خرید تور نوروزی

“خانه‌های بازسازی شده در کرمانشاه حتی یک تَرَک هم بر نداشته‌ است”

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در واکنش به مباحث مطرح شده در مورد آسیب دیدن خانه‌های بازسازی شده زلزله سال گذشته کرمانشاه در زلزله اخیر گفت: این خانه‌ها حتی یک ترک هم برنداشته‌اند، حتی یک خانه دچار ریزش گچ  هم نشده حتی خانه‌هایی که در کانون زلزله بود.

به گزارش ایسنا، اسماعیل نجار در مراسم پایانی بیستمین مانور زلزله و ایمنی مدارس که امروز چهارشنبه هفتم آذرماه به صورت پایلوت در مدرسه فاطمه پزشکی کرج برگزار شد با بیان اینکه ایران یک کشور حادثه‌خیز است و همیشه باید آماده باشیم، گفت: اولین کار برای آمادگی این است که مخاطرات را خوب بشناسیم، بدانیم زلزله چیست، گسل‌ها را بشناسیم، تخریب احتمالی را بدانیم و پیامدهای زلزله را خوب بشناسیم تا خودمان را ایمن کنیم.

وی با بیان اینکه ژاپن در سه دهه گذشته ده‌ها هزار نفر کشته بر اثر حوادثی چون زلزله داشت، افزود: اما علم را به کار گرفت و خود را در برابر زلزله ایمن کرد ما هم باید ساختمان‌ها را خوب بسازیم.

نجار از زلزله چند شب پیش در کرمانشاه گفت و خاطرنشان کرد: ساختمان‌هایی در این منطقه است که خوب ساخته شده و حتی در کانون زلزله در روستای چم هیچ آسیبی ندیده است.

وی ادامه داد: ما باید به این باور برسیم که حادثه اطلاع نمی‌دهد، روزانه بین ۶۰ تا ۷۰ زلزله در کشور رخ می‌دهد که احساس نمی‌شود ۱۷۵ زلزله چهار ریشتر است که احساس می‌شود و هر سال یک زلزله ۶ ریشتر و هر ۱۰ سال یک زلزله هفت و بالاتر داریم. بنابراین اساس کار در این حجم حادثه، پیشگیری است.

نجار خاطرنشان کرد: در راستای بحث پیشگیری تاکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار منزل روستایی نوسازی شده و در برنامه است که هر سال ۲۰۰ هزار واحد به این تعداد اضافه شود.

وی به برگزاری مانور زلزله در مدارس هم اشاره و اعلام کرد: این مانورها می‌تواند در دانش‌آموز این احساس را به وجود آورد که باید خطرها را بشناسد، دانش‌آموز می‌تواند این احساس را به خانه منتقل کند و این تاثیر خوبی خواهد داشت و امیدواریم مانورهای زلزله هر سال بهتر از سال گذشته اجرا شود.

نجار با تاکید بر اهیمت رفتار درست در برابر زلزله تصریح کرد: در زلزله اخیر کرمانشاه ۷۲۹  نفر به مراکز درمانی مراجعه کردند که ۳۷  نفر از آنان به بیمارستان منتقل شدند، همان موقع ۸ نفر از این افراد مرخص شدند و الان ۱۶ نفر بستری هستند تمام این ۷۲۹ نفر در اثر رفتار غیرصحیح در زمان حادثه برایشان حادثه رخ داده است.

وی افزود: در زلزله تهران هم رفتار مردم درست نبود چون مردم سریع خود را به پایین رساندند و با خودرو در معابر حاضر شدند؛ بهترین راه در چنین شرایطی پناه‌گیری درست است.

نجار ادامه داد: ما بعد از زلزله شاهد پس لرزه هستیم، کرمانشاه بیش از ۵۰۰۰ پس لرزه داشته است؛ اگر شخصی از زلزله جان سالم به در برده و بستگانش در زیر آوار هستند نباید سریع برای کمک اقدام کند چون پس لرزه ممکن است رخ دهد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در واکنش به مباحث مطرح شده در مورد آسیب دیدن خانه‌های بازسازی شده زلزله سال گذشته کرمانشاه در زلزله اخیر گفت: این خانه‌ها حتی یک ترک هم برنداشته‌اند، حتی یک خانه دچار ریزش گچ  هم نشده حتی خانه‌هایی که در کانون زلزله بود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا