طرح «پلیس آب» با مشارکت بسیج

 وزیر نیر با اشاره به شرایط سخت کشور در بخش آب گفت: شرایط اقتضا می‌کند که حتی به پلیس آب هم فکر کنیم و چه بسا با حضور و مشارکت بسیج خواهیم توانست این امر را محقق کنیم.

به‌گزارش انصاف نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، حمید چیت‌چیان در نشست مدیران آب کشور درباره لزوم اجرای طرح تحویل حجمی آب در بخش کشاورزی، اظهار داشت: با گذشت زمان و اجرای هر برنامه، بیشتر برای ما مشخص می‌شود که بخش آب در حد ساخت سازه‌ها و تحویل آن خلاصه شده و بهره‌برداری در تشکیلات آب دیده نشده است.

وی با اشاره به طرح تحویل حجمی آب و نصب تجهیزات اندازه‌گیری در شبکه‌های آبیاری کشور، گفت: هم‌اکنون این طرح فقط در شبکه‌های پیشرفته آبیاری کشور در دست اجرا است، اما باید به تمام شبکه‌های نیمه پیشرفته و سنتی نیز تعمیم دهیم و هر جا که آب به مصرف‌کننده تحویل می‌شود، باید این پایش نیز وجود داشته باشد.

چیت‌چیان با تاکید بر لزوم حساسیت بیشتر بر تحویل آب در بخش کشاورزی، گفت: همان‌طور که در بخش آب‌های زیرزمینی نیز مطرح شده است، آب سطحی باید به اندازه مشخص و معینی تحویل کشاورز شود و تاکید وزارت جهادکشاورزی هم همین است که وزارت نیرو به‌عنوان مدیر بخش آب کشور، آب را کنترل‌شده در اختیار بهره‌برداران قرار بدهد.

وی تصریح کرد: باید یک طرح پایه و درازمدت تحویل آب برای شرایط نرمال داشته باشیم و در مرحله بعد متناسب با پیش‌بینی‌ها برنامه سالانه برای هر دشت مشخص کنیم. این برنامه پایه برای محدوده‌های مطالعاتی معین و ثابت باشد اما براساس وضعیت سال آبی می‌توان با هماهنگی وزارت جهادکشاورزی با ضریب مشخصی تخصیص آب را تغییر داد.

وزیر نیرو ادامه داد: در تعیین نقاط تحویل آب و نقاط پایش نیز باید دقت شود، چراکه با محدود کردن نقاط تحویل و نصب تجهیزات کمتر، امکان کنترل بیشتر در این بخش فراهم خواهد شد.

چیت‌چیان با بیان اینکه کنترل پس از نقاط تحویل با ایجاد تشکل‌های مردمی آب به آنها محول شود، یادآور شد: بهترین نحوه کنترل، کنترل توسط خود بهره‌بردار است، اما بدون یک نظام کنترلی دقیق و مقتدر کاری از پیش نخواهیم برد. محول شدن کنترل آب تحویل‌شده به هر دشت به تشکل‌های کشاورزی موجب خواهد شد که خود کشاورزان از برداشت‌های غیرمجاز آب جلوگیری کنند.

وی با اشاره به شرایط سخت کشور در بخش آب، تصریح کرد: شرایط اقتضا می‌کند که حتی به پلیس آب هم فکر کنیم و چه بسا با حضور و مشارکت بسیج در این بخش خواهیم توانست این امر را محقق کنیم؛ چرا‌که بسیج یک نهاد قانونی است و با وجود این تشکل نیاز به ایجاد یک تشکل جدید نیست و دوم اینکه با توجه به ارتباط مردمی این نهاد و وجود اطلاعات دست اول هر منطقه در این نهاد، کار نظارت و برخورد با متخلفان بهتر و قدرتمندتر انجام خواهد شد.

چیت‌چیان با تاکید بر لزوم تامین به‌موقع هزینه‌های این طرح، ادامه داد: الزام مهم دیگر در این طرح ایجاد ساختار مناسب اجرای طرح در شرکت‌های آب منطقه‌ای برای نظارت و پیگیری این بخش است، چراکه اگر این طرح متولی مشخصی در ساختار اداری نداشته باشد، اهداف طرح نیز قابل پیگیری نخواهد بود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن