خرید تور نوروزی

زیباکلام: مسوولین دعوت به دهکده امید را بی‌پاسخ گذاشتند

یک سال از زلزله‌ی دلخراش کرمانشاه می‌گذرد وهنوز بسیاری از خانواده‌ها در کانکس و چادر زندگی می‌کنند، برای همدردی با خانواده‌های زلزله‌زده  در منطقه‌ی دهکده امید مراسمی برگزار شده است.صادق زیبا کلام در گفت‌وگو با انصاف نیوز به بی‌توجهی مسوولین نسبت به دعوت در این مراسم اشاره کرد و گفت: حتی پاسخ دعوت ما راهم ندادند،اما مهم حضور مردم بود و همین کفایت می‌کند.

این استاد دانشگاه به خبرنگار انصاف نیوز در سالگرد زلزله‌ی کرمانشاه، گفت: «دیروز 21 آبان به مناسبت سالگرد زلزله‌ی کرمانشاه در دهکده امید مراسمی گرفتیم و از افرادی اعم از مسوولین و شخصیت‌های اجتماعی دعوت کردیم که از اهالی روستا‌های اطراف هم آمده بودند. ما از همه‌ی مسوولین دعوت کردیم مثل استانداری، مسوول بنیاد مسکن، برخی مسوولین دانشگاهی،  برخی از ائمه‌ی جمعه وجماعات دعوت کردیم که در مراسم تشریف نیاوردند و فقط دو نفر به ما پاسخ دادند و گفتند که نمی‌توانند به مراسم برسند. یکی از آنها استاندار محترم کرمانشاه بود که نظر مثبت به کار ما داشتند و گفتند آن روز تهران هستم و دیگری آقای ملا قادر امام جمعه شهرستان پاوه بودند که به دلیل کثرت ملاقات‌ها نتوانستند بیایند،  اما همین که مردم آمدند کفایت کرد.

مراسم با قرائت قران شروع شد، در این مراسم تنبورنوازی داشتیم چون این مراسم جزو آیین سوگواری کردها محسوب می‌شود، من  و آقای دکترصلاح الدین رییسی استاد دانشگاه کردستان سخنرانی کردیم و یکی دو نفر از جوانان منطقه هم چند دقیقه‌ای صحبت کردند. خانم دکتر دانشور هم آمده بودند برای بازدید از منطقه که ایشان هم سخنرانی داشتند.»

مردم ترجیح می‌دهند در کانکس بمانند

زیباکلام  درباره‌ی ترس مردم از زلزله گفت: «یک نکته‌ی جالب که من متوجه شدم آن بود که کم نیستند افرادی در دشت ذهاب که نگران هستند وعلیرغم آنکه خانه هایشان آماده است ترجیح می‌دهند در کانکس بمانند چون می‌ترسند دوباره زلزله بیاید.»

فقط 15 خانه ساخته شده است

این فعال سیاسی در پایان به خانه‌های نیمه کاره اشاره کرد و گفت: «نکته‌ی دیگر که متاسفانه متوجه شدیم این بود که 35 میلیون وامی که دولت به افراد زلزله زده داده و کمک‌های دیگر که شد، با توجه به افزایش دلار در ماه‌های گذشته سه تا چهار برابر شده است. این موضوع باعث شده بسیاری خانه‌هایشان نیمه کاره بماند و فقط 15 خانه تکمیل شده است که ما برایشان چشم روشنی یک پشتی و یک کتاب «ما چگونه ما شدیم» بردیم.

قیمت مصالح ساختمان سه الی چهار برابر شده است، وخانه در روستا از متری 800 هزارتومان کمتر نمی‌شود. آقای روحانی که می‌گویند تحریم‌ها اثر نگذاشته است، ای کاش می‌آمدند ومی‌دیدند که هزاران زلزله‌زده که خانه هایشان را با آن وام 35 میلیون تومانی می‌سازند دیگر پولشان به دلیل گرانی‌ها تمام شده و زیربار قرض رفته‌اند و نمی‌توانند خانه‌ها را تمام کنند. امسال هم باید در کانکس و چادر بمانند.

در دهکده امید 110 خانه باید ساخته شود که فقط 15 نفر خانه‌هایشان ساخته شده است؛ آن هم به این دلیل که وضع مالی بهتری داشتند وخودشان هم هزینه کرده‌اند.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا