وزیر خارجه عربستان: از راه حل سیاسی در سوریه حمایت می‌کنیم

وزیر خارجه عربستان با حمایت از راه حل سیاسی در بحران سوریه گفت: درباره بحران سوریه پایبندی به قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت و حل سیاسی براساس اصول بیانیه ژنو و اهمیت انتقال به مرحله سیاسی برای حفظ وحدت و استقلال آن و خروج تمامی شبه‌نظامیان خارجی از این کشور اهمیت دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در سخنرانی خود در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت: حاکمیت عربستان یک خط قرمز است و ما مداخله در امورمان را نمی‌پذیریم. رسالت ما بر پایه شراکت صادقانه با جهان است تا نسل‌های آینده در صلح زندگی کنند.

وی گفت: اقدامات قطر به دلیل حمایت از تروریسم و نشر انزجار و پناه دادن به تندروها نشان می‌دهد که هیچ گریزی از تحریم این کشور وجود ندارد.

الجبیر ادعا کرد، قطر از جدایی‌طلبان در امارات، عربستان، بحرین و کویت با هدف ایجاد مشکلاتی برای این دولت‌ها و ایجاد بی‌ثباتی در آنها حمایت می‌کند. چرا این کار را می‌کنید؟

رئیس دستگاه دیپلماسی سعودی افزود: قطری‌ها از اواسط دهه ۷۰ از افراطی‌ها حمایت و ملت‌ها را تحریک می‌کنند و قطر مرکز رهبران اخوان المسلمین شده و این گروه سازمان‌هایی مثل تکفیری‌ها، القاعده و النصره را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: قطری‌ها به رهبران دینی اجازه می‌دهند در شبکه‌های تلویزیونی ظاهر شده و به توجیه حملات انتحاری بپردازند که این امری رد شده است. قطر به گروه‌های تروریستی جا می‌دهد که ما این را نمی‌پذیریم. الناشری در سال ۲۰۰۰ با گذرنامه قطری وارد عربستان شد. ما بسیاری از اعضای القاعده را که با گذرنامه قطری به کشور ما آمده بودند بازداشت کردیم. مردم قطر و آمریکا از این مساله آگاهند.

الجبیر با تکرار اظهاراتی بی‌اساس مدعی شد: فعالیت‌های “تروریستی” ایران همچنان موجب برهم زدن ثبات منطقه می‌شود. ما از استراتژی آمریکا در مقابله با ایران حمایت می‌کنیم. برخورد متجاوزانه ایران نقض تمامی منشورهای بین‌المللی است. ما ایمان داریم که تحقق صلح در خاورمیانه مقابله با ایران را می‌طلبد!

وی درباره یمن نیز ادعا کرد: شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به برهم زدن امنیت منطقه ادامه می‌دهند. این شبه‌نظامیان تاکنون ۱۹۹ موشک به عربستان شلیک کرده‌اند. ما مجددا بر پایبندی‌مان به حل سیاسی بحران در یمن براساس سه اصل و ادامه حمایت انسانی از یمن تأکید می‌کنیم. کمک ما به یمن در طول چهار سال به ۱۳ میلیارد دلار رسیده است.

الجبیر در ادامه با پرداختن به موضوع فلسطین گفت که مساله فلسطین مساله عربستان و محوری جهان اسلام باقی خواهد ماند. تشکیل کشور مستقل در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی حق فلسطین است.

وی درباره بحران سوریه بر لزوم پایبندی به قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت و حل سیاسی براساس اصول بیانیه ژنو و اهمیت انتقال به مرحله سیاسی برای حفظ وحدت و استقلال آن و خروج تمامی شبه‌نظامیان خارجی از این کشور تأکید کرد.

الجبیر گفت: عربستان به مسؤولیت خود در قبال جهان عمل می‌کند طوری که تاکنون ۱۰۰ تن کمک انسانی به روهینجا ارائه کرده و بیش از ۳۰۰ هزار تن از آن‌ها در عربستان هستند.

وزیر خارجه عربستان در ادامه حمایت کشورش را از تلاش‌های غسان سلامه فرستاده سازمان ملل به لیبی برای حل بحران این کشور اعلام کرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا