محمود یاوری: پیشنهاد می‌دادند بازی را واگذار کنیم و پول بگیریم

/ پرونده‌ فساد در فوتبال 2 /

فساد در فوتبال ایران، عبارتی آشناست که این سال‌ها بیش از پیش اخبار و اظهار نظرهایی در مورد آن به گوش می‌رسد. باوجود اینکه برخی بازیکنان و مربیان درباره‌ی آن سخن گفته‌اند، اما بنظر نمی‌رسد که تمام این افشاگری‌ها راهی به جایی برده باشد.

بخش دوم پرونده‌ی انصاف نیوز درباره ی فساد در فوتبال، گفت‌وگو با محمود یاوری، سرمربی سابق تیم ملی ایران است که با ذکر مثال‌هایی از مواجهه‌ی خود با این موضوع و اظهار اینکه به همین دلیل دلسرد و ناامید شده است، گفت: در دنیا بالعکس ایران با فساد در فوتبال برخورد می‌شود. در ایران شما دست روی هرچیزی بگذارید به یک مقام بالایی می‌رسد که در نهایت به آن موضوع رسیدگی نمی‌شود.

محمود یاوری درباره‌ی فساد در فوتبال دنیا و ایران که چند سالی است بحث‌های زیادی حول و حوش آن مطرح می‌شود به خبرنگار انصاف نیوز گفت: جمع کردن فساد در فوتبال خیلی سخت است پس بهتر است که حرفش را نزنید.

در دنیا با فساد به‌شدت برخورد می‌شود. برای مثال مارسی فرانسه تبانی کرد و به دسته‌ی دوم رفت. یوونتوس تبانی کرد جریمه شد و به دسته سوم رفت.

وی افزود: ولی در فوتبال ما این‌طور نیست. شما دست روی هرچیزی که بگذارید به یک مقام بالا و کلان می‌رسد که در آخر به آن موضوع رسیدگی نمی‌شود. من خیلی چیزها دیده‌ام که نگفتن آن، بهتر است. گفتن من فایده‌ای ندارد. شما اگر صدایتان به جایی نرسد فریاد بیخود است.

یاوری توضیح داد: من کارهایم را کردم. تمام وظایف تیم ملی را هم به عهده گرفتم، سرمربی و مربی هم بوده‌ام. سی و سه سال در ۸۰ درصد باشگاه‌های ایران هم مربی‌گری کردم. آنقدر فساد در فوتبال من را ناامید کرده است که دیگر به چشم یک بازی معمولی آن را می‌بینم.

او گفت: مربی‌هایی هستند که هنوز تیمشان نباخته است فردا در تیم دیگری هستند. این یک شاخه‌ای از فساد و دلالی است. نمی‌توانم اسم بیاورم چون با آنها برخورد می‌شود. برای مثال در بازی امید تبانی شد و بازیکنی در تیم دیگری بازی کرد که انگار نه انگار، فقط بازیکن را جریمه کردند!

بازیکن اسبق ایران درباره‌ی فساد در مدارس فوتبال گفت: شما هر چقدر در رده‌های کمتر ورود کنید فساد بیشتر می‌شود. فساد در لیگ برتر کمتر از لیگ یک، دو و سه است. چون مسوولان زیاد به مسایل لیگ یک و دو توجهی نمی‌کنند. فساد بیشتر ما را به سمت عقب هل می‌دهد. اگر یک روزی مسایل با شفافیت گفته شود و مخاطب داشته باشد قطعا خیلی‌ها دلشان پر است.

یاوری درباره‌ی تجربه‌اش در زمان مربی‌گری گفت: زمانی که مربی بودم مربی حریف می‌آمد و پیشنهاد می‌داد که بازی را واگذار کنیم و بعد مبلغی را پیشنهاد می‌داد؛ ولی من قبول نمی‌کردم. حتی با تیم ملی به اندونزی رفته بودیم، یکی از گروه تایلند که مخالف سرمربی بود با یک کیسه دلار آمد پیش من و گفت:« ما پول می‌دیم به تایلند ۵ تا گل بزنید!»

من‌ قبول نکردم. اتفاقا ما به آن تیم ۵ تا گل هم زدیم ولی نه به خاطر آنها فقط به خاطر ارزش تیم‌مان اینکار را کردیم. شما هر جا که گلی ببینید یک خاری هم در کنارش است. هر سربالایی هم یک سرپایینی دارد.

وی در پایان گفت: متاسفانه در مملکت ما با فساد برخورد نمی‌شود. برای ورود کردن به این موضوع باید فرهنگ را درست کرد. فرهنگ خانواده‌، آموزش و پرورش، دانشگاه‌، فدراسیون و به ویژه صدا و سیما و رسانه‌های ملی که نقش بسیار زیادی دارند. ولی متاسفانه مدام سرگرم تبلیغات و پیام بازرگانی هستند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا