انتقاد به ظریف درباره‌ی مصاحبه‌ی علی ماجدی

علی علیزاده تحلیلگر سابق بی‌بی‌سی و شبکه‌ی افق، در یادداشتی تلگرامی در انتقاد به مصاحبه‌ی «علی ماجدی» سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در آلمان [لینک]، نوشت:

جناب آقای جواد ظریف.

علی ماجدی
علی ماجدی

علی ماجدی که تا دو ماه پیش سفیر شما در آلمان بوده در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا گفته است: «اروپایی‌ها در مورد ادعاهایی که [درباره عملیات تروریستی ایران در خاک اروپا] مطرح کرده‌اند اسنادی آورده اند که ما نمی توانیم آن را به راحتی رد کنیم. گرچه آنها نیز نمی‌توانند این اسناد را به راحتی اثبات کنند. ما می بینیم در هنگامی که آقای روحانی به اتریش سفر می‌کند مسائل آلمان رخ می‌دهد. قبل از آن نیز مسائل دیگری وجود داشت. آنها با یک دوگانگی در سیاست ایران مواجه شده‌اند، آنها شواهدی برای ادعاهای خود دارند که می‌توانند بر روی آن دست بگذارند و در این جا است که من می گویم این اقدامات این احساس اعتماد و امنیت را دچار مشکل می‌کند. روابط بین‌الملل مبتنی بر احساسات نیست بلکه مبتنی بر واقعیت است و یک حرکت اشتباه هر چند کوچک می‌تواند این احساس امنیت را از بین ببرد. ما در داخل کشور با موضوعی همچون “عملیات خودسرانه” مواجه هستیم، آیا می‌توانیم منکر شویم که در خارج از کشور نیز نمونه ای از این اتفاقات رخ نمی دهد؟ عملیات هایی که اعتماد را دچار خدشه می‌کند.»

جناب آقای ظریف. یعنی به زبانی دیگر علی ماجدی عملا اتهامات اروپا به بخشی از وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را پذیرفته و قبول کرده که بخشی از نیروهای خودسر جمهوری اسلامی به دنبال بمب گذاری برنامه مجاهدین خلق و عملیات تروریستی دیگری بوده‌اند. خبرگزاری ایسنا بدون در نظر گرفتن بدیهیات امنیت ملی این مصاحبه را چاپ کرده و این تیتر بلافاصله خبر اول بی بی‌ سی فارسی شده و میشود با اضطراب منتظر بود که «اعتراف ایران به عملیات تروریستی در خاک اروپا» به زودی بمب خبری جهانی شود و در صدر اخبار رسانه‌های آمریکایی و بریتانیایی و فرانسوی بنشیند.

آقای ظریف! سوال مشخص این است که در وزارت خانه شما چه میگذرد؟ که این فرد «خودسر» چگونه تا دو ماه پیش به انتخاب و صلاحدید شما سفیر ایران در یکی از مهمترین کشورهای اروپایی بوده‌است؟ آقای ظریف! کجای دنیا سفیری میشناسید که دوماه بعد بازنشستگی کشورش را متهم به تروریسم کند؟ کجای دنیا سفیری میشناسید که دعوای جناحی کشورش را به رسانه ها ببرد تا خبر اول رسانه‌های دشمن شود؟ آقای ظریف! کجای دنیا سفیری را میشناسید که در زمانیکه تمام ایران‌ستیزان جهان متحد شده‌اند پاس گلی به این راحتی به دشمنان ایران بدهد؟ کجای دنیا سفیری میشناسید که برای تحریم اقتصادی کشورش مدرک سازی کند؟ آقای ظریف! فردی مثل علی ماجدی که در چنین شرایطی چنین خبرسازی میکند یا خائن است یا یک نادان و در هر صورت شما مسئول انتخاب او به مقام سفارت هستید و باید به افکار عمومی پاسخگو باشید.

“برخی فکر می‌کنند با اقدام خودسرانه در خارج می‌توانند منافع کشور را تامین کنند”

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن