خطر ابتلا به ایدز در گروه‌های مختلف

مشاور اطلاعات راهبردی UNAIDS با اشاره به آخرین آمار ایدز در جهان و برنامه‌های راهبردی این سازمان، گفت: میزان مرگ و میر مبتلایان از سال ۲۰۰۴ به بعد به عات افزایش چشم گیر پوشش درمانی ضدایدز، ۵۱ درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا وثیق مشاور اطلاعات راهبردی UNAIDS در   سومین گردهمایی بین المللی و هفتمین سمینار سراسری ایدز با بیان اینکه امسال سی امین سالگرد روز جهانی ایدز برگزار می شود، عنوان کرد: آمار نشان می دهد که تا پایان سال ۲۰۱۷ حدود ۳۷ میلیون نفر در جهان باHIV زندگی می کنند و ۱.۸ میلیون نفر تنها در سال ۲۰۱۷ به بیماری ایدز مبتلا شده‌اند.

وی با بیان اینکه ۹۴۰ هزار نفر در سال گذشته به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند، اظهار کرد: روزانه ۵ هزار مورد جدید بروز عفونت ایدز در دنیا گزارش می شود که “دو سوم” آن مربوط به قاره آفریقای جنوب صحراست. همچنین عمدتا ۹۰ درصد این آمار در بزرگسالان گزارش شده است..

وی با بیان اینکه از زمان جمع آوری اطلاعات به شکل منظم یعنی از سال ۱۹۹۰ به بعد جمعا ۷۷ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده اند، گفت: با این حال پس از اوج بروز بیماری در اواخر ۱۹۹۱ در نتیجه انواع مداخلات و برنامه ریزی های جدید این آمار تا سال گذشته میلادی ۴۷ درصد کاهش یافته است.

وثیق با بیان اینکه از زمان شیوع اپیدمی تا به امروز ۳۵ میلیون نفر به دلیل ویروس HIV جان خود را از دست داده اند، اظهار کرد: میزان مرگ و میر افراد از سال ۲۰۰۴ به بعد به خاطر افزایش چشم گیر پوشش درمانی ضدایدز، ۵۱ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه عمده مبتلایان HIV در جنوب و شرق قاره آفریقا گزارش شده اند، عنوان کرد: در منطقه ما حدود ۲۲۰ هزار نفر مبتلا گزارش شده و همچنین رشد موارد ابتلای جدید درمنطقه ما از سایر مناطق سریعتر است که باید جدی گرفته شود.

این استاد دانشگاه پایان بخشیدن به همه گیری ایدز را به  عنوان یک معضل بهداشتی چشم انداز سازمان  UNAIDSعنوان کرد و افزود : راهبرد اصلی ما شتاب بخشیدن و تسریع برنامه‌های فعلیست.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه برای اپیدمی ایدز در جهان نمی توان یک نسخه واحد طراحی کرد، گفت: برنامه ها باید بر اساس شرایط هر کشور و منطقه طراحی و اجرا شود.

وی با اشاره به اهداف کلی و استراتژی سازمان UNAIDS ، اظهار کرد: برنامه ها و استراتژیهای جدید با هدف شتاب بخشیدن به برنامه ها ارائه می شود، چراکه در صورت تسریع و جدی‌تر گرفتن برنامه ها، تعداد موارد جدید ابتلا به “یک دوازدهم” الگوی عادی فعلی کاهش می‌یابد.

وی در بخشی از سخنرانی خود با بیان اینکه بیشتر اپیدمی ایدز در دنیا از نوع متمرکز است، گفت: این به این معناست که در گروه‌های خاص جمعیتی با شیوع بالا ایدز در حال گسترش است اگرچه ممکن است در جمعیت عمومی شیوع پایین باشد.

وی باشاره به ریسک ابتلا در گروه های مختلف، با بیان اینکه این آمار جهانی بوده و در نقاط مختلف دنیا نوسان دارد، اظهار کرد: ریسک ابتلا در معتادان تزریقی ۲۲ درصد، در تماس جنسی مردان ۲۸ درصد و در زنان ویژه ۱۳ برابر است.

مشاور UNAIDS با بیان اینکه در محدوده زمانی پراهمیتی قرار داریم، تصریح کرد: تلاش و تمرکز سازمان کمک به کشورها برای ارایه برنامه های موثر و اثربخش و سرعت بخشیدن به کارهاست، چراکه اگر اهداف و برنامه های طراحی شده و استراتژی سازمان اجرا نشود به عنوان نمونه ۲ میلیون نفر بیشتر از آنچه باید باشد ابتلای جدید و یک میلیون نفر بیشتر آمار مرگ و میر خواهیم داشت.

وی با اشاره به هدفگذاری سازمان با عنوان خلاصه”۹۰/۹۰/۹۰” اظهار کرد: بر اساس این برنامه هدفگذاری کرده‌ایم که ۹۰ درصد افراد مبتلا از ابتلای خود آگاه بوده و از این افراد ۹۰ درصد درمان دارویی خود را شروع کرده و برای ۹۰ درصد آنها درمان اثربخش بوده است.

وی افزود: در نهایت هدف از این برنامه این است که در میان مدت تا سال ۲۰۲۰ حدود ۷۲ درصد مبتلایان  HIV نه تنها کشف و درمانشان شروع شود، بلکه ویروس در بدنشان سرکوب شود تا علاوه بر داشتن یک زندگی طبیعی، ریسک انتقال بیماری آنها به دیگران نیز به زیر ۵ درصد برسد.

دکتر وثیق در خاتمه با بیان اینکه آمار جدید نشان می دهد که موارد ابتلای جدید آهسته آهسته در حال کاهش است ولی هنوز با شرایط ایده آل فاصله داریم، عنوان کرد: تشخیص و درمان به موقع این بیماری اهمیت زیادی دارد چراکه به این معناست که انتقال جدیدی نیز اتفاق نمی افتد، پس شعار امسال روز ایدز که تاکید بر آزمایش و تست به موقع ایدز است، باید جدی گرفته شود.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا