دژپسند: برنامه‌ی وزارت اقتصاد واگذاری یک شرکت در هر روز است

فرهاد دژپسند  -وزیر امور اقتصاد و دارایی-  مهمترین برنامه این وزارتخانه را «واگذاری یک شرکت در هر روز» عنوان و تصریح کرد: تعاونی های فراگیر می توانند برای خرید شرکت های عرضه شده اقدام کنند اما باید مشکلات پس از واگذاری به حداقل برسد.

به گزارش ایرنا، «فرهاد دژپسند» عصر چهارشنبه در سیزدهمین اجلاس بین المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه (آی.سی.اِی) در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما گفت: از یک سو باید اقتصاد را مردمی کنیم و از سوی دیگر باید حواشی این واگذاری ها را به حداقل رساند و مردمی بودن اقتصاد نیز با گسترش تعاونی ها پیوند می خورد.

وی ادامه داد: تشکیل تعاونی های سهام عام و فراگیر می تواند فرصت مناسبی در مسیر اجرای صحیح واگذاری ها باشد.

به گفته وی، تاکنون فقط 15 تعاونی فراگیر ایجاد شده است.
وی ادامه داد: ما برای تعاونی یک نقش فعال و رو به جلو درنظر داریم تا بتوانیم با افتخار بگوییم اصل 44 در دوره گذار دولت بازار به بازار دولت بدرستی اجرا شده است و تعاونی ها در جایگاه واقعی خود قرار دارند.

دژپسند درباره مشکلاتی که در مسیر خصوصی سازی ایجاد شده است، گفت: اگر بحث تعاونی فراگیر نیز بدرستی و برمبنای علاقه منطقه ای و انگیزه سود طراحی نشود پس از مدتی به بن بست می خوریم.
این مسوول تصریح کرد: پس از واگذاری ها نباید با بحران کارگری روبرو شویم و دولت ناچار به حل بحران ها شود.

«از تعاونگران کمک می طلبم مدلی را طراحی کنید تا بتوانیم قالب جدید واگذاری ها را پیش ببریم و تعاون نیز به جایگاه واقعی خود برسد».

این عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد باید میان سهامداران نیز دامنه سهم تعیین شود تا علاوه بر مردمی شدن اقتصاد، شاهد اجرای عدالت نیز باشیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: باید بخش خصوصی و تعاونی کنار یکدیگر اداره اقتصاد را به عهده بگیرند و دولت نیز فقط به وظیفه نظارتی خود عمل کند.

وی افزود: می خواهیم از نقدینگی دولت به عنوان اهرمی برای تحقق این خواسته ها استفاده کنیم و تعاونی ها می توانند در این برهه نقش بسزایی داشته باشند.

** اقتصاد مقاوم؛ زمینه ساز اقتصاد هوشمند

وزیر امور اقتصاد و دارایی یادآوری کرد: کشورهایی مانند ایران که دارای نظام و ساختار خاصی بوده و استقلال سیاسی و اقتصادی برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است باید آسیب پذیری اقتصادی را به حداقل برسانند.

وی افزود: برای تحقق این امر باید اقتصاد مقاوم در کشورهای مستقل شکل بگیرد که به این موضوع در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز توجه شده است.

دژپسند ادامه داد: ما باید از مسیر شکلدهی اقتصاد مقاوم به اقتصاد هوشمند برسیم؛ به همین دلیل در سیاست های کلی اقتصادی ایران رویکردهای توسعه درون زا و از سوی دیگر برون نگر مورد توجه بوده است. این دیدگاه نشان می دهد ما نمی خواهیم خود را محدود کرده و اطراف خود حصار بکشیم و هرگز نمی خواهیم ارتباط خود را با دنیا قطعه کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: از سوی دیگر قصد غفلت از اقتصاد دانش بنیان را نداریم بلکه تلاش می کنیم اقتصاد دیجیتال و هوشمند را نیز توسعه دهیم.

«ما رشد و پیشرفت، ارتباط با دنیا و اقتصاد دانش بنیان را برای اجرای عدالت اقتصادی و اجتماعی و توزیع مناسب درآمد می خواهیم»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا