آیا تاکنون از خدمات نئوبانک‌ها استفاده کرده‌اید؟

  • خیر (78%, 109 رای)
  • بله (22%, 31 رای)

جمع آرا: 140

Loading ... Loading ...

واکنش نخست‌وزیر عراق به انتقادات از سفر ترامپ به این کشور

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در کنفرانس خبری بعد از نشست کابینه‌اش در بغداد درباره‌ی درخواست‌های مکرر گروه‌های شیعه اصلی و حشد شعبی مبنی بر پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در این کشور و بستن پایگاه‌های آمریکایی که در پی سفر غیرمنتظره دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به عراق و رفتن به پایگاه نیروهای آمریکایی بدون ملاقات با مقامات عراقی مطرح شده،‌ گفت: هیچ پایگاه نظامی آمریکایی صرف در عراق وجود ندارد. در واقع نیروهای آمریکایی در پایگاه‌های نظامی عراقی هستند.

به گزارش ایسنا، وی درباره جنجال مربوط به سفر ترامپ گفت: طرف آمریکایی ما را درباره سفر مطلع کرد و ما شرط کردیم سفر رسمی و مشخص براساس دستور کاری باشد. ما با سفیر آمریکا در عراق ملاقات داشتیم و او از موضع متعادل عراق در قبال سفر ترامپ به عراق خرسند بود.

نخست وزیر عراق همچنین خاطرنشان کرد، مقامات امنیتی برجسته ما با بشار اسد در دمشق دیدار کرده‌اند و نقش عراق در مقابله با داعش همزمان با خروج نیروهای آمریکایی بسیار برجسته خواهد بود. هیئت عراقی که به دمشق رفته بود اعلام کرد که عراق ابتکارعمل‌هایی دارد.

وی درباره تصمیم ترامپ درباره خروج نیز گفت، این مساله با ابهامات و پیچیدگی‌های بسیاری همراه است و هر گونه اتفاق منفی در سوریه بر عراق تاثیر می‌گذارد. ما با این کشور ۶۰۰ کیلومتر مرز داریم و داعش همچنان در آنجا حضور دارد.

نخست وزیر عراق بدون توضیح بیشتر خاطرنشان کرد، بغداد تلاش کرده گام‌های دیگر و گسترده‌تری در چارچوب اقدامات کنونی مشترک با سوریه بردارد و در این راستا حملات هوایی در آنجا صورت می‌دهد.

وی درباره امکان حضور نیروهای عراقی در سوریه نیز گفت: گروه‌هایی در سوریه فعال هستند و عراق بهترین مسیر برای تعامل با این گروه‌هاست.

نخست وزیر عراق تاکید کرد: ما از نقش رئیس‌جمهوری روسیه در مقابله با داعش تشکر می‌کنیم. نباید خطر تروریسم کم اهمیت جلوه داده شود. باید با این گروه‌ها به جد مقابله کرد.

عبدالمهدی همچنین از پیشنهاداتی در زمینه حل اختلافات نفتی و دیگر مشکلات با اقلیم کردستان عراق پرده برداشت و گفت: ما پیشنهاداتی داریم که دشوار بود طی ۲۰۱۸ اجرا شوند. ما به دنبال توافق کامل با اقلیم در زمینه نفت و مسائل فدرالی، عوارض گمرکی، واردات و غیره هستیم و با این منطقه نیز نظیر استان‌های دیگر تعامل می‌کنیم. اقلیم نیز حقوق و تعهداتی دارد.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا