نگاهی به وضعیت امروز بازار بورس

شاخص بورس امروز (چهارشنبه) ۲ هزار و ۷۰۰ پله افت کرد و در جایگاه ۱۸۵ هزار و ۵۵۹ واحدی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، شاخص بورس که از دیروز (سه شنبه) وارد مدار اصلاحی شده بود، امروز نیز بیش از ۲ هزار واحد تعدیل شد.

بخش عمده تعدیل شاخص بورس توسط شرکت های مرتبط با ارز انجام شد به طوری که گروه شیمیایی و فلزی افت قابل توجهی را تجربه کردند.

اصلاح و تعدیل، جزیی از روند حرکت شاخص بورس است که پس از رشد رخ می دهد که بر اساس شرایط اقتصادی از چند روز تا چند ماه به درازا می کشد؛ پس از پایان روند اصلاح، شاخص بورس موج جدید رشد را در پیش می گیرد.

بر این اساس، در معاملات امروز نمادهای فملی (ملی صنایع مس) تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین)، پارسان (نفت وگاز پارسیان)، پارس (پتروشیمی پارس) و فخوز (فولاد خوزستان) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند و آن را پایین کشیدند.

**اصلاح دسته جمعی شاخص های اصلی

در معاملات امروز، پنج میلیارد و ۷۱۸ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۸ هزار و ۵۴ میلیارد ریال در ۲۹۰ هزار نوبت داد و ستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۷۸۹ واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۸۲۳ واحد کاهش داشت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۵۸۱ واحد پایین آمد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور نیز سه هزار و ۱۵۰ واحد کاهش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) یک هزار و ۶۴۷ واحد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز هفت هزار و ۲۱ واحد کاهش یافت.

** ادامه صدرنشینی بانک ها

گروه بانک در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۲ میلیارد و ۱۹۵ میلیون سهم به ارزش چهار هزار و ۸۳ میلیارد ریال دادوستد شد.

گروه فرآورده های نفتی به ارزش ۲ هزار و ۵۷۷ میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش ۲ هزار و ۵۲۵ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در رده چهارم معاملات امروز گروه فلزات اساسی با دادوستدی به ارزش ۲ هزار و ۱۰۲ میلیارد ریال قرار گرفت و گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش ۹۲۳ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

** افت فرابورس

شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز ۵۱ پله افت کرد و در جایگاه ۲ هزار ۱۱۴ واحدی قرار گرفت.

در بازار فرابورس، بیش از یک میلیارد و ۲۹۴ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از هفت هزار و ۸۱۰ میلیارد ریال دادوستد شد.
برپایه معاملات امروز نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، هرمز (فولاد هرمزگان جنوب)، میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) و ارفع (آهن و فولاد ارفع) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص وارد کردند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن