خرید تور تابستان

مهر و مطالبات فرهنگیان

علی قربانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در یادداشتی به مناسبت آغاز مهر درباره‌ی مطالبات فرهنگیان نوشت:

آموزش و پرورش یکی از اثرگذارترین نهادها برای رشد و توسعه هر کشور به شمار می رود. در کشور عزیز ما این نهاد فراگیر را باید زیربنای توسعه دانست چرا که راز و رمز توسعه ی متوازن و پایدار در گروِ تربیت نیروهایی خلاق، توانمند، متعهد، وارسته و شایسته است که مدرسه می تواند خاستگاه و پایگاه پرورش این مجموعه باشد.

آموزش و پرورش کشورمان با تقدیم 4 هزار معلم و 36 هزار دانش آموز شهید سند افتخار و دلدادگی به نظام محسوب می شود و فرهنگیان و دانش آموزان در عرصه های مختلف دفاع از آرمان های نظام خوش درخشیده اند که این مهم ضرورت تغییر نگاه و رویکرد کار به دستان نسبت به این مجموعه ی عظیم را ضروری تر می سازد.

آموزش و پرورش هرچند یک مجموعه ی پویا و بالنده است ولی وجود برخی تنگناها و مشکلات بر کار سترگ این وزارتخانه سایه افکنده است که رفع این تنگناهای دیر و دور تاریخی، مستلزم همراهی همه ارکان نظام و دولت و تغییر نگاه ها نسبت به مقوله آموزش و پرورش است.

متاسفانه نگاه مصرفی نسبت به آموزش و پرورش باعث شده است این مجموعه در طول دولت های مختلف با فراز و فرودهایی روبرو شود که امروز بیش از هر زمانی نیازمند تغییر این باور در بین فرادستان هستیم تا آموزش و پرورش و معلم و مدرسه بتوانند به جایگاه حقیقی خود دست یابند.

هر چند آموزش و پرورش در سطح کلان با محدودیت منابع مالی روبروست و 96 درصد بودجه این وزارتخانه صرف حقوق پرسنل می شود و فرهنگیان دغدغه‌هایی جدی در خصوص معیشت، عدم همطرازی با سایر کارکنان وزارتخانه ها ، عدم ارائه خدمات رفاهی و درمانی مطلوب، و… دارند ولی فرهنگیان ضمن پیگیری مطالبات قانونی شان، صبورانه و مصمم، بسیاری از این ناملایمات را تاب آورده اند که دولت و مجلس باید برای رفع تبعیض و امید و اعتماد بخشی بیشتر به فرهنگیان بیش از پیش اهتمام ورزند.

مهرماه برای معلمان و دانش آموزان ما آغاز مبارکی است که فرزندان ما مهر و مدارا، علم و اندیشه، تفکر و خلاقیت، خردورزی و پرسشگری، ایمان و اخلاص، راستگویی و صداقت، شهامت و میهن دوستی، تعهد و عمل را در این مکتب بزرگ فراگیرند. چیزی که امروز بیش از هر زمان دیگری سخت به آن محتاجیم.

مهر که از راه می رسد قلم فرسایی و صحبت و سخنرانی درباره اهمیت آموزش و پرورش و شأن و مقام و منزلت معلمان به یک اصل تکراری تبدیل شده است و پس از آن فرهنگیان به فراموشی سپرده می شوند. فرهنگیان با دغدغه های بزرگ شان تنها می مانند و بی توجهی به این دغدغه ها می تواند آموزش و پرورش ما را با چالش جدی روبرو کند که وجود آسیب های اجتماعی، یأس و دلمردگی در بین معلمان و دانش آموزان، می تواند امیدسوز و خطرناک باشد.

نمی توان از معلمی که خودش دغدغه ی «نان» دارد انتظار داشت به دانش آموزان قناعت بیاموزد، نمی توان از معلمی که شاهد بی عدالتی در پرداخت حقوق و مزایای خود با دیگر کارکنان دولت است انتظار داشت از «عدالت» سخن گوید. امروز رسالت و وظیفه دولت و مجلس این است که به دور از خطابه های تکراری و بی ثمر، با ارائه ی لایحه و طرح هایی به بی عدالتی و تبعیض بین معلمان و دیگر کارمندان پایان دهند چرا که فرهنگیان با جمعیت میلیونی شان از ارکان توسعه به شمار می روند که می توانند بر ذهن و زبان میلونها دانش آموز اثرگذار باشند.

مجلس شورای اسلامی در راستای تقویت منابع مالی آموزش و پرورش و توانمندسازی مالی این وزارتخانه طرحی یک فوریتی تحت عنوان: «طرح پشتیبانی اداری و مالی وزارت آموزش و پرورش» را بیش از ۲ سال است که در صحن به تصویب رسانده ولی هنوز از کمیسیون به صحن برنگشته که بر اساس یکی از مهم ترین بندهای این طرح یک درصد از درآمد بانک‌ها، شرکت‌های دولتی و موسسات انتفاعی وابسته به دولت علاوه بر بودجه سالیانه، به وزارت آموزش و پرورش اختصاص یابد. این طرح که در ۹ بند و ۶ تبصره ارائه شده است می‌تواند در این شرایط سخت مالی معلمان نوید روشنی برای رفع بخشی از دغدغه فرهنگیان عزیز باشد که امید است به زودی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

باید این حقیقت را بپذیریم که فرهنگیان همواره مورد بی مهری‌های بزرگی قرار گرفته‌اند و ضرورت دارد ضمن تأکید بر اسناد فرادستی نظیر سند تحول بنیادین، سند جامع علمی کشور، چشم انداز جمهوری اسلامی در افق 1404، برنامه ششم توسعه، با اجماع بین همه ارکان نظام زمینه تحقق مطالبات فرهنگیان فراهم شود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. سلام آنچه که درمتن بالاهست درد دل همه معلمان هست حال ببینیم آیا دولتی که خود را خدمتگزار مردم می نامد عرضه عمل به حرفهایش را دارد؟آیا مسوولینی که حقوق چندمیلیونی می گیرند مردم را چگونه خواهند دید؟آیامردمی هم که با صبر واستقامت همه رنج های سختر رو تحمل نموده اند این مسوولین رو به چه عنوانی نام خواهند برد؟آینده ونتایج آن ، راه را برای هردو گروه حاکم ومحکوم نشان خواهد داد.امیدهست همه امور مثبت وخیرخواهانه برای مردم وکشور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا