ایران ۵ برابر متوسط دنیا انرژی مصرف میکند

رییس پژوهشگاه استاندارد کشور با بیان این‌که تدوین استاندارد یکی از ماموریت‌های مهم سازمان استاندارد است، گفت: استان خوزستان از جمله استان‌های فعال در حوزه تدوین استاندارد محسوب می‌شود.
به گزارش انصاف نیوز به نقل از ایسنا، رحمت ستوده‌ قره‌باغ در مراسم تجلیل از برترین‌های استاندارد به مناسبت روز جهانی استاندارد که امروز، ۲۷ مهرماه در محل هتل پارس اهواز برگزار شد، ضمن گرامیداشت روز جهانی استاندارد افزود: این روز در ۱۶۳ کشور جهان گرامی داشته می‌شود که نشانگر اهمیت مقوله استاندارد است.
ستوده‌قره‌باغ تصریح‌کرد: ‌باید در تمام شئونات به استاندارد توجه کنیم. استاندارد اصل وزن کیفی هر کالا است و چیزی جز دانش یا دانش متراکم نیست که می‌تواند در یک کالا یا خدمت متبلور شود.
وی عنوان‌کرد:‌ امروز ما باید پای خود را از استاندارد محصول فراتر بگذاریم، یعنی نه‌تنها کالای کارخانه استاندارد باشد بلکه باید فرآیند تولید کالا نیز استاندارد باشد.
رییس پژوهشگاه استاندارد کشور ادامه‌داد: شدت مصرف انرژی در کشور ما شاید ۵ یا ۶ برابر میزان متوسط دنیا است و این مساله برای ما پرهزینه است؛ بنابراین حتما باید سراغ استانداردهای خوب و تدوین استانداردهای جدید برویم تا بتوانیم شدت مصرف انرژی را کاهش دهیم.
وی اظهارکرد: فرآیند تولید ما باید از نظر مصرف انرژی بهینه باشد و فرآیند تولید ما نباید به محیط زیست آسیب برساند. ما اجازه نداریم در ازای تولید کالای استاندارد، محیط زیست را تخریب کنیم. استاندارد باید به گونه‌ای به‌کار گرفته شود که با منافع زیست‌محیطی در تعارض نباشد.
ستوده‌قره‌باغ گفت: ما باید به سمتی برویم که کشور با یافته‌های علمی دانشمندان و جوانان اداره شود. در حال حاضر رتبه ۱۶ تا ۲۰ را در تولید علم دارد. ما در سال ۲٫۵ میلیارد دلار هزینه می‌کنیم تا یافته‌های علمی دانشمندان کشور در مخازن علمی دنیا ثبت شود که کار بسیار ارزشمند و خوبی است و باید به این کار ادامه دهیم اما در کنار آن باید تلاش کنیم یافته‌های علمی شاه‌کلید حل مشکلات ما شود و این دانش متراکم بتواند خود را در مسیر تدوین استانداردهای کالا و خدمات سوق دهد.
وی بیان‌کرد: ‌ترویج استاندارد باید از مدارس، مهدکودک‌ها و دانشگاه‌ها‌ به صورت جدی شروع و تقویت شود و توسعه یابد.
ستوده در ادامه با بیان این‌که سازمان استاندارد به صورت جدی بر بازار نظارت دارد، خاطرنشان‌کرد: ‌انجام ۳۵۰ هزار مورد بازرسی، بررسی فنی و تاییدیه ۱۷۰ هزار اظهارنامه، کنترل ۶۳ هزار دستگاه نازل سوخت و ۲۳ هزار دستگاه باسکول از جمله اقدامات سازمان در سطح ملی بوده است.
وی افزود: تلاش ما این است که بتوانیم از ظرفیت تمام دستگاه‌ها برای اجرای استانداردها استفاده کنیم و تمام وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های بخشی در این زمینه فعال شوند.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن