خرید تور تابستان

طرح جنجالی آمریکا برای واردات کالاهای چینی

دولت آمریکا قصد دارد در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات ماه آینده میان رییس جمهور آمریکا و همتای چینی وی برای پایان دادن به جنگ تجاری میان دو کشور، بر باقی مانده واردات کالاهای چینی تعرفه وضع کند.

به گزارش ایسنا، آمریکا آماده می‌شود در صورت شکست مذاکرات ترامپ و شی جین پینگ، تا اوایل دسامبر بر باقی مانده واردات کالاهای چینی تعرفه اعمال کند.

بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت: این فهرست تعرفه شامل کالاهای چینی خواهد شد که در دور تعرفه‌های قبلی قرار نداشتند و بر مبنای آمار واردات سال گذشته، ممکن است  ارزش آنها به ۲۵۷ میلیارد دلار بالغ شود.

تصمیمات نهایی هنوز گرفته نشده و مقامات آمریکایی آماده چنین سناریویی می‌شوند تا در صورت عدم پیشرفت مذاکرات رهبران دو کشور در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در بوینوس آیرس در نوامبر، آن را پیش ببرند.

اقتصاددانان و شرکت‌های آمریکایی هشدار داده‌اند که هزینه‌های فزاینده تعرفه‌ها ممکن است به اقتصاد آمریکا لطمه بزند.

جنگ تجاری میان آمریکا و چین در مارس آغاز شد که دولت ترامپ با هدف تنبیه چین برای سرقت مالکیت معنوی آمریکا و سیاست‌های اقتصادی غیرمنصفانه‌ای که به شرکت‌های آمریکایی لطمه زده است، روی واردات کالاهای چینی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار تعرفه جدید اعلام کرد. چین نیز در واکنش به این اقدام، روی واردات کالاهای آمریکایی به ارزش مشابه تعرفه وضع کرد.

با وجود مذاکرات میان دو طرف، نخستین موج تعرفه‌ها در ژوییه به اجرا درآمد و ترامپ پس از آن از دومین موج تعرفه‌ها روی واردات ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی خبر داد که تعرفه‌های مذکور نیز در سپتامبر وضع شدند. چین نیز روی واردات ۶۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی تعرفه جدید اعلام کرد.

مذاکرات رسمی برای خاموش کردن آتش جنگ تجاری میان دو کشور اندک بوده و هر دو طرف به یکدیگر ضربه‌های غیرتجاری زده‌اند به عنوان نمونه، ترامپ آمریکا را از یک پیمان پستی بین المللی ۱۴۴ ساله که ارسال کالا به آمریکا را برای شرکت‌های چینی ارزان‌تر کرده بود، خارج کرد.

به دنبال انتشار گزارش بلومبرگ، شاخص‌های سهام آمریکا ریزش کردند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا