علت محکومیت حسن آقامیری چه بود؟

حسن آقامیری یکی از روحانیون مشهور شبکه های مجازی، در اینستاگرام خود از خلع لباس و محکومیت به زندان خبر داد. آقامیری نوشته است: «بعد از ۱۰ سال بردن و آوردن و بازداشت کردن و ریختن تو محل کار و انفرادی و… با شکایت دادستان ویژه تهران و به حکم قاضی شعبه دوم کیفری، در دادگاه ویژه به ریاست دادستان کل کشور آقای منتظری بالاخره آقایان حکمشان را صادر کردند. دوسال زندان که البته لطف کرده و ۵ سال تعلیق کردند و خلع لباس دائم.»

به گزارش امتداد حسن آقامیری روحانی جوانی است که به اندازه طرفدارانش در تمامی سال‌های اخیر مخالف و منتقد جدی داشت. هرچند عده‌ای از جوانان جزو مریدان اصلی او و پای ثابت منبرش شناخته می‌شوند، اما بخش عمده‌ای از جریان اصولگرا بارها در مخالفت با این روحانی جوان صحبت کرده‌اند. گشتی ثابت در فضای مجازی و جستجوی نام این فرد، نشان از میزان نگاه‌های متناقض از آقامیری را نمایش می‌دهد. اصولگرایان با صحبت از او در صفحات خود و همچنین ارائه بخش‌هایی از سخنرانی‌های او، آقامیری راخطرناک و روحانی‌نما معرفی می‌کردند و از طرف دیگر مریدانش او را روحانی روشنفکر با تعابیری ساده از دین به مخاطبان می‌شناساندند.

شاید یکی از مهم‌ترین انتقادات آقامیری به وضعیت موجود که سر و صدای زیادی به پا کرد و توجهات را نسبت به او جلب کرد درباره کار نکردن روحانیون بود. آقامیری گفته بود: «من کار اقتصادی انجام می‌دهم، کاسبی می‌کنم. نه اینکه منبر درآمد نداشته باشد؛ ولی من کاسبم و دنبال کار حلال هستم.  برای کار هم شأن قائل نیستم؛ اگر مثلاً بتوانم در قم رستوران تأسیس کنم؛ حتماً این کار را انجام می‌دهم. اهل بیت(ع) کار می‌کردند؛ اما برخی تصور می‌کنند که اهل بیت (ع) دست به خاک می‌زدند طلا می‌شد و کاری انجام نمی‌دادند؛ در حالی که این‌گونه نیست همه آنها شاغل بودند کشاورزی می‌کردند، تجارت می‌کردند و روایت‌های بسیاری هم در این زمینه وجود دارد.»

وی در ادامه حرف‌هایش گفته بود که «در یکی از هیئت‌های قم سؤال کردم که شغل حضرت ابوالفضل (ع) چه بود؟ هیچ کس نمی‌دانست. به آنها گفتم می‌دانید چرا نمی‌دانید؟ چون نمی‌دانید شغل من و امثال من چیست؛ چون اگر حضرت ابوالفضل(ع) شغل داشته باشد حاج آقا هم باید شغل داشته باشد؛ بنابراین ابوالفضلِ ذهن شما باید بیکار باشد تا بیکاری ما [روحانیون] توجیه شود.»

از زمان انتشار این سخنان بود که خبرگزاری‌های اصولگرا از جمله فارس و صفحات منتصب به روحانیون حملات خود را به آقامیری آغاز کردند. از سال ۹۵ آقامیری که در این سخنرانی عنوان کرده بود می‌خواهد رستوران باز کند متهم به بی‌سوادی شد و منتقدان او عنوان کردند که بهتر است همان دنبال بازکردن ستوران باشد.

در پی اظهارات این روحانی جوان، حجت‌الاسلام محمدرضا منوچهری نائینی از مدرسان حوزه علمیه قم، به او واکنش داد و گفت‌: طلبه‌ها باید زندگی خود را با تجارت و کار اداره کنند. واقعا گاهی آدم می‌ماند چه بگوید؟ طلبه‌ای که حداقل باید روزی ۱۰ تا ۱۲ ساعت درس بخواند، کی سر کار برود؟ «طلبه» اگر به جای تحصیل، کاسبی کند آن وقت ممکن است وقت منبر رفتنش که برسد همه نوع حرفی هم بزند، چون خوب درس نخوانده است.

اما صحبت‌های جنجال آمیز آقا میری به این مورد ختم نمی‌شود. او در جایی گفته است که چطور خدا بخاطر چند تار مو، خانمی رو هزار سال در آتش جهنم می سوزاند و عذاب می دهد و وقتی تشنه شد زقوم( چرک و خون جوشیده ) چرک می‌دهد. چطور می‌شود عاشق چنین خدایی شد؟ اگر اینطوره که داعشی‌ها بهترند. خدا بدتر از داعشی‌ها عمل می‌کند و…..

آقامیری همچنین در اظهارات خود در مورد جمکران حرف‌هایی زده بود که مورد انتقاد برخی کارشناسان و صاحب نظران مسایل دینی و روحانیون واقع شده بود.

حجت‌الاسلام مهدی طائب رئیس قرارگاه عمار و رائفی پور برعلیه او موضع‌گیری کرده بودند و خبرگزاری فارس در مصاحبه‌های متعدد به نقد او پرداخته بود. این خبرگزاری در گزارشی حتی انتقادات کاربران خودر ا نیز به او منتشر کرد و نوشت: «چنین خروجی‌هایی از حوزه جای تعجب دارد و باید بررسی شود که چرا جدیداً حوزه علمیه از این مدل خروجی‌ها زیاد دارد؟ لحن و ادبیات و تفسیرهای ناقص و بعضا اشتباه، ایشان را محبوب یک عده افراد ناآگاه و بعضا مغرض کرده است.»

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/MfvxW
برچسب ها

5 Comments

 1. علت محکومیت شاید حق گفتنه : آقامیری در یکی از سخنرانی‌هایش گفته است:‌ «… اهل بیت (ع) کار می‌کردند اما برخی تصور می‌کنند که اهل بیت (ع) دست به خاک می‌زدند طلا می‌شد و کاری انجام نمی‌دادند؛ در حالی که این‌گونه نیست. همه آنها شاغل بودند. در یکی از هیئت‌های قم سؤال کردم که شغل حضرت ابوالفضل (ع) چه بود؟ هیچ‌کس نمی‌دانست. به آنها گفتم می‌دانید چرا نمی‌دانید؟ چون نمی‌دانید شغل من و امثال من چیست؛ چون اگر حضرت ابوالفضل (ع) شغل داشته باشد حاج آقا هم باید شغل داشته باشد؛ بنابراین ابوالفضلِ ذهن شما باید بیکار باشد تا بیکاری ما [روحانیون] توجیه شود.»
  یوسفان از مکر اِخوان در چَه اند
  کز حسد یوسف به گرگان می دهند (مولانا)

 2. وهن را انهایی انجام میدهند که رسانه ها پر کرده اند از خرافات و اغراق! … میتوانی از سفارت اتش بزنی و خرافه ببافی و.. اما جایزه هم بگیری ..اما حرف حق ..؟

 3. وقتی که ارزشها سقوط کند ومعیارهادگرگون شود هیچکدام از این موارد عجیب نیست دولت اخلاقگرا وسالم اسبق منزوی میشود ورئیس دولت جنجالی رکورد دار دراختلاس ودروغ تشخیص دهنده مصلحت نظام میگردد!!! نماینده ای دریک خلاف درحد توهین به کارمند سرزبانها می افتد ونماینده ای با اتهام قتل وتجاوز حتی مورد بازخواست هم قرار نمیگیرد اختلاس ودزدیهای کلان ونجومی خودیها با دیده اغماض لاپوشانی شده وآفتابه دزدها به اشدمجازات محکوم میشوند هیچ عجیب نیست که یک روحانی که به تا”سی از کتاب قرآن که مطلع غالب آیاتش تاکید بر رحیم ورحمان بودن خداوند میباشد دم از مهربانیها وعطوفت الهی بزند مغضوب آنهایی شود که شعاردائمیشان وقاتلوا فی سبیل الله…. ومهیب وترسناک جلوه دادن ذات باریتعالی وایجاد خوف درمردم بوده که البته امت اسلامی دلخوش به امنیت کاذب تلقین!!شده مکرر!!!! بوده ودرگوشه خانه هایشان آرام گیرند تا آقایان بدون مزاحمت ازمواهب دنیوی!!برخوردارشده ودیگران را ازعذاب اخروی پرهیز دهند!!

 4. سلام
  هر کسی سخنان درست و نادرست دارد بی انصافی است اگر در قضاوتمان سخنان درست او را دلیل محکومیت ایشان ذکر کنیم اهل علم موظفند معارف قرآن و عترت را به مردم برسانند
  کسی که عذاب را جهنم را انکار می‌کند با متن قرآن مخالفت کرده
  همانطور که وزارت بهداشت حق دارد پزشکی را که با پشت کردن به قواعد پزشکی بمردم آسیب میزند برکنار کند دادگاه روحانیت میتواند و باید با کسی که با اعتقادات دینی بازی میکد برخورد نماید

  1
  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن