سفر وزیر خارجه انگلیس به عربستان

«جرمی هانت»، وزیر خارجه انگلیس امروز دوشنبه در سفر به عربستان و امارات خواستار پایان جنگ در یمن می‌شود و از رهبران سعودی می‌خواهد تا در تحقیقات قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی همکاری کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، سفر جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس در حالی انجام می‌شود که ریاض نه تنها بابت کشتار غیرنظامیان یمنی در حملات هوایی هنوز تحت فشار قرار دارد بلکه بابت قتل جمال خاشقجی در استانبول هم هدف انتقادهای جهانی قرار گرفته و با تحریم‌های بالقوه روبروست.

انگلیس خواستار تحقیقات “معتبر” درباره قتل جمال خاشقجی شده است و طرحی را در شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش می‌برد تا خصومت‌ها در یمن پایان یافته و راه‌حلی سیاسی برای جنگ در آنجا بیابد.

جرمی هانت در بیانیه‌ای گفت: هزینه انسانی جنگ یمن غیر قابل محاسبه است. با توجه به اینکه میلیون‌ها تن آواره شده، قحطی و بیماری‌ها شایع شده و سال‌ها خونریزی ادامه دارد، تنها راهکار کنونی یک تصمیم‌ سیاسی است که درگیری مسلحانه را کنار بگذارد و صلح به ارمغان آورد. بنابراین امروز به سوی کشورهای حوزه خلیج‌فارس می‌روم تا از تمامی طرفین بخواهم به این روند متعهد شوند.

براساس اعلام وزارت خارجه انگلیس،‌ جرمی هانت با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی، عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان، علی محسن الاحمر معاون رئیس‌جمهوری مستعفی یمن و خالد الیمنی، وزیر امور خارجه دولت مستعفی یمن دیدار می‌کند.

جرمی هانت اولین وزیر خارجه انگلیس است که از زمان قتل جمال خاشقجی در دوم اکتبر به عربستان سفر می‌کند و همچنین قصد دارد از مقام‌های سعودی بخواهد تا اقدامات بیشتری در راستای اجرای عدالت و پاسخگویی به خانواده او انجام دهند.

وزیر امور خارجه انگلیس گفت: جامعه بین‌المللی یک ماه پیش به صورت متحد قتل وحشتناک و عصبانی‌کننده جمال خاشقجی را محکوم کرد. این کاملا غیر قابل قبول است که شرایط پشت پرده قتل او همچنان نامشخص مانده است. ما از مقام‌های سعودی می‌خواهیم تا با تحقیقات ترکیه درباره این قتل همکاری کاملی داشته باشند تا عدالت برای خانواده او و جهان نظاره‌گر اجرا شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا