قوه قضاییه و هاشمی شاهرودی

محمد کیانوش راد، نماینده مجلس ششم، به مناسبت درگذشت آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی یادداشت را در اختیار انصاف نیوز قرار داده است که در پی می‌آید:

از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم / مرحمت فرموده ما را مس کنید

همراه نمایندگان خوزستان در مجلس ششم برای پی گیری مسایل دادگاه‌های استان خوزستان نزد آیت الله هاشمی شاهرودی رفتیم. نمایندگان خوزستان که از دو طیف اصلاح طلب و اصول گرا بودند هریک سخنی گفتند و‌ دردها و مشکلات استان خوزستان را بیان کردند.
نوبت به من که رسید ضمن اشاره به مشکلات استان، به تعریفی از هاشمی شاهرودی پرداختم، و نقد و اعتراض خویش را هم به ایشان گوشزد کردم.

در آن جلسه به هاشمی شاهرودی گفتم: «شما از شاگردان شهید صدر بوده‌اید. شهید صدر عقلی مشرب بودند و این می‌تواند امیدوارکننده باشد. در دوره‌ی ریاست آیت الله یزدی که فرموده‌اید ویرانه‌ای را از ایشان تحویل گرفته‌اید، یزدی دادسراها را منحل کرد و شما با احیای دادسراها خدمتی به نظام قضایی کشور نمودید، همچنین نظر شما در مورد مجازات‎های بَدَل از زندان هم نقش خوبی در کاهش زندانیان خواهد داشت که اینهم اقدام خوب، مترقی و مفید است.

در هنگام دستگیری احمد زیدآبادی که از قول هاشمی شاهرودی گفته بود: هاشمی شاهرودی گفته است ویرانه‌ای را تحویل گرفته‌ام و به این‌دلیل بازداشت شده بود، مرتضوی گفته بود: منظور هاشمی شاهرودی از ویرانه ساختمان‌های ویران قوه قضاییه بوده است و منظور شما ویرانی ساختار قوه قضاییه است و به این دلیل زیدآبادی بازداشت شده بود.

اما انتقاد و اعتراضی که بطور مشخص به آیت الله هاشمی شاهرودی داشتم بکارگیری قاضی مرتضوی (بخوانید قاتل مطبوعات و عامل اصلی یا به فرموده‌ی مجازات‌های بی شمار و ناعادلانه در دوره‌ی آیت الله شاهرودی) در سمت دادستان عمومی و انقلاب تهران است. گفتم چرا شما ایشان را با این سابقه‌ی منفی در برخورد با مطبوعات به این سمت منصوب کردید؟
آیت الله هاشمی شاهرودی با خنده و با آرامی و با اشاره گفتند: «این دست من نبوده است و از من خواسته‌اند.»

در جریان مجلس ششم و در هنگام بازداشت و زندانی شدنِ حسین لقمانیان نماینده شجاع همدان که گفته بود چرا هاشمی شاهرودی که یک عراقی است باید رییس قوه قضاییه ایران باشد و به این علت، توسط قوه قضاییه و با عاملیت قاضی مرتضوی بازداشت و زندان شد. اعتراض نمایندگان مجلس ششم‌ و جدیت و ایستادگی آقای کروبی به بازداشت غیرقانونی لقمانیان و نفی اصلِ مصونیت نمایندگان توسط قوه قضاییه به ریاست آقای هاشمی شاهرودی بود.

این موضع قاطع ریاست مجلس آقای کروبی بود که باعث آزادی فوری حسین لقمانیان شد.

در اعتراض به اقدامات قوه قضاییه و دستگیری‌های گسترده ملی- مذهبی‌ها و نهضتی‌ها و به‌ویژه بازداشت لقمانیان توسط دستگاه قضایی در مجلس سخن گفتم و در خطاب به آقای هاشمی شاهرودی گفتم:
«از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم، مرحمت فرموده ما را مس کنید.»

مرحوم هاشمی شاهرودي اگر هم می‌خواست، هیچگاه نتوانست قوه قضاییه را به جایگاه عدل و انصاف و به نهادی مستقل و بی طرف تبدیل کند.

سه ایراد آیت‌الله هاشمی شاهرودی به قوه قضاییه چه بود؟

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. به هر حال این سرمایه ی انسانی آینده ی کشور که مشی اعتدالی نسبی داشت، از دست رفت. خدا رحمت کناد.

    1
    2
    1. نگران نباش عزیز برادر ، اگر هیچ چیز نداریم از این سرمایه ها فراوان داریم !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا