واکنش بولتون به مقصر دانستن آمریکا در حادثه‌ی تروریستی اهواز

مشاور امنیت ملی ترامپ به اظهارات رییس‌جمهور ایران درباره دست داشتن آمریکا و کشورهای منطقه در حمله تروریستی اهواز مدعی شد: «یا اسرائیل مقصر است یا آمریکا! هیچ وقت روسیه و ایران مقصر نیستند. یک پای قضیه می‌لنگد.»

به گزارش ایلنا، «جان بولتون» در گفت‌وگو با «فاکس نیوز» در خصوص تفاوت بین اظهارات دونالد ترامپ در نشست سال گذشته سازمان ملل و سخنرانی‌ که قرار است فردا در سازمان ملل انجام دهد، گفت: ترامپ یک سال را پشت سر گذاشته و در این یک سال اقداماتی را انجام داده که یکی از برجسته‌ترین این اقدامات،  خروج از توافق هسته‌‌ای ایران بوده است.

بولتون در واکنش به اظهارنظر مجری «فاکس نیوز» که گفت «او عاشق این است که بخشی از این کمپین بوده» گفت: بله فوق العاده است. از اینکه بخشی از آن بودم بسیار خوشحالم.

وی افزود: ترامپ حق داشت. این بدترین توافق دیپلماتیکی بود که آمریکا در طول تاریخ منعقد کرده بود. او تحریم‌ها را علیه ایران از سر گرفت و تحریم‌های بیشتری در چهارم نوامبر در راه است تا به دولت ایران برای تغییر رفتارش فشار بیاورد.

«بولتون» مدعی شد: ترامپ نه تنها برنامه هسته‌ای ایران، بلکه برنامه موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های نظامی این کشور را در سراسر خاورمیانه از جمله عراق و سوریه و لبنان و یمن را هدف گرفته است. این‌ها تهدیدات جدی است و رئیس‌جمهور هم با آن درگیر شده است.

«بولتون» در واکنش به حمله تروریستی به رژه نیروهای نظامی در ایران و اظهارات مقامات ایران در مقصر خواندن آمریکا و کشورهای منطقه در این حمله مدعی شد: ایران میلیاردها دلار از دولت اوباما پول نقد گرفت و شکی نیست در راه کمک به تروریسم و برنامه هسته‌ای هزینه شده است. آنها امروز در وضعیت بسیار سخت سوریه درگیر هستند. هفته گذشته سوریه یک هواپیمای روسی را سرنگون کرد در حالی که اسرائیل  به دنبال نیروهای نظامی ایران در سوریه بود. اسراییل سعی داشت از خودش دفاع کند و در حال حاضر روس‌ها به آنها حمله کرده و آنها را در سرنگونی هواپیمای خود مقصر می‌دانند.

وی در ادامه مدعی شد: شما می‌بینید! یا اسرائیل مقصر است یا آمریکا. هیچ وقت روسیه و ایران مقصر نیستند. شما می‌توانید ببینید که یک پای قضیه می‌لنگد.

«بولتون» در خصوص ادعاهای «نیکی هیلی علیه ایران و اینکه مدعی شده «در هر درگیری در منطقه اثر انگشت ایران دیده می‌شود و اینکه ایران همواره آمریکا را مقصر می‌داند اما بهتر است در مورد حمله به اهواز در آیینه نگاه کند»؛ مدعی شد : هیچ یک از این‌ها اگر ترامپ از توافق هسته‌ای خارج نشده و تحریم‌ها را علیه ایرانبرنمی‌گرداند، اتفاق نمی افتاد؛  اگر این توافق ادامه پیدا می‌کرد، آنها(ایرانی‌ها) قادر بودند سرمایه‌گذاری‌ها را در کشورشان ادامه دهند.

مشاور امنیت ملی ترامپ مدعی شد: من معتقدم مردم(ایران) قطعا ناراضی هستند و ما می‌خواهیم با دوستان اروپایی و دیگران همکاری کنیم که فشارها را بر ایران افزایش دهیم.

وی در مورد برخی اخبار درباره عدم توافق نظر میان مقامات سیاست خارجی آمریکا از جمله مشاور امنیت ملی،  وزیر خارجه و وزیر دفاع بر سر موضوعات مختلف از جمله ایران گفت: ما سه نفر هفته‌ای یک بار با هم صبحانه می‌خوریم و سعی می‌کنیم بر سر اختلافات مان همکاری کنیم. ما هر سه شخصیت‌های بسیار قوی  داریم و به نظرم این همان چیزی است که یک رئیس جمهور به آن نیاز دارد. اینکه در معرض مشاوره‌ها قرار بگیرد و در نهایت خودش تصمیم گیری کند. کار ما مشاوره دادن است و این کار را می‌کنیم.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن