سرمربی تیم نوجوانان: پوشش هواداران اندونزی برای بازیکنان ما عجیب بود!

سرمربی تیم نوجوانان پس از حذف از مسابقات فوتبال قهرمانی آسیا گفت: یکسری از هواداران اندونزی پوشش خوبی نداشتند. بازیکنان ما به لحاظ فرهنگی چنین فضایی را ندیده بودند. نزدیک به ۴۰۰۰ هوادار پوشش خاص داشتند که برای بازیکنان ما عجیب بود!

به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران با ناکامی در دور گروهی مسابقات قهرمانی فوتبال آسیا از صعود به دور حذفی بازماند و خیلی زود به ایران بازگشت. نوجوانان ایران در این مسابقات مقابل اندونزی شکست خورد، برابر هند به تساوی رضایت دادند و برابر ویتنام پیروزی پر گلی را کسب کردند تا به عنوان تیم سوم گروه و پایین‌تر از اندونزی و هند نتوانند از گروه صعود کنند.

عباس چمنیان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به موفقیت تیم‌ملی نوجوانان در مسابقات دو سال قبل و افزایش انتظارات از تیمش اظهار کرد: دو سال قبل، تیم ملی نوجوانان توانست بعد از هفت سال به جام جهانی صعود کند. فشار روانی روی آن تیم به مراتب کمتر از تیم فعلی است که با سابقه نایب قهرمانی در دوره گذشته و حضور در جمع هشت تیم برتر جهان، پا به مسابقات قهرمانی آسیا گذاشت. ما نگران این قضیه بودیم و تلاش کردیم اهمیت کار را برای بازیکنان جا بیاندازیم و فشار کار را دور کنیم.

سرمربی تیم ملی نوجوانان خاطرنشان کرد: قبلا هم گفته بودم که اندونزی تیم خوب و با کیفیتی است. مساله غافلگیر کننده تعداد بسیار زیاد تماشاگران اندونزی بود. در هر بازی حدود ۱۰ هزار نفر از این تیم حمایت می‌کردند که برای بازیکن نوجوانان عادی نیست. هواداران اندونزی نزدیک به نیمی از استادیوم را پر کردند که در بازی نخست روی بازیکنان ما تاثیر خاصی گذاشت. تماشاگران حاضر در ورزشگاه عادی نبودند. بخشی از آنها صرفا برای تماشای فوتبال نیامده بودند و به صورت هماهنگ شده و با صدای بلند تیمشان را تشویق می‌کردند.

او با اشاره به پوشش هواداران اندونزی افزود: یکسری از هواداران اندونزی پوشش خوبی نداشتند. بازیکنان ما به لحاظ فرهنگی چنین فضایی را ندیده بودند. نزدیک به ۴۰۰۰ هوادار پوشش خاص داشتند که برای بازیکنان ما عجیب بود.

چمنیان با بیان این که شرایط موجود بر بازی دست به دست هم داد تا تیم ملی در بازی نخست موفق نشود، اضافه کرد: ما نیمه اول تعویض کردیم تا شاید روند بازی به نفع ما شود و اتفاقا تیم ما هجومی‌تر هم بازی کرد اما نتیجه حاصل نشد. هر چه زمان بازی جلوتر رفت، فشار هوادار بیشتر شد. در نیمه دوم اندونزی روی به بازی دفاعی آورد. تیمی که بازی اول را با موفقیت شروع  نکند سخت‌تر می‌تواند به مسابقات برگردد.

سرمربی تیم ملی ایران توان فنی بازیکنانش را بالا دانست و افزود: در بازی دوم برابر هند خوب بودیم. در بازی اول گرمای هوا ما را خیلی اذیت کرد. اگر یکی از توپ‌های ما مقابل هند گل می‌شد ورق برمی‌گشت. پنالتی ما در این بازی گل نشد. در حالی که اگر گل می‌زدیم بازی را برده بودیم.

او به بازی سوم اشاره کرد و گفت: علی رغم این که مقابل ویتنام خوب بازی کردیم و بازی را بردیم نتوانستیم از گروهمان صعود کنیم. ظرفیت و پتانسیل تیم ما خوب بود اما در بازی اول نتوانستیم شرایط خوب را فراهم کنیم.

چمنیان بازی اندونزی و هند را ناجوانمردانه برشمرد و گفت: روج جوانمردی در این بازی حاکم نبود. اگر اندونزی با حضور تماشاگرانش تلاش می‌کرد، بازی را می‌برد و ما صعود می‌کردیم. البته نمی‌توان به آنها خرده گفت. باید هند را می‌بردیم تا خودمان سرنوشت تیم‌مان را رقم بزنیم.

سرمربی تیم ملی زیر ۱۶ سال ایران از مردم عذرخواهی کرد و گفت: عذر می‌خواهم که نتوانستیم صعود کنیم و دل مردم را شاد کنیم. این نوید را می‌دهم که بازیکنان فعلی در آینده می‌توانند در تیم‌های ملی بازی کنند چون سطح فنی خوبی دارند.

چمنیان همچنین به نبود زیرساخت‌های لازم در فوتبال ایران اشاره کرد و گفت: تا زمانی که به استعدادها تکیه کنیم و انتظار مردم و هواداران این باشد که چون ایران هستیم باید صعود کنیم، شاهد چنین نتایجی خواهیم بود و ممکن است مقابل تیم‌های درجه دو و سه آسیا که علی‌رغم نداشتن استعداد و توان انسانی با پر کردن کاستی‌ها و زیر ساخت‌ها رشد خوبی داشتند، به مشکل بخوریم.

وی اضافه کرد: اندونزی قبل از این رقابت‌ها در شش تورنمنت حضور داشت. این تیم در تورنمنتی که در ژاپن برگزار شده بود به مقام قهرمانی رسید. هر چقدر بتوانیم برای تیم ملی بازی و تورنمنت تدارک ببینیم، موفقیت بیشتری را کسب می‌کنیم. باید حق داد که بازیکنان ما در چنین بازی‌هایی دچار مشکل شوند.

سرمربی تیم ملی نوجوانان با بیان این که شرایط جوی مالزی مناسب تیم‌های غرب آسیا نبود، گفت: از بین تیم‌های غرب آسیا فقط عمان به دور حذفی صعود کرد که در گروه این تیم هم سه تیم عربی حضور داشتند. ما در ورزشگاه بسیار بزرگ و مدرنی بازی کردیم که برای بازیکنان ما عجیب بود. در حالی که ما در تامین تجهیزات تیم ملی بزرگسالان هم مشکل داریم. باید بر اساس این واقعیت‌ها ارزیابی صورت بگیرد. شکی نیست که توانایی فیزیکی ایرانی‌ها بالاست. این‌ها عوامل جزئی است اما وقتی کنار هم که قرار می‌گیرند، مشکل‌ساز می‌شوند اما درس گرفتن از این شرایط برای آینده مفید خواهد بود.

چمنیان تاکید کرد: اگر پنالتی ما مقابل هند گل می‌شد و صعود می‌کردیم هم در اصل موضوع تفاوتی نبود. ما ظرفیت خوبی داریم ولی برای این که از چرخه فوتبال آسیا عقب نمانیم باید زیرساخت‌ها را فراهم کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از مردم عذرخواهی می‌کنیم. دوست داشتیم از گروه صعود کنیم. در یک سال گذشته حتی لحظه‌ای از اردو بیرون نرفتیم. در مالزی به جز زمان تمرین از هتل بیرون نرفتم و مرتبا دنبال پیگیری کارهای تیم ملی بودم. کمبود تجربه و بدبیاری از دیگر مشکلات ما بود.

انتهای پیام

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن