جزییاتی از طرح مشترک عربستان، امارات و بحرین برای اشغال قطر

شبکه الجزیره مستندی از طرح مشترک سه کشور عربستان، امارات و بحرین برای اشغال کشور قطر در سال ۱۹۹۶ که در نهایت اجرا نشد را پخش کرد.

به گزارش ایسنا، در این فیلم مستند ۵۲ دقیقه‌ای که از شبکه ماهواره‌ای الجزیره قطر پخش شد، پل باریل، رئیس مزدوران فرانسوی جزئیات این طرح را فاش کرد.

باریل گفت: در سال ۱۹۹۶ پس از شکست کودتا در قطر علیه حاکمیت این کشور، با حمایت مستقیم امارات، عربستان و بحرین بر هدایت این طرح نظارت داشتم، امارات حمایت گسترده‌ای را برای اجرای این عملیات فراهم کرد و در هتلی در ابوظبی که سلاح زیادی انبار شده بود، میزبان من و تیمم بود.

این مزدور فرانسوی اظهار کرد: به من و تیمم پاسپورت‌های رسمی امارات جهت رفت‌وآمد آسان و پنهانی داده شد، محمد بن زاید، ولیعهد کنونی ابوظبی که آن روزها رئیس ستاد مشترک ارتش امارات بود، این پاسپورت‌ها را برای ما فراهم کرد.

شبکه الجزیره با اشاره به روابط قبلی باریل با مسؤولانی در امارات و عربستان، گزارش داد، باریل به همراه ۴۰ تن از اعضای تیمش که همگی از آمادگی بالایی در حوزه‌های نظامی مختلف برای این حمله برخوردار بودند، به ابوظبی سفر کرد.

باریل درباره نقشه حمله نیز گفت: نیروهایی که در این عملیات شرکت داشتند از جمله افسران و نظامیان قطری که به امارات گریخته بودند، تمرین داده شدند، عربستان نیز آماده‌سازی نیروهای قبیله‌ای را برعهده گرفت، بحرین ایستگاه باریل و تیمش برای مدیریت تماس‌ها و تحت نظر گرفتن اتفاقات دوحه بود.

وی در ادامه این مستند فاش کرد، در اوایل سال ۱۹۹۶ ماموریت اطلاعاتی ویژه و محرمانه‌ای را شخصا انجام داده و به این منظور از راه دریا وارد دوحه شده و از مناطقی که جزء اهداف عملیات بودند مانند کاخ امیر قطر، ساختمان تلویزیون رسمی قطر و پایگاه‌های امنیتی این کشور، تصویربرداری کرده بود.

باریل افزود: موفق شدم در مقابل مبلغ ۲۰ میلیون دلار ۳۰۰۰ نیروی نظامی سابق را از چاد برای شرکت در این عملیات جذب کنم.

وی فاش کرد: فراهم کردن مقدمات این حمله در مجموع حدود ۱۰۰ میلیون دلار هزینه داشت.

رئیس مزدوران فرانسوی در ادامه فاش کرد: آنچه بر روند اجرای عملیات تاثیر گذاشت، تماس ژاک شیراک، رئیس جمهوری وقت فرانسه با شخص من و تاکید او بر لزوم توقف هرگونه اقدام احمقانه بود چراکه این طرح اگر اجرا شده بود، قتل عامی رخ می‌داد.

تا این لحظه عربستان، امارات یا بحرین هیچ‌گونه واکنشی نسبت به این مستند نداشته‌اند.

تنها بحرین در مارس گذشته که الجزیره تحقیقی با عنوان “قطر ۹۶” را پخش کرد، اتهامات مشابه مطرح شده در آن برنامه از جمله دست داشتن کشورهای تحریم کننده قطر در کودتای ۹۶ را رد کرده و آنها را بی‌اساس خواند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن