استاندار یزد: در یزد حتی یک قطره آب هم برای کشاورزی استفاده نمی‌کنیم

استاندار یزد با بیان اینکه «الان سالانه حدود ۵۰ میلون متر مکعب آب به استان منتقل می‌شود، درحالی که تخصیص ما ۱۰۰ میلیون متر مکعب بوده است»٬ اظهار کرد: ما حتی یک قطره آب را در کشاورزی استفاده نمی‌کنیم.

به گزارش ایسنا، محمدعلی طالبی استاندار یزد در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره اختلافات اخیر دو استان یزد و اصفهان بر سر منابع آب شرب دو استان، اظهار کرد: آبی که از استان اصفهان به یزد می‌آید، پاسخگوی نیاز آب شرب استان نیست و به دنبال منابع پایدارتر هستیم در این زمینه طرح‌هایی برای انتقال آب از جنوب وجود دارد امیدواریم در بودجه سالهای آینده به مرحله اجرا و بهره برداری برسد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا از آب کوهرنگ و زاینده رود برای مصارف کشاورزی و صنعت استفاده می‌شود؟ گفت: از نمایندگان کشاورزان اصفهان و اعضای شوراهای شهر و روستا اصفهان دعوت می‌کنم به یزد بیایند و هر نقطه‌ای را خواستند را بازدید کنند و اگر مواردی در مصرف آب انتقالی در بخش کشاورزی است، معرفی کنند؛ ما حتی یک قطره آب را در کشاورزی استفاده نمی‌کنیم. با توجه به نیاز شدید که به آب شرب داریم، روز به مصرف آب در بخش صنعت را نیز کاهش دادیم. الان مصرف بخش صنعت از آب انتقالی به زیر ۵ درصد رسیده است.

استاندار یزد با بیان اینکه «الان سالانه حدود ۵۰ میلون متر مکعب آب به استان منتقل می‌شود، درحالی که تخصیص ما ۱۰۰ میلیون متر مکعب بوده است»٬ خاطر نشان کرد: در استان یزد دو هفته پیش مصوبه‌ای تصویب شد که به شدت و جدیت آن را پیگیری میکنیم تا مصرف آب در صنایع پر آب خواه را کاهش دهیم؛ با مصوبه شورای تامین استان، تخصیص آب به طرح های توسعه صنایع پر آب‌خواه و اجرای صنایع جدید پر آب خواه را ممنوع کردیم. امیدواریم مشابه این مصوبه در استان اصفهان نیز تصویب شود؛ با این اقدام بخش زیادی از مشکلاتی که در آب شرب داریم، حتی بخشی از مشکلات کشاورزان اصفهان هم برطرف خواهد شد.

تصاویری از اعتراض کشاورزان اصفهان در کنار پل خواجو

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا