چند اظهارنظر درباره فینال آسیا

ایسنا نوشت: «صفحه رسمی توییتر لیگ قهرمانان آسیا پس از تساوی پرسپولیس مقابل کاشیما در دیدار برگشت فینال آسیا و کسب عنوان نایب‌ قهرمانی این مسابقات با انتشار پستی خطاب به شاگردان برانکو نوشت: شما قهرمانانه رقابت کردید و بازی جوانمردانه‌ای را ارائه دادید. برنامه‌ریزی و تمرین کنید و دوباره بازگردید.

پرسپولیس در مجموع دو دیدار رفت و برگشت در فینال لیگ قهرمانان آسیا با نتیجه دو بر صفر مغلوب کاشیما ژاپن شد.


حشمت مهاجرانی درباره دیدار برگشت پرسپولیس با کاشیما اظهار کرد: من معتقدم که پرسپولیس در ژاپن عملکرد به مراتب بهتری نسبت به بازی برگشت در آزادی داشت. برعکس همین موضوع هم ژاپنی‌ها در ایران و ورزشگاه آزادی نمایش خوبی از خود بر جای گذاشتند. پرسپولیسی‌ها در خط حمله کم تعداد ظاهر می‌شدند و جایی که باید به بازی سرعت می‌دادند توپ را نگه می‌داشتند.

او افزود: بازیکنان کاشیما روی هوا خیلی خوب عمل می‌کردند و تمام ضربه‌های اول را می‌زدند. روی هم رفته پرسپولیس می‌توانست در بازی برگشت بهتر عمل کند ولی تا همین جا هم با تمام کمبودهای اقتصادی و بازیکنی که داشت بسیار خوب عمل کرده است.

سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران در ادامه با اشاره به مهره‌های کلیدی که از پرسپولیس در طی یک سال گذشته جدا شدند، گفت: مهره‌هایی که نقش کلیدی در بازی دارند بسیار تاثیرگذار هستند اما نکته حائز اهمیت این است که ژاپنی‌ها سرعت تصمیم‌گیری بالاتری داشتند ولی باید خوشحال باشیم که پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید. با توجه به تمامی مشکلاتی که پرسپولیس با آن دست به گریبان بود بیش‌تر از این هم از آن‌ها انتظار نمی‌رفت. بازیکنان در این مدت زحمت زیادی کشیدند و هواداران حمایت جانانه‌ای از تیم‌شان کردند.

مهاجرانی درباره بازسازی ورزشگاه آزادی برای میزبانی از فینال لیگ قهرمانان آسیا بیان کرد: چندین سال است که به کمبودهای ورزشگاه آزادی اشاره می‌شود و در این مدت باید زودتر این ورزشگاه بازسازی می‌شد. دست آقای سلطانی‌فر درد نکند که دستور داد ورزشگاه را نونوار کنند. البته این کار باید ۱۰، ۱۵ سال پیش اتفاق می‌افتاد اما کار خوب هر زمان که رخ بدهد اثرگذار است. از مسوولان ورزش بابت این موضوع تشکر می‌کنم.

او همچنین درباره حضور بانوان هوادار در دیدار پرسپولیس و کاشیما اظهار کرد: خیلی وقت است که همه مشتاق حضور آن‌ها در ورزشگاه‌ها هستند. این اتفاق نقطه مهمی در ورزش ایران بود. همین که بالاخره مجوز حضور آن‌ها را صادر کردند برای ورزش ایران موفقیت محسوب می‌شود.

سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران در پایان در پاسخ به این سوال که آیا در ادامه روند خوب نتیجه‌گیری فوتبال ایران می‌توان شاهد قهرمانی تیم ملی در جام ملت‌های آسیا بود؟ گفت: جام ملت‌ها بسیار سخت‌تر از جام جهانی است. اگر بازی‌های تدارکاتی و اردوهای خوبی نداشته باشیم قطعا به مشکل می‌خوریم. تمام تیم‌های آسیایی با قدرت در حال تدارک دیدن برای این رقابت‌ها هستند و این‌طور نیست که ایران در جام ملت‌ها کار آسانی داشته باشند.


برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس در نشست خبری بعد از تساوی تیمش برابر کاشیما و کسب عنوان نایب قهرمان گفت: به بازیکنانم افتخار می‌کنم. آن‌ها قهرمانان من هستند. تلاش زیادی کردند و آن‌ها برای من پیروز هستند.

وی ادامه داد: جو خیلی خوبی در ورزشگاه حاکم بود. در جوی بسیار زیبا در ورزشگاه بود و هواداران‌مان نشان دادند در دنیا بهترین هستند. بابت این حمایت و تشویق بسیار بزرگ، از آن‌ها تشکر می‌کنم. متاسفم قهرمان نشدیم. به کاشیما تبریک می‌گویم. بازی به گونه‌ای بود که هر کدام از دو تیم می‌توانستند پیروز شوند.

سرمربی پرسپولیس اضافه کرد: در تاریخ آسیا هرگز چنین فینالی در چنین فضایی برگزار نشده بود. هواداران و بازیکنانم به دنیا نشان دادند فوتبال در ایران چطور انجام می‌شود. از گرشاسبی و هیات مدیره محترم تشکر می‌کنم. در این نتیجه درخشان خیلی‌ها سهیم بودند. بعد از باخت در لیگ قهرمانان آسیا، ساده نیست شرایط را برگردانید. انتظار داریم همین موضوع انگیزه‌ای برای کار بیشتر و نتایج بهتر باشد.

وی با بیان این‌که انصاری مصدوم شده است، افزود: نتایج نشان می‌دهد که مصدومت او ساده نیست. یک بار دیگر به بازیکنانم به خاطر نتایج‌مان تبریک می‌گویم. برای کاشیما در جام باشگاه‌های جهان آرزوی موفقیت دارم.

سرمربی پرسپولیس درباره دستان خالیش روی نیمکت در این بازی، گفت: همیشه گفتم که به بازیکنانم اعتماد زیادی دارم. ما تجربه کمی در بازی‌های در این سطح داریم. در کنار سه بازیکنی که از تیم ما رفتند، سه بازیکن دیگر مصدوم شدند. ماهینی و عالیشاه مصدوم بودند و سیامک نعمتی محروم شد. با این حال همین تیم خیلی عالی بازی کرد. باز هم به بازیکنانم تبریک می‌گویم. به گذشته فکر نمی‌کنم و به مسیر پیش روی فکر خواهم کرد.

او در واکنش به این‌که چرا تیمش از نظر هجومی قدرت لازم را نداشت و بدون تمرکز بازی کرد، اظهار کرد: ما یک تیم جوان داریم. آن‌ها دوست دارند هجومی بازی کنند و ما هجومی هستیم. به هر حال حریف جایگاه خاص خودش در بازی را دارد. آن ها خیلی سریع پاسکاری می کردند و طبیعی است که نتوانستیم به خواسته همیشگی خودمان برسیم. همین الان تعداد بازی بازیکنان جوان ما در آسیا بیش از لیگ برتر است. طبیعی است که به خاطر تجربه کم نمی‌توانند با سرعت در مسابقاتی که سخت‌ترین مسابقات در آسیا است، تطبیق پیدا کنند.

او افزود: خیلی سخت است به مدت ۹۰ دقیقه با کاشیما هجومی بازی کنیم. این موضوع را می‌توان در بازی رفت مشاهده کرد. اما هیچ گلایه‌ای از بازیکنانم نمی‌توانم داشته باشم.

سرمربی پرسپولیس درباره حضور تماشاگران و خبرنگاران بانوان در ورزشگاه آزادی و احساس او نسبت به این موضوع گفت: چیزی حدود ۴ سال است که برای بار دوم در ایران هستم. روزانه با خانم‌هایی در شهر روبه‌رو می‌شوم که به فوتبال علاقه دارند. آن‌ها هوادار فوتبال هستند. خوشحالم خانم‌ها در چنین جوی در ورزشگاه بودند. از همه مهم‌تر این که کوچکترین مشکلی خلق نشد. اطمینان دارم که مسئولین راه حلی پیدا خواهند کرد که بعد از این خانم‌های بیشتری در ورزشگاه حاضر شوند چرا که فضای ورزشگاه عالی بود و احساس خوبی وجود داشت.


اویوا سرمربی کاشیما در نشست خبری بعد از مصاف این تیم مقابل پرسپولیس که در نهایت منجر به قهرمانی تیمش شد، گفت: در طول بازی ناچار بودم مطالب فنی را به خاطر جو بازی با صدای بلند فریاد بزنم. بازی سختی بود؛ به طور خلاصه بازی مثل یک جنگ بود.

او درباره عملکرد سوزوکی، بهترین بازیکن لیگ قهرمانان آسیا گفت: امروز هم سوزوکی بازی درخشانی داشت. او عملکرد فوق العاده‌ای داشت و مهاجم هدف ما بود. او برای تیم ملی هم انتخاب شده و هر روز پیشرفت می‌کند. مطمئنم یک روز می‌تواند خارج از  ژاپن بازی کند.

سرمربی کاشیما آنتلرز ژاپن در پاسخ به این سوال که احساسش از کسب نخستین جام در آسیا و بیستمین جام در تاریخ باشگاهش چیست، گفت: احساس بزرگی دارم چراکه باعث افتخار تمام ارکان باشگاه است. احساس فوق العاده‌ای دارم. این احساس را می‌توانم با بازی مقابل رئال مادرید در جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۶ مقایسه کنم. هر چند این جام ارزشمندتر است.

ایوا در پاسخ به این سوال که کدام تیم او و شاگردانش را بیش از سایر تیم‌ها در این مسابقات اذیت کرده است، گفت: این چیزی که می‌گویم اصلا تعارف نیست. به نظرم پرسپولیس از نظر فنی و تاکتیکی بهترین تیم بود که با آن‌ها بازی کردیم. پرسپولیس ورزشگاه بزرگی دارد که مملو از تماشاگر است و جو سنگینی را می‌سازد. خوشحالم که به عنوان اولین تیم دست پر از زمین آزادی خارج شدیم. ما برای برد آمدیم اما یک مساوی کردیم. این نشان می‌دهد که چقدر کار در آزادی سخت است. پرسپولیس بهترین تیمی بود که مقابل آن بازی کردیم.

آیوا در پایان سخنانش گفت: از زمانی که وارد ایران شدیم، شاهد میزبانی و پذیرایی عالی از مردم ایران بودیم. عوامل هتل، رفت و آمد و ورزشگاه و عوامل داخلی خیلی به ما کمک کردند. تجربه فوق العاده ای در ایران داشتیم. از تمام کسانی که ما را در ایران کمک کردند تشکر می‌کنم.


مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال ایران بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد: پرسپولیس خوب و مردانه بازی کرد. به اینفانتینو گفتم این تیم دو فصل است که نمی‌تواند بازیکن بخرد. با این وضعیت به فینال رسیده و به نظر من قهرمان است.

او در مورد جلسه اش با اینفانتینو هم گفت: من با هیچکس لابی نمی‌کنم. اینها حرف‌های رسانه‌ای است. قانون اگر می‌گوید بمانیم باید بمانیم.

رییس فدراسیون فوتبال در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر صحت تعلیق فوتبال ایران تاکید کرد: من از تعلیق شدن فوتبال ایران اطلاعی ندارم.

تاج هم‌چنین درباره جشن قهرمانی هم گفت: جشن قهرمانی هم با همکاری فدراسیون فوتبال و AFC برگزار شد.


سوزوکی بازیکن تیم کاشیما ژاپن پس از قهرمانی تیمش در لیگ قهرمانان آسیا گفت: از این‌که توانستیم اولین قهرمانی کاشیما را به دست آوریم بسیار خوشحالم.

وی درباره دریافت برترین بازیکن لیگ قهرمانان آسیا گفت: کسب این جایزه کار سختی بود ولی این جایزه متعلق به من نیست و مال تمام بازیکنان تیم است.

او درباره جو ورزشگاه آزادی گفت: اولین بار بود که چنین جمعیتی را در یک ورزشگاه دیدم و این باعث شد تا توان بیشتری برای حمله کردن و مقاومت روبروی پرسپولیس داشته باشیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا شانس دریافت بهترین بازیکن سال آسیا را دارید، گفت: این بحث که بخواهم برترین بازیکن سال آسیا شوم مطرح نیست ولی می‌خواهم تلاش خود را بیشتر کنم تا در جهان حرف را بزنم.

او در پاسخ به این سوال که بازی برابر تیم‌های شرق آسیا سخت تر بود یا غرب گفت: فرقی نمی‌کند ولی پرسپولیس تیم بسیار خوبی بود و در مقابل این تیم بازی کردن بسیار مفید و مهم بود.


سید جلال حسینی، کاپیتان تیم پرسپولیس پس از فینال لیگ قهرمانان‌ آسیا در جمع خبرنگاران گفت: کاشیما کاملا حرفه‌ای بازی می‌کرد. آن‌ها اولین بازی نبود که خارج از خانه خوب بازی کردند و در تمام بازی‌های خارج از خانه  خوب و دفاعی بازی می‌کنند. آن‌ها تعلیم دیدند در ژاپن که چگونه عمل کنند. امیدوارم ما هم این کار را انجام دهیم.

او ادامه داد: همه به ما گفتند که چرا زود به ژاپن رفتید ما در این‌جا امکاناتی نداریم که بتوانیم روی زمین تمرین کنیم. ما دو اردوی خوب در ژاپن و دوبی داشتیم. تیم‌هایی که با آن‌ها بازی داشتیم مثل السد و الدوحیل مگر ضعیف بودند. آن‌ها هم تیم‌های بسیار قوی بودند و بازیکنان خوبی در اختیار داشتند اما جا دارد که از هواداران تشکر کنم.

وی درمورد تاثیرگذاری مدیرعامل پیشین پرپسولیس در محدودیت‌های پیش آمده این تیم گفت: از امروز گارد تیم ما بسته می‌شود. نداشتن بازیکن گارد تیم ما را می‌بندد و از امروز این اتفاق می‌افتد. مشکلات زیادی دارند و مردم متوجه این مساله هستند. من فکر می‌کنم همه‌چیز پشت این بردها پنهان شد و این مشکلات درز نکرد. من در برنامه نود گفتم چهار بازیکن به تیم اضافه می‌شوند ولی ما بازیکنان‌مان یکی یکی دارند پر پر می‌شوند. حسین ماهینی، محمد انصاری مصدوم شدند و محسن ربیع خواه هم یک ماه است از بند مصدومیت رها شده. امیدوارم شرایط بهتر شود.


علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس بعد از نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد: همان‌طور که دیدید متاسفانه حیف شد. زورمان واقعا نرسید. نباید خودمان را گول بزنیم. کاشیما تیم خیلی خوبی بود. آن‌ها با تیم دوم‌شان در لیگ ژاپن بازی کردند و ما زورمان نمی‌رسد تیم اول‌مان را با یک ترکیب به زمین بفرستیم. باید به خودمان افتخار کنیم. من یکی از خوشحال‌ترین افراد روی زمین هستم چون در یکی از بهترین روزهای فوتبال آسیا بازی کردم. در مقابل این هواداران و مسوولان FIFA و AFC  بازی کردیم. حیف شد. دوست داشتیم در فینال برنده و قهرمان شویم.

او ادامه داد: آن‌ها نسبت به بازی اول هم بهتر بودند و ما اصلا فکر نمی‌کردیم آن‌ها آین‌قدر خوب ظاهر شوند. به خودمان و بازیکنان جوان‌مان می‌بالیم. دست‌مان خالی است و چیزی نداریم. چیزی که من را ناراحت کرد دیدن چند صحنه در فضای مجازی بود که هوادارای ایرانی مثل هواداران سپاهان و تراکتورسازی از کاشیما حمایت کرده بودند. من به اصفهان و تبریز می‌آیم و با تیم‌تان بازی می‌کنم و شما به من فحش بدهید. باید غیرت داشته باشیم. پرسپولیس نماینده ایران بود چرا این همه دشمن دارد. آدام همتی نیازی به دشمن دارد؟ چرا برای این‌ها کری می‌خوانید و نمی‌خواهید که قهرمان شوند. این صحنه‌ها من را خیلی ناراحت کرد.

بیرانوند اضافه کرد: واقعا برای خودم متاسف هستم. این مساله من را خیلی اذیت کرد. این صحنه‌ها را بالای صد بار نگاه کردم و باور نمی‌کردم این‌ها در ایران اتفاق افتاده باشد. به خودمان افتخار می‌کنیم که میلیون‌ها ایرانی در داخل و خارج از کشور ما را دیدند. محمد انصاری رباطش پاره شد. به نظر من پرسپولیس قهرمان شد. با این بازیکنان ما قهرمان هستیم. ما دو پنجره نقل و انتقالاتی نتوانستیم بازیکنی جذب کنیم. با این حال یک بار به نیمه نهایی و یک بار هم به فینال لیگ قهرمانان رسیدیم. بزرگان FIFA و AFC بازی ما را از نزدیک دیدند. پرسپولیس کاری کرد که ورزشگاه آزادی نو شد. من وقتی امروز ورزشگاه را دیدم واقعا لذت بردم. ایران باید به این بازیکنان افتخار کند.

دروازه بان پرسپولیس در مورد آینده‌اش در پرسپولیس هم بیان کرد: اگر بعد از جام جهانی در پرسپولیس ماندم برای این بود که می‌خواستم در آسیا افتخاری کسب کنم. تا فینال آسیا رفتیم و مدال نقره را کسب کردیم. ما زورمان نرسید اما تلاش کردیم. قول می‌دهم پرسپولیس روندش را ادامه می‌دهد. در لیگ برتر و جام حذفی مدعی هستیم. هواداران نگران نباشند. سرم را برای پرسپولیس می‌گذارم. از وقتی به پرسپولیس آمدم می‌خواستم قهرمان آسیا شوم. می خواهم این روند را ادامه دهم تا به آن برسم.


شایان مصلح مدافع پرسپولیس پس از کسب این عنوان اظهار کرد: ما تمام تلاش خود را کردیم انشاءالله ببینیم که برای سال‌های بعدی چه اتفاقی برای ما خواهد افتاد.


زیکو، اسطوره فوتبال برزیل و مدیر افتخاری باشگاه کاشیما آنتلرز بعد از قهرمانی این تیم در لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد: بازی زیبایی دیدیم و بازی گرمی بود. مهم‌ترین نکته قهرمانی بود که به آن دست پیدا کردیم.

او درباره جو ورزشگاه گفت: جو فوق‌العاده بود و تیم پیشین من در برزیل یعنی فلامینگو در ماراکانا چندین هزار هوادار مثل پرسپولیس دارند و جو امروز شبیه آن زمانی بود که من در آن‌جا بازی می‌کردم. در سال ۲۰۰۵ که با تیم ملی ژاپن به ایران آمده بودم، این جو را دیده بودم. بازیکنان مشکلی با جو نداشتند و بازی‌شان را کردند و در نهایت قهرمان شدند.

زیکو درباره پرسپولیس تصریح کرد: پرسپولیس تیم خوب و باتاکتیکی است که در این جا عملکرد خوبی از خود نشان داد اما این کاشیما بود که بهتر عمل کرد و قهرمان شد.

این مصاحبه زیکو در حالی انجام شد که او نمی خواست وارد میکسدزون شود اما خبرنگاران با دیدن او، احاطه‌اش کردند و زیکو هم مجبور به انجام مصاحبه شد.


بیژن ذوالفقارنسب، مربی پیشکسوت فوتبال درباره نایب قهرمانی این تیم در لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد: پرسپولیس کار بزرگی را انجام داد. کسی از تیمی که مجموعاً ۱۲، ۱۳ بازیکن دارد انتظار فینالیست شدن در قاره‌ای را که تیم‌های بزرگ آن هزینه‌های میلیون دلاری انجام می‌دهند، ندارد. پرسپولیس تا این‌جا هم خوب عمل کرد و شایستگی‌اش کم‌تر از قهرمانی نبود.

او درباره عملکرد سرخ‌ها در بازی برگشت مقابل کاشیما نیز اظهار کرد: جو ورزشگاه به نفع شاگردان برانکو بود اما بازی کیفیت جالبی نداشت و چیزی که برای فینال آسیا انتظار داشتیم را ندیدیم. دو تیم ضعیف بازی کردند و عملکرد بازدارنده تیم ژاپنی به سرد و بی‌روح بودن این بازی کمک کرد.

ذوالفقارنسب ادامه داد: البته پرسپولیس یارای مقابله و بازگشت برابر کاشیما را نداشت زیرا آن‌ها نه بازیکن کافی داشتند و نه توان جسمی مناسب. پرسپولیس سفر طولانی‌ای از تهران به ژاپن و از ژاپن به تهران داشت که این باعث خستگی دوچندان شاگردان برانکو شد. کاشیما تمام راه‌های نفوذ پرسپولیس را مصدود کرده بود و بازیکنان این تیم ژاپنی به خوبی مقابل پرسپولیس دفاع کردند و به چیزی که می‌خواستند، رسیدند.

وی در پایان درباره تکرار قهرمانی در لیگ و فینالیست شدن در آسیا در صورت اضافه شدن چهار بازیکن مهم این تیم در نیم فصل گفت: من به آینده این پرسپولیس خوشبین هستم. باید مدیریت و کادر فنی پرسپولیس حفظ شود تا این تیم بتواند این موفقیت‌ها را دوباره تکرار کند. پرسپولیس می‌تواند با اقتدار دوباره در لیگ قهرمان شود و فینالیست آسیا شود و سپس بتواند مدال طلای این مسابقات را به دست بیاورد.


اصغر شرفی

درباره نمایش پرسپولیس مقابل کاشیما در دیدار برگشت اظهار کرد: با نمایشی که دو تیم در این بازی داشتند، بازی بار فنی نداشت. دلایل این اتفاق، حساسیت بالای بازی، شناخت کافی دو تیم از یکدیگر و هم و غم دو تیم برای رسیدن به عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا بود.

پیشکسوت فوتبال ایران درباره کم تعداد بودن بازیکنان پرسپولیس در هنگام حمله افزود: بازیکنان کاشیما بسیار هوشمندانه بازی کردند و حتی زمانی که پرسپولیس توپ و میدان را در اختیار داشت، بازی را کنترل می‌کردند. آن‌ها با نظم و انضباط بالایی بازی می‌کردند. ژاپنی‌ها به پرسپولیس اجازه نمی‌دادند که در حمله پرتعداد باشند. آن‌ها بازیکنان و تیمی حرفه‌ای هستند که فقط در هنگام صاحب توپ بودن بازی را کنترل نمی‌کنند بلکه زمانی که مالکیت را در اختیار ندارند، توپ را به جایی می‌برند که دوست دارند.

او افزود: بازیکنان کاشیما به خوبی پرس می‌کردند و زمانی که توپ در اختیار پرسپولیس بود، بازی را به سمتی می‌بردند که توپ به سمت بیرانوند برگردد. متاسفانه منشا و علیپور هم روز شانسشان نبود و حتی یک توپ شانسی هم مقابل آن‌ها قرار نگرفت که تبدیل به گل کنند.

شرفی با اشاره به عواملی که باعث محرومیت پرسپولیس از دو پنجره نقل و انتقالاتی شدند، گفت: بازیکنان پرسپولیس در این بازی تلاش زیادی کردند اما به خاطر عدم نتیجه‌گیری در بازی باید یقه کسانی را گرفت که می‌گفتند خیریتی در کار است. این افراد باید به آزادی می‌آمدند و می‌دیدند که اگر برانکو بازیکن کافی برای این بازی داشت، می‌توانست پرسپولیس را قهرمان آسیا کند.

این پیشکسوت فوتبال ایران در پاسخ به این سوال که پرسپولیس در ادامه راه می‌تواند موفقیت‌هایش را تکرار کند، اظهار کرد: با این تیم این کار سخت است. انرژی‌ای که پرسپولیسی‌ها ذخیره کرده بودند در حال اتمام است که علائم آن آسیب‌دیدگی‌های بازیکنان این تیم است. همچنین فاصله بین نیمکت و بازیکنان اصلی زیاد است. تنها چیزی که تا الان پرسپولیس را حفظ کرده همدلی بین آنهاست. اگر این همدلی وجود نداشت مشخص نبود چه بلایی سر این تیم می‌آمد.

او درباره تمدید قرارداد برانکو ایوانکوویچ گفت: ایران همه کارش با همه فرق می‌کند. یک بازیکن میلیاردها تومان از باشگاه پول می‌گیرد، باعث بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه می‌شود اما به راحتی به تمرین تیم می‌آید. من نمی‌دانم مدیران پرسپولیس به چه دلیل به او اجازه حضور در تمرین تیم را می‌دهند. در حال حاضر مدیران پرسپولیس اگر نخواهند با برانکو تمدید قرارداد کنند، چه کسی را می‌خواهند به جای او بیاورند. او نظم خوبی به تیم داده و نتایج خوبی با پرسپولیس کسب کرده است.

شرفی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا پرسپولیس در لیگ هجدهم می‌تواند موفق باشد، توضیح داد: پرسپولیس نیاز به یک استراحت کامل دارد و اگر بخواهد از تورنمنت سنگینی مانند لیگ قهرمانان آسیا مستقیماً وارد لیگ برتر شود به مشکل می‌خورد. پرسپولیس نیاز به بازیکنان جدید دارد تا انرژی از دست رفته‌شان را جبران کند. فینال لیگ قهرمانان آسیا به اندازه چهار بازی از بازیکنان انرژی گرفته است. همچنین در حال حاضر همه می‌دانند که شرایط پرسپولیس به چه شکل است و تیم‌هایی مانند تراکتورسازی متحول شدند. همین عوامل باعث سخت شدن کار پرسپولیس و رسیدن به قهرمانی در لیگ برتر می‌شود اما هیچ‌چیز غیرممکن نیست.

پیشکسوت فوتبال ایران در پایان درباره عدم حضور کی‌روش برای تماشای فینال لیگ قهرمانان آسیا بین پرسپولیس و کاشیما اظهار کرد: من نمی‌دانم کی‌روش روزی که بخواهد از ایران برود خجالت نمی‌کشد! او در این بازی که بزرگان فوتبال جهان حضور داشتند در ورزشگاه آزادی حاضر نشد که یکی از مقصران این قضیه فدراسیون فوتبال است. این موضوع به از خود راضی بودن کی‌روش هم برمی‌گردد. نیامدن کی‌روش به ورزشگاه آزادی توهین به فوتبال ایران و هواداران پرسپولیس است. بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا در سطح دنیا مطرح است و کی‌روش با حضورش در ورزشگاه آزادی برای تماشای این دیدار می‌توانست به بازیکنان پرسپولیس روحیه‌ای مضاعف بدهد تا آنها عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارند.


حمید درخشان

درباره‌ی شکست پرسپولیس ایران در فینال لیگ قهرمانان آسیا و رسیدن به نایب قهرمانی این مسابقات بیان کرد: پرسپولیس بازی خوبی کرد و آنجه در توان داشت را گذاشت. این تیم با توجه به داشته‌ها و نداشته‌هایش، آنچه را که می‌توانست انجام داد. باید اذعان داشت که پرسپولیس دستش خالی بود و با این شرایط تا اینجا هم که رسیده، کار بزرگی انجام داده است.

او افزود: یادمان باشد برای قهرمان شدن در آسیا باید بیشتر از این‌ها کار کرد. بازیکنان پرسپولیس زحمت زیادی کشیده و مردانه جنگیدند اما ببینید تیم‌های رقیب آسیایی از چه بودجه و امکاناتی برخوردارند.

پیشکسوت پرسپولیس همچنین ضمن قدردانی از هواداران پرسپولیس گفت: باید تشکر ویژه‌ای از تماشاگران کرد که بسیار در این موفقیت سهیم بودند. آن‌ها باوجود باخت تیم‌شان در فینال، بازیکنان را مورد تشویق قرار دادند. این اتفاق اثر خوبی روی AFC و فیفا گذاشت تا آن‌ها بدانند در ایران چه تماشاگران خوب و چه امنیتی وجود دارد.

درخشان درباره عملکرد فنی تیم کاشیما ژاپن نیز تصریح کرد: تیمی که آنجا دو گل زده مشخص است که در بازی برگشت به آب و آتش نمی‌زند. آن‌ها حرفه‌ای عمل کرده و با صبر و حوصله، بازی را مدیریت کردند. کاشیما در این بازی خوب دفاع کرد و در ضد حمله نیز خطرساز بود. آن‌ها نشان دادند تیم حرفه‌ای هستند که بازی خارج از خانه را هم بلدند.

او افزود: خیال کاشیما به خاطر بازی رفت، راحت‌تر بود و با حوصله بازی می‌کرد اما در سوی دیگر،‌ فشار زیادی روی پرسپولیسی‌ها بود. آن‌ها می‌خواستند به قهرمانی برسند و استرس زیادی داشتند. با این حال باید به بازیکنان پرسپولیس خسته‌ نباشید گفت چون همه تلاش خوبی کردند. دست همه‌شان درد نکند.

درخشان در پایان درمورد حضور بانوان در ورزشگاه برای تماشای بازی فینال به ایسنا گفت: اتفاق بسیار عالی‌ای بود و فتح‌باب خوبی شد تا این موضوع، ادامه‌دار باشد. من از قبل مطمئن بودم با حضور هواداران اتفاقی روی سکوها نمی‌افتد چرا که مردم ما فهیم هستند و وقتی خانواده و خانم حضور دارند، نزاکت را رعایت می‌کنند. به نظرم قدم خوبی بود تا خانواده‌ها در آینده به ورزشگاه بیایند.


محمد نصرتی باره شکست تیم پرسپولیس ایران در فینال و نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد: به هواداران پرسپولیس و مردم ایران تبریک می‌گویم. این نایب قهرمانی کم از قهرمانی نبود. به هر حال ژاپنی‌ها در بازی رفت، بار خودشان را بسته و ۵۰ درصد راه را طی کردند. آن‌ها به لحاظ بدنی نیز شرایط بهتری داشتند چون بیش‌تر استراحت کردند. پرسپولیس یک رفت و برگشت به ژاپن داشت اما آن‌ها فقط به ایران آمدند و بازی کردند.

بازیکن پیشین تیم فوتبال پرسپولیس افزود: با توجه به این که برانکو، بازیکنان محدودی داشت، تیمش در دقایق پایانی خسته شد و این کاملا طبیعی است. پرسپولیس این همه مصدوم داشت و متاسفانه محمد انصاری هم به مصدومان اضافه شد. واقعا خدا قوت و دم‌شان گرم. باید بیش‌ترین تشکر را از برانکو کرد که با دست بسته، هیچ وقت شکوه و گلایه نکرد. شاید اگر مربی دیگری بود در لیگ برتر هم گزینه نیفتادن می‌شد.

ملی‌پوش پیشین فوتبال ایران هم‌چنین درباره مسائل فنی بازی فینال توضیح داد:‌ کاشیما به لحاظ فنی هم در همه خطوط بازیکنان خوبی داشت و سعی کرد با حفظ توپ، بازیکنان پرسپولیس را خسته کند. پرسپولیس هم یار جایگزین نداشت. واقعا زور تیم ما به نماینده ژاپن نرسید.

نصرتی دربخش دیگری از مصاحبه درباره فشار شدیدی که روی سرخپوشان بود، عنوان کرد: چون بازی رفت با اختلاف دو گل به سود کاشیما به پایان رسیده بود، از یک طرف نباید گل می‌خوردیم، از یک طرف مصدوم داشتیم و از یک طرف هم محروم داده بودیم. بنابراین معتقدم تا این‌جا هم که آمدند، برای من قهرمان هستند.

او در پایان تاکید کرد: پرسپولیس با پتانسیلی که دارد، به خودباوری رسیده است و می‌تواند سال آینده برای قهرمانی بجنگد. باید کادرفنی را حفظ کنند و با جذب بازیکنان جدید، به قهرمانی سال آینده فکر کنند. در مجموع چیزی جز ستایش این تیم نمی‌توانم بگویم.


حسین عسگری کارشناس داوری فوتبال درباره عملکرد داروی فینال لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد: داوری در مجموع نمره خوبی از این می‌گیرد. تیم داوری مدیریت و همکاری خوبی داشت و در موارد قابل توجهی کمک‌داورها به داوری در صحنه‌های بازی کمک شایانی کردند.

وی گفت: داوری در این بازی بدون اشتباه نبود اما اشتباهی نداشت که در روند بازی تاثیرگذار باشد. نتیجه بازی را خود دو تیم رقم زدند.

این کارشناس داوری درباره برخورد مصلح و بازیکن کاشیما در محوطه جریمه تیم کاشیما گفت: این صحنه نمی‌توانست خطا باشد چون شایان مصلح داشت بازیکن ژاپنی را شارژ می‌کرد و در مقابل این بازیکن ژاپنی هم این کار را انجام داد.

او ادامه داد: تکل محمد انصاری در نیمه اول می‌توانست داور کارت زرد بدهد که این کار را نکرد. کارت زردی که داور این بازی به بازیکن برزیلی کاشیما داد بی‌مورد بود و صحنه خاصی نبود که داور به او کارت بدهد.

عسگری در ادامه اظهار کرد: متاسفانه مشکل ما این است که در روند بازی اعتراضات بی‌موردی انجام می‌دهیم. صحنه‌های زیادی از بازی بود که بازیکنان پرسپولیس به عملکرد داور اعتراض داشتند اما این اعتراضات به هیچ عنوان درست نبود. پرسپولیسی‌ها می‌گویند تیم ژاپنی بازی جوانمردانه را رعایت نکرده‌ است. بازی جوانمردانه برای موقعی است که بازیکن کاملا مصدوم باشد اما این اتفاق نیفتاده است. جنجال سیدجلال در زمین بی‌مورد بود.

او ادامه داد: به طور کلی بازی جوانمردانه در بازی اجباری نیست. امیدوارم در این زمینه آموزش‌هایی داده شود که شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

عسگری در پایان اظهار کرد: داور در ۹۰ دقیقه بدون اشتباه نبود اما تصمیماتی که گرفت در روند بازی و نتیجه بازی تاثیری نداشت.


سید جلال حسینی، کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس ایران در پایان بازی برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا، جایزه بازی جوانمردانه این لیگ را به نمایندگی از پرسپولیس دریافت کرد.

هم‌چنین سوزوکی بازیکن تیم کاشیما به عنوان بازیکن ارزشمند رقابت‌ها و بهترین بازیکن دیدار برگشت فینال تیمش برابر پرسپولیس انتخاب شد.

بغداد بونجاح نیز با ۱۳ گل زده آقای گل این فصل لیگ قهرمانان آسیا شد.


فینال لیگ قهرمانان آسیا بین تیم های پرسپولیس و کاشیما آنتلرز در مجموع دو دیدار رفت و برگشت با نتیجه ۲ بر صفر به سود نماینده ژاپن به پایان رسید.

بازیکنان این تیم بعد از دریافت مدال و جام قهرمانی از پله های جایگاه ویژه پایین آمدند و بعد از دست دادن با هوادارانی که به آنها تبریک می‌گفتند وارد چمن ورزشگاه شدند تا مراسم قهرمانی را ادامه دهند.

هم‌چنین دختر بچه‌هایی که برای مراسم اهدای جام و مدال دو تیم در جایگاه ویژه حضور داشتند به خاطر قهرمان نشدن پرسپولیس به شدت ناراحت بودند و گریه می کردند.

زیکو اسطوره فوتبال برزیل پس از حضور در زمین مقابل هواداران پرسپولیس تعظیم چند باره کرد که با تشویق تماشاگران همراه بود.

بانوانی که برای تماشای این دیدار به ورزشگاه آزادی رفته بودند، مدت طولانی در ورزشگاه ماندند و به تشویق تیم پرسپولیس پرداختند.


آمار بازی به شرح زیر است:

شوت

پرسپولیس ۱۷- ۷ کاشیما

شوت در چارچوب

پرسپولیس ۶ – صفر کاشیما

تعداد پاس

پرسپولیس ۴۵۹ – ۲۸۵ کاشیما

مالکیت

پرسپولیس ۶۱.۷  – ۳۸.۳ کاشیما

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن