تاثیر «تحریم‌های داخلی» بر مواد اولیه پزشکی

/ گفت‌وگوی انصاف نیوز با رییس اتحادیه تهیه و توزیع لوازم پزشکی /

قاسم نوده فراهانی، رییس اتحادیه تهیه و توزیع لوازم پزشکی و آزمایشگاهی در گفت‌و‌گو با انصاف نیوز، با اشاره به تامین نشدن مواد اولیه توسط پتروشیمی‌ها می‌گوید: ما همیشه با تحریم‌های خارجی روبرو بوده‌ایم اما این تحریم‌های داخلی هستند که تولیدکنندگان و مردم را اذیت می‌کنند.

فراهانی در ادامه گفت: به دلیل نوسانات ارزی و قیمت‌ گذاری کالاها در شبکه‌ی وزارت بهداشت و درمان، همکاران ما نمی‌توانستند کالا را برآن مبنایی که وزارت بهداشت در حوزه‌ی سامانه‌ی خود قرار داده بود، وارد و با آن قیمت کالا را عرضه کنند.

از طرفی در واردات کالا وقفه‌ای افتاد و ما نیز اعلام کردیم اگر همین روند ادامه پیدا کند، در زمان خیلی کوتاه با کمبود کالا مواجه خواهیم شد.

رییس اتحادیه تهیه و توزیع لوازم پزشکی و آزمایشگاهی افزود: ما در حال حاضر با کمبود کالا روبرو هستیم. نمی‌توانیم آن را انکار کنیم، اما اخیرا تدابیری اندیشیده شده و ارزی را برای کالای پزشکی اختصاص دادند.

همچنین در جلسه‌ای که با معاون وزیر بهداشت داشتیم قرار شد که ترخیص کالاها تسریع شود. همچنین بنا شد تجار واردکننده‌ی کالای پزشکی، کالاهایی که کمبود آن احساس می‌شود را هر چه سریع‌تر و از هر طریق ممکن وارد کنند تا  نقیصه بر طرف شود.

او در مورد تامبن اعتبار با ارز دولتی برای کالاهای پزشکی گفت: برای ورود کالاها همان ارز۴۲۰۰ تومانی را اختصاص دادند و از طرفی هم شبکه بهداشت و درمان دارد پیگری می‌کند که هر چه سریعتر این کالاها عرضه شوند و نگذاریم مردم به مشکل بر بخورند.

فراهانی با عنوان اینکه کمبودهای فعلی چندان حاد نیست، اما هر چه سریعتر باید اقدام شود؛ گفت: وقتی بروکراسی اداری را که وزارت بهداشت قول داده‌ است، بردارند و هر چه سریع‌تر کالا‌ها وارد شود، مشکل حل می‌شود.

او درباره‌ی تحریم‌های پیش رو گفت: ما از گذشته با این تحریم‌ها روبرو بوده‌ایم، منتها آن چیزی که مردم را آزار می دهد تحریم‌های داخلی است نه تحریم‌های خارجی!

فراهانی افزود: تحریم‌های داخلی خیلی بیشتر از تحریم‌های خارجی اثرگذار است. البته ما گزارش‌هایی به ارگان‌های مربوطه برای پیگیری فرستاده‌ایم.

رییس اتحادیه تهیه و توزیع لوازم پزشکی و آزمایشگاهی گفت: نمی‌توانیم انکار کنیم که تحریم‌های خارجی اثرگذار نیست اما شما اگر تحریم‌ها را ۱۰۰ فرض کنید، ۳۰درصد آن مربوط به تحریم‌های خارجی است و ۷۰ درصد آن مربوط به تحریم‌های داخلی است.

او افزود: منظورم از تحریم‌های داخلی به طور مثال مواد اولیه و از همه مهم‌تر مواد پتروشیمی است. پتروشیمی‌ها مواد اولیه تولید کننده‌ی داخلی را تامین نمی‌کنند و همه‌ی مواد صادر می‌شود. ما نمی‌توانیم بگوییم صادرات را قطع کنند اما مقداری از آن باید به تولید داخلی تزریق شود که هم تولیدکنندگان بتوانند کارشان را ادامه دهند و هم کالاها چون بامواد اولیه داخلی است قیمت مناسب‌تری خواهند داشت.

تولید کننده داخلی نباید دچار مشکل شود، امیدوارم دولتمردان هم به این موضوع توجه کنند تا مشکلی به وجود نیارد.

فراهانی در مورد احتکار اقلام پزشکی و آزمایشگاهی گفت: ما احتکار نداریم. از روز اول در تجهیزات پزشکی احتکارنداشتیم. حتی با اینکه تغییرات قیمت ارزی وجود داشت، همکاران ما کالا را عرضه کردند و منتظر گران شدن آن نشدند.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/x8TI1
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن