توضیح وزیر دفاع درباره‌ی کاهش بودجه دفاعی کشور

در بودجه دفاعی کشور تغییراتی در لایحه پیشنهادی سال آینده به وجود آمده است که به نظر می رسد افزایش بودجه منوط به تحقق شرایطی باشد. این موضوع مورد انتقاد برخی نمایندگان مجلس واقع شده و آنها می گویند دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ به دنبال کاهش بودجه دفاعی بوده است.

به گفته آنها توجیه دولت برای این کار این است که تأمین بودجه دفاعی کشور از محل صندوق توسعه ملی اتفاق بیفتد و ارتش و سپاه با گرفتن اذن رهبر معظم انقلاب بتوانند از صندوق توسعه ملی برداشت داشته باشند. این گروه از نمایندگان معتقدند رهبر انقلاب هم با این مسئله موافقت نخواهد کرد و در عمل بودجه دفاعی کشور کاهش خواهد یافت.

این انتقادات در حالی بیان می شود که جزئیات لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد اعتبارات جاری نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی در دو «فصل امور دفاعی» و «حفظ و نظم امنیت عمومی» در سال ۹۷ بالغ بر ۶۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان مصوب شده که در لایحه دخل و خرج سال بعد به ۵۱ هزار میلیارد تومان کاهش یافته و ۱۷ درصد افت دارد.

البته این رقم بدون در نظر گرفتن سهم ۲۰ هزار میلیارد تومانی پیش‌بینی شده در بند «ب» تبصره «یک» لایحه بودجه بوده است. تخمین این اعتبار از محل منابع صندوق توسعه بوده با فرض این اعتبار سرجمع دو فصل مذکور برای سال آینده ۷۱ هزار میلیارد تومان خواهد بود که نسبت به مصوب سال ۹۷، حدود ۱۵٫۶ درصد افزایش خواهد یافت.

امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این انتقادات در جمع خبرنگاران توضیحاتی را ارائه کرد.
به گفته وزیر دفاع نگرانی هایی که درباره کاهش بودجه دفاعی کشور وجود دارد ناشی از نحوه بودجه بندی است و در صورت تحقق بودجه های کشور، افزایش بودجه دفاعی سال آینده حدود ۲۱ درصد سال ۹۷ خواهد بود.

آنچه در پی می آید مشروح سئوال و پاسخهایی است که امیر حاتمی با خبرنگاران در میان گذاشت.

انتقاداتی درباره کاهش بودجه دفاعی کشور در لایحه پیشنهادی سال آینده دولت وجود دارد. این انتقادات چقدر جدی است؟

همانطور که برخی نمایندگان مجلس، مدیران سازمان برنامه و بودجه و سایر دوستان درباره بودجه دفاعی کشور صحبت کردند، بودجه دفاعی کشور در سال آینده در دو سطح دیده شده است. یک سطح بودجه ای است که در سقف ۴۰۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی کشور در نظر گرفته شده است. سطح دیگر از بودجه دفاعی کشور هم در صورتی تامین خواهد شد که بخش دیگری از منابع مالی دولت محقق شود، اگر هر دوی این بودجه ها محقق شود، بودجه دفاعی کشور از رشد خوبی حدود ۲۱ درصد نسبت به سال ۹۷ برخوردار خواهد بود.

اگر افزایش بودجه دفاعی داریم، پس چرا این بودجه از لایحه پیشنهادی دولت مورد انتقاد برخی نمایندگان مجلس قرار گرفته است؟

به نظر می رسد آن چیزی که موجب ابهام شده است درباره دو سطحی بودن بودجه است که امیدواریم با توجه به عزم جزمی که در اعضای دولت برای تامین بودجه عمومی کشور وجود دارد، انشالله بودجه به صورت کامل اجرایی شود و بخش دفاع هم بتواند از رشد خوبی برخوردار شود.

درباره انتقاداتی که از بودجه دفاعی کشور بیان می شود برخی می گویند آیا افزایش بودجه دفاعی اهمیت نداشته که همه آن از جمله ۲۱ درصدی که قرار است بیشتر شود در بودجه عمومی کشور لحاظ شود؟

اگر ترتیبی که سازمان برنامه و بودجه کشور در سال آینده برای این شکل از پرداخت بودجه اتخاذ کرده، به مرحله عمل درآید و چنانچه به این ترتیب که سازمان برنامه به صورت منابع دوگانه برای بودجه دفاعی کشور در نظر گرفته است، همگی محقق شود می تواند فرصت خوبی برای نظام دفاعی کشور تلقی شود البته اگر این منابع محقق نشود، مشکلی ایجاد می کند. امیدواریم همانطور که سازمان برنامه پیش بینی کرده است، منابع بودجه ای در هر دو شکل آن محقق شود.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن