درگیری ۴۰ ساله دو تیره از طایفه سرکوری به صلح انجامید

سایت دفتر مولوی عبدالحمید خبر داد که با رایزنی و پادرمیانی وی، نزاع و درگیری دو تیره اربابی از طایفه سرکوری در شهرستان سرباز که حدود ۴۰ سال جریان داشت و در طی این مدت دو نفر قربانی گرفته بود، خاتمه یافت.

به گزارش انصاف نیوز به نقل از سایت دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، نشست صلح دو تیره اربابی از طایفه سرکوری روز گذشته ۱۲ مهر ۱۳۹۷، هم‌زمان با سفر مولوی عبدالحمید به شهرستان سرباز در روستای اسپیتکی سَرکور برگزار شد.

به گفته مسئول روابط عمومی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید برای رایزنی و متقاعدسازی طرفین این درگیری به صلح، ۵ مرتبه به این منطقه سفر کرده است.

وی در نشست صلح این دو طایفه که جمعی از علمای برجسته منطقه و مسوولین شهرستانی حضور داشتند با ابراز خرسندی از این صلح خاطرنشان گفت: شکر خدا را به‌جای می‌آوریم که خداوند بعد از ۴۰ سال این خانواده‌ها را به صلح و آشتی رسانده ‌است. در وهله دوم جای دارد از علما، معتمدین، ریش‌سفیدان و مسئولین و هرکسی که در این راستا تلاش کرده و سبب این خیر شده است، تشکر کنیم.

مولوی عبدالحمید با نکوهش اختلاف و درگیری طایفه‌ای گفت: اختلاف بسیار بد است، هیچ انسانی نیست که اختلافی ایجاد کند و سرانجام پشیمان نشود، همه این‌ها [صلح‌ها] تجربه‌اند که اختلاف نکنیم، گاهی تجربه با هزینه‌های گزاف به دست می‌آید، چهل سال دوری و دلخوری هزینه سنگینی است.

وی «غرور، تکبر، خودخواهی و بی‌صبری» را از عوامل بروز اختلاف و درگیری عنوان کرد و گفت: به‌جای درگیری صبر کنید که صبر برِ شیرین دارد. دشنام را با دشنام جواب ندهیم. جواب دشنام، چوب، سنگ، توهین و غیره مقابله‌به‌مثل نیست. جوابشان صبر است، صبر سبب می‌شود که طرف پشیمان شود و عذرخواهی کند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان ادامه داد: کشتن یک انسان بی‌گناه به‌مثابه قتل همه انسان‌هاست و جلوگیری از قتل یک انسان به‌مثابه احیا و حفاظت همه انسان‌ها از قتل است.

مولوی عبدالحمید «گذشت» را از ویژگی‌ها و فرهنگ مردم منطقه دانست و گفت: یکی از فرهنگ‌های خوب مردم منطقه گذشت است. مردانگی در انتقام نیست، مردانگی در گذشت است. سخاوت، مهمان‌نوازی، صلح و گذشت از عادات خوب مردم منطقه هستند.

وی افزود: درگیری بد است. درگیری قومی، مذهبی، خانوادگی و فامیلی بدترین نوع درگیری است. از گذشته به‌هیچ‌وجه یاد نکنید و گلایه نکنید که گلایه کدورت ایجاد می‌کند و حس انتقام‌جویی را تحریک می‌کند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. مولوی عبدالحمید شیخصیت بسیاراندیشمند،متفکر ودوراندیش هستند ومورد وسوق،احترام و اعتمادمردم منطقه هستند،لذاسیاست ایشان همواره درکنار وحدت وهمدلی وهمبستگی واخلاق مداری همرابازندگی مسالت امیز هستند وهمچنین مخالف هرگونه برخورد غیراخلاقی ودرگیری وخشونتند همیشه هم مردم رادر راستای صلح وسازش دعوت می دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا