عدم الزام به حجاب در زمان پیامبر

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم منهاج دشتی، نماینده‌ی اسبق مجلس و عضو اولین مجلس خبرگان رهبری، در یادداشتی تلگرامی با عنوان «عدم الزام به حجاب در زمان پیامبر» نوشت:

حجاب در زمان حضرت رسول (ص) به صورت اجباری پیاده نشد. در زمان حضرت رسول (ص) وقتی آیه‌ای در باره‌ی حکمی از احکام اسلام نازل می‌شد آن آیه یا آن حکم برای مردم بیان می‌شد، اکثر قریب به اتفاق مردم هم آن را می‌پذیرفتند و به آن ملتزم می‌شدند. و آن حکم در مدت کوتاهی به خوبی در جامعه جا می‌افتاد. به طوری که کسی به خود جرات نمی‌داد که به طور آشکار آن را نادیده بگیرد و بر خلاف آن عمل نماید. در موارد بسیار نادری اتفاق می‌افتاد که برای تطبیق و اجرای حکمی از احکام به امر به معروف یا نهی از منکر به طور قهری و اجباری متوسل شوند.

امروزه بی حجابی یا بد حجابی اختصاص به تعداد معدودی افراد غیر متعارف ندارد، که برخلاف جهت اکثریت حرکت کرده باشند؛ بنابراین در این شرایط چکونه ممکن است با قوه قهریه چیزی را که اعتقاد به آن ندارند بر آنان تحمیل کرد؟

کسانی که با برخورد خشن با بد حجابی موافق نیستند منکر احکام اسلام نیستند بلکه می‌گویند اول به اکثریت بقبولان تا حجاب را از روی اعتقاد بپذیرند و در برابر آن تسلیم شوند به طوری که بی حجابی ننگ و عار و خروج از فرهنگ غالب بر جامعه محسوب شود و بی حجاب از کار خود تا حدودی شرمنده شود. در آن صورت اگر افراد جسور و ساختار شکنی بخواهند به حریم جامعه تجاوز نمایند ممکن است شما بتوانید با قوه قهریه جلو افراد متمرد و سرکش و گستاخ را بگیرید. ولی تا زمانی که حجاب این چنین جا نیفتاده باشد توسل به قوه قهریه باعث زدگی از احکام می‌شود و در اثر پا فشاری برای اجرای احکام فرعی تیشه به ریشه‌ی اصول اعتقادی زده می‌شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/nBuh7
برچسب ها

نوشته های مشابه

4 Comments

  1. ظاهرا خداوند در قران خطاب به پیامبر میفرماید ، لست علیهم بمسیطر ، که البته این منع اختصاص به پیامبر دارد و ربطی به علما ندارد !

  2. ولی این ها درست نیستند آقای میبدی دارند مغالطه می کنند اجبار به حجاب را می چسبونند به اسلام .خوب چرا نمی توانند یک نمونه از اجبار را در سده نخست اسلام بیاورند این جوری که راحت تر اجبار به حجاب را مشروع جلوه می دهند در سده نخست اسلام برهنگی هم بوده کنیزها خیلی بیشتر از سر و گردنشان نمایان بود قبول دارم حجاب یک امر شرعی است اما اجبارش نامشروع، من درآوردی و کار افراطیون است. در امپراطوری تازه تشکیل اسلامی حتی زنان آزاد مسلمان بی حجاب دیده می شدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن