توهین به نماینده‌ی مردم یا توهین نماینده به مردم؟!

انتشار فیلمی حدود یک دقیقه‌ای در فضای مجازی از درگیری لفظی  و توهین درازهی نماینده سراوان با کارمند گمرک موجب واکنش‌های زیادی در جامعه و رسانه‌ها شد. اما واکنش‌ها در سطح فضای مجازی باقی نماند و این مساله به مجلس هم کشیده شد.

به گزارش اعتدال؛ امروز بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران  گفت که «در این جلسه غیرعلنی مجلس، کلیپی که در مورد آقای درازهی نماینده سراوان است و در فضای مجازی پخش شده را مورد بررسی قرار دادیم. نمایندگان بحث‌هایی در این زمینه داشتند و اعتراض‌هایی به این موضوع بود، با توجه به این که کلیپ تقطیع شده است، برخی از صحبت‌ها و توهین هایی می شود.  آقای درازهی در این جلسه گفت که ۴۵ دقیقه جلوی درب گمرک جلویش را گرفته بودند و فحش‌های بدی به وی دادند و وی را عصبانی کردند. نهایتا فارغ از فضاهایی که وجود دارد باید با موضوع منطقی برخورد شود.»

نعمتی گفته است که  مسعود پزشکیان و فرهاد دژپسند موضوع را بررسی کنند و گزارش نهایی را تا فردا به مجلس ارائه کنند.

اما موضوع به اینجا ختم نشد و علی کُرد نماینده خاش خبر داد که تعدادی از نمایندگان، استیضاح وزیر اقتصاد را به دلیل «توهین به نماینده سراوان» کلید زدند. او گفت که ما خواستار عزل رییس گمرک و حراست گمرک هستیم.

به همین راحتی و وقتی جامعه درگیر مشکلات اقتصادی است، نمایندگان به دنبال استیضاح وزیری می‌روند که در جبهه اصلی مقاومت اقتصادی در شرایط فعلی کشور است.

بعد از حواشی که پیرامون درگیری لفظی یکی از نمایندگان مجلس و کارمند گمرک ایجاد شده و حتی کار به درخواست استیضاح وزیر امور اقتصاد و دارایی رسید، فرهاد دژپسند دستور بررسی ویژه در ارتباط با موضوع فیلم منتشر شده را صادر کرد.

حالا بیاییم ماجرای این فیلم یک دقیقه‌ای چه بود؛

– کارمند: به ما باید یکی اجازه بدهد دیگه

– درازهی: تو در را باز کن من می‌روم پایین

– کارمند: نمی توانم برادر من نمی‌توانم عزیر من. ما از شما دستور نمی‌گیریم

– درازهی: …..، تو غلط می کنی از من دستور نمی‌گیری

– کارمند:درست صحبت کن. خودت غلط می‌کنی برادر من

– درازهی: مردک ….

– کارمند: ایشان نماینده مجلس است که اینجور صحبت می کند

– درازهی: پررو

– کارمند: نمی دانم چه کسی بهش رای داده است

– نفر سوم(ارباب رجوع): خاک بر سر  … که تو نماینده آن هستی

– درازهی: خاک بر سرش شود، بله

– ارباب رجوع خطاب به درازهی: برو بیرون نماینده مجلس چجوری با مردمش صحبت می کند….

– کارمند خطاب به ارباب رجوع: دخالت نکن شما

*** سه نقطه‌ها فحش‌هایی است که از بیان آن معذوریم.

در واکنش با انتشار این فیلم، درازهی در فیلمی دیگر به توضیحات درباره این درگیری می پردازد.

او مدعی است: این کلیپ توسط افراد مغرض، پیرو درگیری و مشاجرات حدود ۴۵ دقیقه‌ای در محل گمرک ایران بین من و ارباب رجوع که به قوم بلوچ، مذهب اهل سنت، مسئولان کشور و نمایندگان مجلس توهین و اهانت کرده است و به تحریکات و بی احترامی یکی از پرسنل گمرک و با استفاده از ترفندهای کامپیوتری، تحریف و برش و همگام سازی کلمات تهیه شده است. این فیلم توسط مقامات قضایی ذی‌صلاح در حال پیگیری است.

درازهی در ادامه به بیان مطالب قابل تاملی می‌پردازد. او می‌گوید که «به امید روزی که به هیچ قوم، مذهب و لباسی در هیچ کجا توهین و اهانت نشود.»

حتی اگر ادعای این نماینده مجلس درست باشد در فیلم منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی هیچ توهینی به قوم یا مذهبی نشده و ارباب رجوع نسبت به حرف‌های نماینده واکنش نشان می‌دهد و کاری به قوم یا مذهب نماینده ندارد اما برجسته کردن مسائل قومی یا مذهبی نباید به انحراف افکار عمومی منجر شود.

موضوع دیگری که شاید لازم باشد نمایندگان مجلس به آن توجه داشته باشند، این است که در این فیلم توهین ابتدا از سوی نماینده مطرح شده است.

کارمند گمرک در برابر خواسته‌های درازهی فقط به او گوشزد می‌کند که مسئول او نماینده مجلس نیست و او باید طبق دستور مافوقش عمل کند. حالا اگر درازهی در گمرک معطل شده است، چرا باید به کارمند فحاشی کند؟ چرا باید این مساله را به یک اختلاف قومی مذهبی تبدیل کرد؟  چرا باید وزیر اقتصاد استیضاح شود که در اخبار هم آمده در این مورد عذرخواهی هم کرده است؟ حتی اگر ما فقط یک بخش از فیلم را دیده باشیم و ادعاهای درازهی درست باشد که او را عصبانی کرده‌اند، آیا شان یک نماینده این است که در یک مکان عمومی( که خانم هم آنجا حضور دارد) فحاشی کند؟

نمایندگان مجلس مصونیت دارند اما این مصونیت به آن‌ها اجازه می‌دهد که هر کاری انجام دهند؟

استیضاح حق نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ابزاری برای پاسخگو کردن مسوولان است. اما در چنین موارد ارائه توضیحات از وزیر اقتصاد یا رئیس گمرک می‌توانست براحتی مشکل پیش آمده را حل کند اما چرا بر سر هر موضوعی فورا استیضاح یک وزیر مطرح می‌شود، آن هم در موضوعاتی این‌گونه و در شرایطی که مردم درگیر مشکلات اقتصادی هستند.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/jwBWF
برچسب ها

نوشته های مشابه

2 Comments

  1. تحت هیچ شرایطی توجیهی برای رفتار این مثلا نماینده وجود نداره و هر جای دنیا باشه حتما باید استعفا بده بره نه اینکه وقت مجلس برای ماله کشی این اتفاق حدر بره تاسف بابت این ادبیات

  2. تحت هر شرایط نماینده سراوان قهرمان ملی و نماینده سراسر کشور است و گمرکی که عملکردش بر همه روش است زیادی حرف میزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن