گزارش لس‌آنجلس تایمز از واکنش عراقی‌ها به اظهارات ترامپ

روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی با اشاره به واکنش مقامات عراقی به اظهارات ترامپ درباره علت ماندن نیروهای آمریکایی در عراق نوشت: سیاستمداران عراقی به‌طور متحد انزجار خود را نسبت به دلیل اعلامی حضور نیروهای آمریکایی‌ در عراق ابراز کردند.

به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه لس‌آنجلس تایمز، سیاستمداران عراقی روز دوشنبه پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت که نیروهای این کشور برای زیر نظر داشتن ایران، در عراق می‌مانند، به‌طور متحد به این موضع‌گیری واکنش نشان دادند و از آن رنجیدند.

برهم صالح رئیس جمهور عراق گفت: بار مسائل خود را روی دوش عراق نگذارید. اولویت‌های سیاسی خود را در جایی که ما در آن زندگی می‌کنیم دنبال نکنید.

ترامپ این اظهارات را در گفت‌وگویش با شبکه سی‌بی‌اس بیان کرد و گفت که نیروهایش را در پایگاه عین‌الاسد عراق نگه خواهد داشت که در فاصله ۱۰۰ مایلی غرب بغداد قرار دارد، “چراکه ایران مشکلی واقعی است و باید آن را زیر نظر داشته باشد. ”

وی ادامه داد: ما یک پایگاه در عراق داریم که فوق‌العاده است. من اخیراً به آنجا رفته‌ام و نتوانستم هزینه‌ای را که برای این پایگاه‌ها صرف شده است باور کنم. این پایگاه به شدت برای رصد کردن نقاط مختلف خاورمیانه پر از مشکل، مناسب است.

این اظهارات ترامپ پس از آن بیان شده است که اعلام کرده قصد دارد نیروهایش را از سوریه که حدود دوهزار نیروی آمریکایی در آن مستقر است خارج کند. وی گفت که اگر این اتفاق بیفتد، سپس آنها به عین‌الاسد منتقل خواهند شد.

اما صحبت‌های ترامپ بسیاری را در عراق خشمگین کرد و تمامی آنها از این‌که کشورشان به عنوان مکانی برای زیر نظر گرفتن کشور همسایه، ازجمله ایران باشد ابراز انزجار کردند.

لس‌آنجلس تایمز می‌نویسد، اگرچه عراق و ایران به مدت هشت سال با یکدیگر جنگیدند، اکنون تهران یکی از بزرگ‌ترین شرکای تجاری بغداد است و از نفوذ قابل توجهی در عراق برخوردار است. طوری که در مطالعه اخیر سران نظامی آمریکا این‌طور نتیجه‌گیری شده است که ایران تنها برنده جنگ آمریکا در عراق بود که به سرنگونی صدام منجر شد.

حیدر العبادی نخست وزیر پیشین عراق نیز در پیامی توئیتری نوشت: حاکمیت ملی عراق باید حفظ شود. همچنین ایاد علاوی، رئیس ائتلاف الوطنیه، و معاون سابق رئیس جمهور عراق هم با انتقاد از این اظهارات ترامپ در توئیتر خود نوشت که عراق کاملاً با هژمونی خارجی و اینکه تبدیل به زمین جنگ قدرت‌های خارجی شود، مقابله می‌کند.

به نوشته لس‌آنجلس تایمز، برخی دیگر از مسئولان و شخصیت‌های عراقی هم این اظهارات دونالد ترامپ را فرصتی برای درخواست خروج پنج هزار نیروی آمریکایی از عراق می‌بینند.

قیس خزعلی، دبیرکل گروه عصائب اهل الحق از گروه‌های حشد شعبی در گفت‌وگو با یک رسانه داخلی اظهار داشت: صحبت‌های ترامپ نشان دهنده واقعیت پروژه آمریکا در عراق است، اینکه آمریکا کشورهای همسایه را هدف قرار داده است.

وی افزود: عراق پارلمان دارد که می‌تواند تصمیم درست را درباره حضور نیروهای آمریکایی در عراق بگیرد. عراق به‌علاوه نهادهای نظامی دارد که می‌توانند نیروهای آمریکایی را یک شبه از کشورمان بیرون کنند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن