ترامپ: اسناد تحقیقات مداخله روسیه در انتخابات از حالت محرمانه خارج شود

کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ دستور خارج شدن یک سری اسناد بسیار حساس مربوط به تحقیقات مداخله روسیه در انتخابات آمریکا از حالت محرمانه را صادر کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر اساس این دستور قسمت‌های طبقه بندی شده مربوط درخواست تجسس که به اف بی آی اجازه رصد کارتر پیج، مشاور سابق کمپین انتخاباتی ترامپ را می‌داده به همراه “تمامی پیام‌های متنی مرتبط با تحقیقات مداخله روسیه” از جانب جیمز کومی، مدیر سابق اف بی آی و چند مقام فدرال ارشد دیگر از حالت محرمانه خارج می‌شود .

سارا هاکبی سندرز، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید گفت: این تصمیم بنا به درخواست تعدادی از کمیته‌های کنگره و به دلایل مربوط به شفافیت اتخاذ شده است. وزرات دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای عنوان کرد هنگامی که رییس جمهور چنین دستوری صادر می‌کند یک فرآیند بررسی برای خارج کردن از حالت محرمانه از جانب چندین آژانس در جامعه‌ اطلاعاتی در هماهنگی با مشاوره حقوقی کاخ سفید به جریان می‌افتد تا همچنین تضمین شود که منافع امنیت ملی آمریکا حفظ می‌شود.

در این بیانیه آمده است: وزرات دادگستری و اف بی آی در حال همکاری با مدیر اطلاعات ملی آمریکا به منظور تبعیت از دستور رییس جمهور هستند. دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا اعلام کرد این نهاد بنا به ضرورت با شرکایش در سازمان‌های دیگر همکاری می‌کند تا به بررسی خارج کردن اسناد از حالت طبقه بندی شده بپردازد.

این اقدام مطابق میل محافظه کارانی است که معتقدند انتشار این اسناد ثابت می‌کند در تحقیقات مربوط به مداخله روسیه غرض ورزی سیاسی وجود داشته است. با این حال احتمالا آنها با تنش‌هایی با مقام‌های مجری قانون و دموکرات‌ها مواجه خواهند شد چرا که این دموکرات ها معتقدند این دستور تلاشی نادرست از سوی ترامپ و هم پیمانانش در کنگره برای مداخله در این تحقیقات مربوط به روسیه است.

همچنین انتشار این اسناد احتمالا سبب خواهد شد که رییس‌جمهور آمریکا متهم به تلاش برای تضعیف تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه‌ مسئول این تحقیقات شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا