آینده‌ی سوریه و فرصت‌ها و چالش‌های آن برای جمهوری اسلامی

مقاله «آیندۀ سوریه و فرصت‌ها و چالش‌های آن برای جمهوری اسلامی ایران» نوشته سعید عطار (استادیار گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه یزد ) و آرش سعیدی‌راد (کارشناس ارشد مطالعات منطقه‌ای) در فصلنامه شماره ۲۸ مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی ویژه پاییز ۹۷ به چاپ رسیده‌است که خلاصه‌ی آن را در ادامه می‌خوانید:

بحران سوریه، از همان روزهای نخستین، به کشمکش‌ها و منازعات داخلی محدود نماند و عرصۀ جدال بازیگران مختلف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای شد که منافع هم‌سو یا متضاد با یکدیگر داشتند.

ازاین‌رو، بدیهی است که آینده سوریه بر منافع این بازیگران تأثیر خواهد گذاشت. باتوجه‌‌ به اینکه حفظ بشار اسد در قدرت یا برکناری او تأثیر بسیار زیادی در آیندۀ سوریه دارد، نویسندگان مقالۀ حاضر به این پرسش پاسخ می‌دهند که ماندن یا برکنارشدنِ بشار اسد جمهوری اسلامی ایران را با چه فرصت‌ها و چالش‌هایی مواجه خواهد کرد.

برای پاسخ به این پرسش، از روش آینده‌پژوهی (رویکرد اکتشافی) و شیوۀ سناریونویسی استفاده شده است. یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که، باتوجه‌به روندهای موجود، در میان چهار سناریوی ممکن

۱. حفظ بشار اسد، تثبیت نفوذ ایران؛ ۲. حفظ بشار اسد، تثبیت نفوذ روسیه، کاهش نفوذ ایران؛ ۳. حفظ بشار اسد، تقسیم قدرت در میان کُردها، علویان و سنی‌ها؛ ۴. برکناری بشار اسد، کاهش نفوذ ایران، افزایش نفوذ رقبای منطقه‌ای ایران

سناریوی دوم محتمل‌ترین سناریو است.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/A1St8
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن