جان کری: از زمان خروج ترامپ ازبرجام با هیچ مقام ایرانی ملاقات نداشتم

«جان کری»، وزیر امورخارجه پیشین آمریکا با انتقاد از تصمیم رئیس جمهور کشورش برای خروج از برجام گفت که ماندن در این توافق می‌توانست راهی برای همکاری با دیگر کشورها به منظور مسئول دانستن ایران برای برنامه موشکی‌اش باشد.

به گزارش ایسنا، جان کری وزیر امورخارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان باز هم از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 انتقاد کرد.

کری که در هفته‌های اخیر به دلیل دیدارهایش با محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران پس از حصول برجام هدف انتقاد مقامات کشورش قرار گرفته است، تصریح کرد: من به عنوان یک شهروند آمریکایی صحبت می‌کنم. اگر آنها نمی‌خواهند که من حرفی بزنم این مسئله‌ای دیگر است اما تاکید می‌کنم که از زمان خروج رئیس جمهور ترامپ از این توافق با هیچ مقام ایرانی گفت‌وگو و ملاقات نداشته‌ام.

وی به تازگی در یک مصاحبه گفته بود که پس از حصول توافق هسته‌ای سه یا چهار بار با وزیر امورخارجه ایران دیدار داشته است. مایک پمپئو وزیر امورخارجه کنونی آمریکا این دیدارها را بی‌سابقه و ناشایست خوانده بود.

کری همچنین به سی‌ان‌ان گفت: از نظر من با خروج از توافق هسته‌ای بهترین گزینه نابود شد. آیا بهترین سیاست برای ما این است که از توافقی که به ایجادش کمک کردیم و به آن پایبندی وجود داشت، خارج شویم؟ فکر می‌کنم خروج از توافق بهترین گزینه را سوزاند که می‌توانست ماندن در توافق و استفاده از آن به عنوان اهرم فشاری باشد برای متقاعد کردن اروپایی‌ها، چینی‌ها و روس‌ها برای همکاری با ما به منظور پاسخگو کردن ایران در برنامه موشکی‌اش، داشتن عملکردی بهتر در یمن و همکاری در مسئله حزب‌الله که ما نمی‌خواهیم از آن حمایت کنند.

وی افزود: بنابراین، ما می‌توانستیم به نتایج بهتری دست یابیم اما از نظر من، خروج ما (از برجام) و عصبانی کردن همه، در راستای منافعمان نخواهد بود و من آزادم تا نظرم را بیان کنم.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه مه باوجود مخالفت شدید دیگر طرف‌های توافق هسته‌ای و مقامات پیشین کشورش خروج خود از این توافق را که بارها آن را ناقص و وحشتناک خوانده بود اعلام کرد.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا