بیانیه دانشجویی دانشگاه آزاد تهران جنوب به مناسبت روز دانشجو

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب به مناسبت روز دانشجو بیانیه‌ای صادر کرده است که در پی می‌آید:

به نام آنکه دانش از آن اوست

«این سه یار دبستانی هنوز مدرسه را ترک نگفته‌اند! هنوز از تحصیلشان فراغت نیافته‌اند. آن‌ها نخواستند – همچون دیگران – کوپن نانی بگیرند و از پشت میز دانشگاه، به پشت پاچال بازار بروند و سر در آخور خویش فرو برند. از آن سال، چندین دوره آمدند و کارشان را تمام کردند و رفتند؛ اما این سه تن ماندند تا هرکه را می‌آید، بیاموزانند؛ هرکه را می‌رود، سفارش کنند. آن‌ها هرگز نمی روند، همیشه خواهند ماند، آن‌ها «شهید»اند.

این «سه قطره خون» بر چهره‌ی دانشگاه ما، همچنان تازه و گرم است. کاش می‌توانستم این سه آذر اهورائی را با تن خاکستر شده‌ام بپوشانم، تا در این سموم که می‌وزد، نَفسُرند! اما نه؛ باید زنده بمانم و این سه آتش را در سینه نگاه دارم». دکتر علی شریعتی*

در شصت و پنجمین سالگرد تولد روز دانشجو، بار دگر، گرد هم آمده‌ایم تا بیدار بودن خود را فریاد بزنیم؛ تولد و بیداری که آن سه شهید زنده در تاریخ این کشور برای همیشه ثبت کردند. بیدار بودن جنبشی که سالیان سال است با گذر از سخت ترین موانع و مسیرها، همچنان استوار ایستاده است و صدای بُرّای مظلومانِ جامعه ی خود می‌باشد؛ هر چند کم نیستند آنان که در تلاشند تا با منفعل کردن جریان دانشجو، این جنبش را زمین گیر و این فریاد را برای همیشه، قطع کنند، ولی نیک می‌دانیم که راه به جایی نخواهند برد.

امروز در آستانه‌ی به چله رسیدن انقلابی قرار داریم که پایه‌های اصلی آن را دانشجویان و دانشگاهیان بنا نهادند، انقلابی بزرگ با اهدافی پاک که مردم برای داشتن ایرانی مملو از عدل و آزادی به پا کردند و خون ها فدایش شد تا فرزندانشان ایران آبادتری را تجربه کنند، اما صد افسوس که تجربه سالیان اخیر که بعضا با تنگ نظری و ایجاد محدودیت برای بسیاری از اقشار جامعه همراه بوده، میراثی جز ناامیدی برای بسیاری از ما باقی نگذاشته است.

دانشجویی که همواره در طول تاریخ حسن نیت و دید بلند خود را بر همگان آشکار ساخته، امروز با صدایی رسا می‌گوید که آنچه در این مقطع حساس تاریخی بر ایران می‌گذرد، شباهت و تناسبی به مسیری که قرار بود به پیشرفت، آزادی، عدالت و مردم سالاری منتهی شود، ندارد. ما اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران جنوب، همچون دیگر تشکل‌های دانشجویی با باور به آنکه نقد منصفانه و دلسوزانه، موثرترین راه برای مرهم گذاشتن بر زخم‌های امروز کشور است، می‌کوشیم تا صدای مردم رنجوری باشیم که تریبونی برای بیان دردهایشان ندارند.

در شرایطی که دشمنان قسم خورده این سرزمین با یکدیگر متحد شده و آشکارا، نابودی و تجزیه ایران را هدف اصلی خود می خوانند، یقینا هیچ راهی جز بازگشت به ملت و پر کردن شکافی که بین اعتماد متقابل مردم و حاکمیت ایجاد شده، موثر نخواهد بود؛ دریغا برخی از آنان که بر اریکه قدرت تکیه زده‌اند، چشمان خود را بر روی تمامی مشکلات بسته‌اند و گاها نیز آن را انکار می‌کنند. در این راستا وظیفه‌ی ما این است که در قالب یک تشکل دانشجویی، نقش نهاد واسط بین مردم و حاکمیت را ایفا کنیم بلکه بتوانیم با یادآوری خواست‌های ملت و مطالبه از حاکمیت در ابتدا تلاشی برای برطرف کردن نقایص موجود و سپس کاری برای ترمیم این اعتماد از دست رفته کنیم. در این راه اجرای بدون تنازل قانون اساسی و آزادی‌های مصرح از ملزومات رسیدن به سرمنزل مقصود است.

جنبش دانشجویی همچنان امیدوار مانند گذشته به راهش ادامه خواهد داد و آگاهی رسانی اصلی‌ترین رسالتش خواهد بود. ما با تمام وجود ایمان داریم که شمشیر اندیشه آن قدر بُّرنده است که استبداد تاب و توان مقابله با آن را ندارد و معتقدیم که همچنان آگاهی بخشی مهم ترین رسالت ماست. جنبش دانشجویی ایستاده است تا با دل و جان از «امید» پاسداری کند و به نیکی می‌دانیم که این مسیری بی بازگشت جهت تحقق آرمان های والای کشور عزیزمان ایران است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن