سه ایراد آیت‌الله هاشمی شاهرودی به قوه قضاییه چه بود؟

یادداشت حسین علایی به بهانه‌ی درگذشت آیت‌الله هاشمی شاهرودی که در خبرآنلاین منتشر شده را در ادامه می‌خوانید:

“شاخص ارزیابی عملکرد یک دستگاه قضایی ایجاد سیستمی است که علاوه بر رعایت عدالت سیستماتیک، کم‌تر نیاز به مراجعه حضوری به آن و تشکیل پرونده‌هایی است که رسیدگی به آن‌ها زمان طولانی ببرد.

در اوایلی که آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی به ریاست قوه قضائیه برگزیده شده بود، در حالی که رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودم، به دیدار ایشان رفتم. ایشان ۳ مطلب را در آن دیدار بیان کرد که بسیار حائز اهمیت است. یکی این‌که دستگاه قوه قضاییه ویرانه است. دیگر این‌که در اسلام زندان نداریم و سوم این‌که برخی از دستگاه‌های امنیتی در برخی محاکم حاکم هستند و قاضی تحت امر آن‌هاست.

بعدها ایشان این مطالب را در رسانه های عمومی نیز مطرح کرد. الان هم به نظر می‌رسد که این ۳ موضوع هم‌چنان از معضلات اساسی دستگاه قضایی است که باعث می‌شود سالانه حدود ۱۶ میلیون پرونده در بخش‌های مختلف دستگاه قضایی تشکیل شود. البته علت خیلی از این موارد به قوانین و مقررات بازمی‌گردد که نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می‌توانند برای حل آن‌ها گام‌های بلندی بردارند.

شاخص ارزیابی عملکرد یک دستگاه قضایی ایجاد سیستمی است که علاوه بر رعایت عدالت سیستماتیک، کم‌تر نیاز به مراجعه حضوری به آن و تشکیل پرونده‌هایی است که رسیدگی به آن‌ها زمان طولانی ببرد.”

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. دریک جامعه خردگرا نخست درصدد درمان سیستم معیوب اند تا محصولات ان سیستم…..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا