تحلیل زیباکلام از تبعات کناره‌گیری داماد رییس جمهور

زیباکلام درباره‌ی کناره‌گیری داماد رییس جمهور پس از توبیخ او، گفت: استفعای داماد آقای روحانی اتفاق خیلی خوبی بود، هرچند دودش به چشم آقای روحانی رفت اما همه در واقع حواسشان جمع شد که اینکار، کار درستی نیست و  نباید صورت گیرد.

خبر انتصاب کامبیز مهدی زاده توسط وزیر صنعت و معدن به عنوان معاون وزیر روز جمعه در حالی منتشر شد که ساعتی پس از آن رییس جمهور با اطلاع از این انتصاب آنها را توبیخ کرد.

صادق زیباکلام در گفت و گو با خبرنگار انصاف نیوز گفت: البته این اتفاق رامدیون مجلس، ائمه جمعه، صدا و سیما  و یا سخنران قبل از خطبه‌ی نماز جمعه نیستیم، بلکه مدیون شبکه‌های مجازی هستیم؛ همان چیزی که اصولگرایان با آن مخالف هستند. البته من معتقدم باید اساسی‌تر و کلی‌تر به قضیه نگاه کرد، این انتصاب‌ها باید برای اصلاح طلبان و اصول‌گرایان رویه‌ی مذمومی تلقی شود. البته من با توبیخ وزیر صنعت و معدن هم مخالف هستم چون چهل سال است که این رویه در کشور عادی شده.

او ادامه داد: مثلا فزرند آقای حداد عادل رییس یک بخشی در صدا و سیما می‌شود یا خواهرزاده‌ی آقای روحانی جای دیگری منصوب می‌شود و یا داماد و پدر خانم آقای احمدی نژاد هرکدام سمت گرفتند و این رویه همیشه و در زمان  آیت الله رفسنجانی و خاتمی هم بوده است؛ اما آن زمان فضای مجازی نبود. برای مثال به خیلی از بنیادها و نهادهایی که ریاست آن با اصوگرایان است ببینید چه کسانی آنجا هستند؟ مثلا زمان شهردار شدن آقای قالیباف را نگاه کنید ببنید که چه کسانی مشاور و معاون بودند.

این استاد دانشگاه گفت: این انتصاب بسیار زشت تلقی شد اما در مرتبه‌ای هم باعث شد که اصولگرایان و یا دولت آقای روحانی و… وقتی می‌خواهند چنین عزل و نصب‌هایی کنند یک مقداری سنجیده‌تر تصمیم بگیرند.

زیباکلام گفت: اما اگر به مساله ریشه‌ای‌تر نگاه کنیم دلیلش این است که در ایران بزرگترین کارفرما دولت و حاکمیت است. شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به دولت زیادی وجود دارد، درحالیکه این پدیده در ژاپن و انگلستان خیلی باب نیست. در ایران حدود 90 درصد پست‌ها دولتی است.اخیرا آمار وحشتانکی دیدم از اینکه چند صد عضو هیات مدیره برای شرکت‌های سایپا و ایران خودرو وجود دارد! وقتی که آمار می‌گیرید خیلی از آنها خواهرزاده‌ی وزیر و امام جمعه یا نوه‌ی رییس مجلس یا مثلا پسر عموی آن‌یکی هستند.

محمدصالح مفتاح: هیچ منطقی پشت این انتصاب‌ها نیست

یک فعال رسانه‌ای نزدیک به قالیباف با بیان اینکه خبر خوب این است که این انتصاب داماد بدون اطلاع رییس جمهور بوده است، گفت: اما نگاه بدبینانه‌تر این است که زمانی خبر توبیخ منتشر شد که افکار عمومی به شدت نسبت به این‌ ماجرا واکنش منفی نشان داد. البته این خبر توبیخ رییس جمهور خیلی رسمی منتشر نشد.

محمد صالح مفتاح در گفت و گو با خبرنگار انصاف نیوز گفت: انگار مسوولین فقط به این فکر می‌کنند که چگونه اعصاب مردم را خرد کنند و آنها را ناامید کنند، وگرنه درشرایطی که می‌دانیم انتصاب آقازاده، اقوام و خویشان چقدر واکنش منفی به دنبال دارد، هیچ‌ منطقی پشت این انتصاب‌ها نیست.

او گفت: امروز با شفافیتی که در حوزه‌ی رسانه به وجود آمده است باعث می‌شود مردم احساس نارضایتی کنند و حتی لیست نزدیکان مسوولین را در بیاورند. این انتصاب‌های عجیب و غریب در شرایطی که مردم مشکل بیکاری و اقتصادی دارند، آن‌ها را ناراحت می‌کند.

مدیرمسوول سایت فردا، افزود: اما به هرحال استفعای داماد ایشان یعنی اینکه او با اختیار خودش کناره گیری می‌کند. درحالیکه مردم انتظار دارند مسوولین روی این مورد نظارت کنند. اصلا چنین اتفاقی نباید بیافتد و کنار آن این استعفا نشان دهنده‌ی قدرت افکار عمومی است و اینکه امروز رسانه‌ها می‌توانند اثر بخش باشند.

این فعال رسانه‌ای در پایان گفت: یا مثلا پسر آقای خاتمی را ببینید! مردم منتظر هستند که ببینید آیا این روند متوقف می‌شود یا خیر؟ اما نشانه‌هایی از این‌مورد نمی‌بینم‌ حتی می‌بینیم که وزیر کشور از انتصاب پسرش دفاع می‌کند و  این موضوع برای او قبح ندارد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا