واکنش سخنگوی سازمان غذا و دارو به اظهارات مهناز افشار

سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به اظهارنظر مهناز افشار مبنی بر مصرف داروی نالوکسان برای جلوگیری از مرگ ناشی از سوء‌مصرف مواد مخدر گفت: سراسر این اظهارات اشتباه است و داروی نالوکسان دارویی است که حتما باید با تجویز پزشک تهیه شود.

دکتر کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایسنا، ‌ در واکنش به اظهارات مهناز افشار، بازیگر سینما درباره معرفی آمپول نالوکسان و بازتاب آن در فضای مجازی، گفت: اظهارات این بازیگر صحت ندارد و کسی غیر از صاحبان حرف پزشکی حق اظهار نظر در حوزه سلامت و درمان را ندارد. متاسفانه در کشور ما ظاهرا افراد وقتی‌که اشتغالات دیگرشان کمتر می‌شود، فورا به اظهار نظر در حوزه پزشکی و طب مبادرت می‌کنند که این کار فقط موجب بروز مشکلات برای مردم می‌شود و می‌تواند پیامدهایی را برای مردم به دنبال داشته باشد.

وی تاکید کرد: اولا هیچ آمپول و فرآورده تزریقی در دنیا نیست که بدون تجویز پزشک مصرف شود. دوما داروی نالوکسان دارویی است که کاملا باید با تجویز پزشک تهیه شود و هیچ داروخانه‌ای حق ندارد بدون نسخه پزشک این دارو را در اختیار قرار دهد. سوما این دارو،  دارویی است که در اورژانس پیش‌بیمارستانی، اورژانس بیمارستانی، اتاق عمل و ریکاوری‌های اتاق عمل با تجویز پزشک و تحت نظر افراد آموزش‌دیده و متخصص و تحت مانیتورینگ استفاده می‌شود.

جهانپور با بیان اینکه تجویز این دارو حتی برای افراد معتاد که به مواد مخدر اعتیاد دارند می‌تواند عوارض و پیامدهایی به دنبال داشته باشد و حتی ممکن است عوارض قلبی دهد، گفت: بنابراین باید در شرایط اورژانس، اتاق عمل یا ریکاوری یا آی‌سی‌یو تحت نظر پزشک و با مانیتورینگ تزریق شود و به هیچ‌وجه تزریق خودسرانه و خودتجویزی آن توسط افراد غیرپزشک نمی‌تواند برای بیمار مفید باشد.

وی افزود: باید توجه کرد که اظهار نظر در این موارد نوعی خلاف و اخلال در امر درمان و دخالت افراد غیرمتخصص در امر درمان محسوب می‌شود. اظهارات این بازیگر هم شائبه دخالت در امر درمان را دارد. ما توصیه می‌کنیم افراد و سلبریتی‌ها و افرادیکه ممکن است در حوزه خودشان به شهرتی دست پیدا کرده باشند، در مسائلی که ربطی به آنها ندارد، دخالت نکنند، به حرفه خودشان مشغول باشند و امر دارو و درمان را به اهل فن آن بسپارند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه کاملا این اظهارات را تکذیب می‌کنیم، گفت: این اظهارات اشتباه است و دخالت در امر درمان محسوب می‌شود. این خانم بازیگر هیچ تخصصی در این زمینه ندارند و سراسر اظهارات‌شان اشتباه است که می‌تواند منجر به سرگردانی و عوارض ناگوار برای مردم شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/gE584
برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. اين موضوع جدیدی نیست که سلبریتی ها در همه مسائل شدن کارشناس بلامنازع ، واین نقص کامل وزارت بهداشت و درمان است که جلوی این لاابالی گریها نمی ایستد مگرهرتازه به. دوران رسیده ای حق داردبرای سلامت ملت تصمیم بگیردجرم تجویزدارو بدون داشتن مدرک پزشکی چیست،آنهم نه برای یک نفرکه برای کل آحادجامعه،من نمی دانم این مهنازافشارکیه که دکترهاشمی به عنوان متولی بهداشت ودرمان از رویایی با او می ترسد ونمی توانداز سازوکارهای اجرائی قانونی وقضائی برای به جانشاندن این سلبریتی بیسواد استفاده کند این اوباش که به نام سلبریتی به جان جامعه افتاده اند روی چه حسابی خود را وکیل و وصی مردم می پندارند وباتبلیغات دروغین وذاتاً زهرآگین خود هر ازچندگاهی تنش به جامعه تزریق میکنندوعدم برخوردبا این زالوصفتان که فقط پول ودرآمد برایشان مهم است هیچ دلیلی به جز سهل انگاری وناکارآمدی وزارت بهداشت ودرمان نمی تواند داشته باشد ،تجویز خودسرانه یک قرص مسکن در کشورهای خارجی جرمی نابخشودنی است به عنوان یک دست اندرکارصنعت دارو وبه عنوان یک ایرانی در درجه اول از وزیر بهداشت و دوم از دادستان کل کشور تقاضای ورود به مقوله و جلوگیری از تکرار چنین مواردی را دارم و اگر از کل جامعه پزشکی و درمانی هم سوال شود درخواست مشابهی را خواهند داشت به امید روزی که مجدداًشاهد چنین مواردی در کشور نباشیم. انشاءا..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن