«شهنام گلشنی» فردی مرموز در بازار دلار

شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال که در دی ماه سال ۹۰ فیلتر شد این روزها از خارج از کشور مردم را برای خرید دلار تحریک می‌کند.

به گزارش انصاف نیوز گلشنی سالهاست حتی پیش از فیلتر شدن سایتش یک حرف ساده داشت «قیمت دلار همیشه بالا می‌رود؛ پس اضافه پول خود را به جای پس انداز؛ دلار بخرید.». این حرف او پیش از فیلتر شدن سایت و دستگیری او مورد استقبال بسیاری قرار گرفت. حتی خبرگزاری فارس در گزارشی در شهریور ۹۰ صحبت‌های او را منعکس کرده بود. اما چند ماه بعد بود که گلشنی به اتهام اختلال در بازار دلار و طلا دستگیر شد.

اما سوال اساسی اینجاست بورس و فرابورس محل سرمایه گذاری است یا بازار دلار؟ اصولا خرید دلار و انبار کردن آن چه کمکی به اقتصاد و اشتغال در کشور می‌کند؟

از دی ماه ۹۰ تا تیر ماه ۹۲ پرونده سایت مثقال و مدیرش در حال بررسی بود. ۳۱ تیر ۹۲ سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به پرسش یکی دیگر از نمایندگان رسانه‌ها در مورد آخرین جزئیات پرونده سایت مثقال اظهار کرد: سایت مثقال سایتی بود که اخبار را در مورد قیمت طلا و ارز مطرح می‌کرد و در آن زمان یکی از عوامل افزایش قیمت‌ها از سوی سازمان‌های ذیربط همین سایت مشخص شد لذا از ادامه فعالیت این سایت جلوگیری شد، افراد آن تحت تعقیب هستند، اما هنوز به دادگاه نرفتند.

دیگر خبری از مدیر سایت مثقال نبود تا اینکه خبر از فرار او به ترکیه رسید. او از آنجا هم همچنان همان جمله قبلی را می‌گفت: دلار گران می‌شود پس بخرید.

در التهابات اخیر بازار دلار اما شهنام گلشنی بیش از همیشه در ویدئوهایی مردم را تحریک به خرید دلار می‌کرد. او هر چند روز با ضبط ویدیویی با دادن قیمت‌های عجیب مردم را به خرید دلار تحریک می‌کرد. او از قیمت‌هایی حدود ۶۰ هزار تومانی حرف می‌زد و از مردم می‌خواست تا دلار بخرند.

یکی از عوامل گرانی دلار تقاضای بیش از حد و عجیب بود. حتب پس از پایین آمدن قیمت دلار و هجوم مردم برای فروش دلارهایشان هم بسیار جدی عامل ارزان شدن دلار در این برهه را «خودشان» می‌دانست و معتقد بود دلار به زودی به ۶۰ هزار تومان می‌رسد.

گزارش سایت مشرق

سایت مشرق چند روز پیش در گزارشی درباره او نوشت: در بررسی دقیق‌تر عملکرد این اردوگاه جنگ روانی دشمن، به نقش‌آفرینی وابستگان یک «فرقه» جعلی برمی‌خوریم که در اقتصاد کشور خرابکاری می‌کنند.

این روزها، با تشدید مراحل مختلف «تروریسم اقتصادی» دولت آمریکا و متحدان علیه کشورمان، فاز جنگ روانی و تبلیغاتی، حتی شدیدتر از جنگ اقتصادی در جریان است.

در حال حاضر، برخی پارامترها تبدیل به ابزار تشویش لحظه‌ای افکار عمومی ایران در جنگ روانی فوق‌الذکر شده که مهم‌ترین آن‌ها «قیمت دلار» در بازار آزاد است. این بحثی است که دیگر تنها مشغولیت ذهنی شماری از فعالان این حوزه نیست، بلکه به دغدغه روزمره (بلکه ساعتی) توده‌های مردم تبدیل شده، چرا که به شدت نگران تاثیر این تغییر قیمت‌های حیرت‌آور شبانه‌روزی بر کالاهای معیشتی خود هستند.

در این میان، نقش برخی دستگاههای رسانه‌ای در دامن زدن به این جو، هر روز بیشتر رخ می نماید. از یک سو، چند کانال تلگرامی، دقیقا زمانی که بازار روزانه نقل و انتقالات تعطیل است، درست همزمان با سخنان ترامپ و روحانی در سازمان ملل، شروع به دادن قیمت و التهاب‌آفرینی (بدون هیچ مبنا و معیار مشخص) می‌کنند. از سوی دیگر، یک شبکه ضدانقلاب لندن‌نشین که با پول‌ سعودی و اسرائیل اداره می‌شود، در طول شبانه‌روز با برنامه‌های مختلف، در پوشش دلسوزی برای مردم ایران، از دهان افرادی به اسم کارشناس و تحلیل‌گر اقتصادی، روان عمومی جامعه را هدف می‌گیرد که بنا بر «برآوردها» قرار است «قحطی» بیاید و مردم را تحریک می‌کند تا به فروشگاه‌ها هجوم بیاورند و تا می‌توانند اجناس مختلف را در خانه‌ها انبار کنند، به این ترتیب متاسفانه یک نوع «هراس» (پانیک) عمومی به وجود می آید که خروجی آن را به صورت قفسه‌های خالی‌ فروشگاه‌ها این روزها می‌بینیم که به خاطر خرید بیش از نیاز مشتریان، برخی اجناس خیلی زود تمام می‌شوند.

در این میان البته، بی‌عملی دولتمردان، ندادن توضیح به مردم و روشن نبودن سیاست‌های مقابله با وضعیت فعلی، خود به این جو دامن می زند.

اما وقتی شاخه‌های مختلف اردوگاه جنگ روانی دشمن را برای ایجاد تشویش عمومی بررسی می کنیم، متاسفانه به نقش‌افرینی وابستگان یک «فرقه» جعلی برمی خوریم که ظاهرا به طور سیستماتیک، با دستورالعمل‌های صادر شده از سوی سرویس‌های خارجی، محوریت این جنگ روانی را به عهده گرفته اند.

یکی از این ابزارها، مجموعه‌ای به نام «مثقال» است که دارای یک وبسایت و یک کانال تلگرامی است و در آن قیمت سکه و ارز به صورت آنلاین و لحظه‌ای به روز می شود. «مثقال» چند سالی است که به یک مرجع برای قیمت ارز و سکه تبدیل شده و نقش پررنگی در ایجاد ولع خرید در کف بازار دارد و هجوم خریداران(از اقشار مختلف) را در فردای روز سخنرانی ترامپ و روحانی به کدها و گراهای «مثقال» نسبت می دهند. صاحب این کانال با ارایه تحلیل و توصیه تب خرید ایجاد می کند و چون به یک «مرجع» تبدیل شده، به شدت اثرگذار است.

نکته مهمی که درباره صاحب و گرداننده‌ی این سایت و کانال وجود دارد این که در سال ۹۱، با شروع تحریم‌های هوشمند آمریکا علیه ایران که منجر به التهابات در بازار ارز و طلا شد، او در کنار فردی معروف به «جمشید بسم‌الله» (که ظاهرا مسوول و سازمان‌دهنده دلال‌های ارز در منوچهری بود) و چندتن دیگر(از جمله حمید مظلومین) به اتهام اخلال در نظام اقتصادی دستگیر شدند. «شهنام گلشنی» (صاحب مثقال) در آن سال به اعدام محکوم شد، ولی در کمال تعجب بعد از مدتی که در بازداشت بود، از زندان آزاد شد و بعد از چند ماه به ترکیه رفت.

شهنام گلشنی

گلشنی از اعضای فرقه «بهایی» است و نکته قابل تامل این که چطور یک بهایی علنی، که نهادهای اطلاعاتی به خوبی سابقه او را می دانند، به چنین جایگاهی در بازار ارز و سکه رسیده و چنین التهاب‌آفرینی می کند.

در بخشی از زندگی‌نامه گلشنی (که متعلق به خاندان بهایی معروف گلشنی است که هم در ایران و هم در سرزمین‌های اشغالی امکانات مالی چشمگیری دارند) می خوانیم:

“…….پس از برخاستن از بستر بیماری پدر و مادرم اجازه ندادند به ساوه برگردم. مغازه ساوه را بستم و در دولت آباد اصفهان که منطقه ای به شدت مذهبی بود مغازه ای افتتاح کردم.

هنگامی که خادمین اصفهان(توضیح:منظور شبکه اطلاعاتی بهاییت در اصفهان است) متوجه حضور من در دولت آباد شدند چندین بار به من هشدار دادند که ممکن است خطر حتی جانی من را تهدید کند.

سال ۷۳ ازدواج کردم و همان سال خانه ای به کمک پدر خانمم در دولت آباد رهن کردم.

بار دیگر خادمین اصفهان به من تذکر دادند که سکونت در آن منطقه میتواند برای ما بسیار خطرناک باشد ولی با وجود این که کل دولت آباد میدانستند من بهایی هستم، حدود ۷ سال در دولت آباد زندگی آرام و راحتی داشتم و هنوز هم با دوستان خوبی از آن دوره ارتباط دارم.”

او مدعی است که زمانی که در بهمن سال ۹۰ توسط دستگاه اطلاعاتی بازداشت شد، قاضی دادسرا به او گفت که حتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی هم اطلاعات قیمت ارز را از سایت «مثقال» می گرفته است!

او در جایی دیگر، درباره زندگینامه خود چنین گفته است:

” سال ۱۳۴۹ در محله بریم آبادان در یک خانواده بهایی متولد شدم. پدر بزرگ مادری من آقای فرج الله جانمی، امین حقوق الله نجف آباد اصفهان بود. مادر بزرگ مادری من همیشه با افتخار می‌گفت من نتیجه جناب زین المقربین هستم. پدرم آقای عنایت الله گلشنی هر روز حدود ساعت ۴ بعد از ظهر برای تلاوت نماز کبیر(توضیح: از نیایش‌های اصلی فرقه بهایی) به اتاقش می‌رفت و همیشه نماز و مناجاتش حدود نیم ساعت طول می‌کشید. هنوز صدای مناجات های پدرم تو گوشمه. ”

امروز، این فرد به خاطر پشتیبانی اطلاعاتی که توسط سرویس‌های خارجی از او صورت می گیرد، با در اختیار داشتن شبکه‌ای از دلالان، کارگزاران، کانال‌ها و سایت‌های زیرمجموعه و در اختیار داشتن مبالغ هنگفتی ارز (که به شدت محتاج بررسی توسط نهادهای نظارتی است) تبدیل به خط دهنده‌ی اصلی بازار آزاد ارز در کشورمان شده است. از همین رو، در یکی دو روز اخیر، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های مختلف داخل کشور از مدیریت عرضه وتقاضای بازار ارز از «ترکیه» (یعنی محل استقرار گلشنی و همکاران او) صورت می گیرد.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/e87DD
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن