“تکفیری‌ها دارای عقاید سلفی و منش اخوانی هستند”

فیرحی در نشست جریانهای تکفیری با بیان اینکه تکفیریها دارای عقاید سلفی و منش اخوانی هستند، گفت: گروه‌های فعلی تکفیری برای پیشبرد اهداف خود بیشترین بهره را از شبکه‌های اجتماعی می برند.
به گزارش خبرگزاری مهر، نشست تخصصی «جریان‌های تکفیری؛ زمینه‌ها و راهبردها» با تأکید بر روابط مذهب و فرهنگ، با حضور مدیران و کارشناسان ارشد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شانزدهم آذر در محل این سازمان برگزار شد. حجت‌الاسلام والمسلمین داوود فیرحی، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، سخنران اصلی این نشست بود.
وی در آغاز سخنان خود با بیان تاریخچه فعالیت گروه‌های تکفیری در جهان اسلام، اظهار کرد: تکفیری‌ها، دارای عقاید سلفی و منش اخوانی هستند. تشکیلات آنها به صورت شبکه‌ای و فاقد مرکزیت است و به شخصیت خاصی وابسته نیست؛ بنابراین اگر گروهی از آنها متلاشی شود، به گروه‌های دیگر آسیبی نمی‌رسد.
فیرحی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: گروه‌های فعلی تکفیری، برای پیشبرد اهداف خود، بیشترین بهره را از شبکه‌های اجتماعی می‌برند. آنها در بیش از یک‌هزار و ۸۰۰ صفحه در شبکه اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توییتر، عضویت دارند و از این طریق با مخاطبین خود در ارتباط‌ند و با این روش افراد را جذب می‌کنند.
حجت‌الاسلام فیرحی، همچنین به بحث فقه تکفیر پرداخت و با گفتن این جمله که فقه تکفیر هم در شیعه و هم در اهل سنت دارای سابقه است، به نظر مرحوم ملااحمد نراقی در «الرسائل و المسائل» اشاره کرد و گفت: شرط تکفیر، علم است و غیرعالم، متصف به تکفیر نیست. اهل سنت هم قبلاً علما را تفکیر می‌کردند.
استاد دانشگاه تهران ادامه داد: روش و هدف القاعده با تکفیری‌ها، تفاوت اساسی دارد. موضوع و هدف القاعده، مسیحی‌ها و یهودی و مسلمانانی بود که با غیرمسلمانان همکاری کرده‌اند؛ ولی تفکیری‌ها با مسلمانان می‌جنگند.
وی در ادامه اظهار کرد: اولین کسی که چارچوب فقهی تکفیر را  شکست، محمد بن عبدالوهاب بود که مسلمانان شیعه یمن را تکفیر کرد و با آنها جنگید. در سال‌های اخیر نیز اولین بار عبدالرحمان کاتبی و جبوری، در سال ۸۸ حکم به تکفیر کل عراق دادند.
فیرحی، در بخش دیگری از سخنان خود افزود: اولین گروه مخاطب تکفیری‌ها، شیعه‌ها، سپس اهل سنت غیرجهادی و سومین گروه هم، غرب و جامعه غربی هستند.
وی ادامه داد: تکفیری‌ها برای انجام باورهای خود به هجرت اعتقاد دارند که دارای دوگونه است؛ هجرت ذهنی یعنی قطع کردن علقه با تمام افرادی که شریک اعتقادی آنها نیستند ـ حتی پدر و مادر و افراد نزدیک خانواده ـ و هجرت جغرافیایی از همه جای دنیا به یک مکان خاص مانند سوریه و عراق. آنها برای این رفتار خود، مسلمانان صدر اسلام را مثال می‌زنند.
این استاد دانشگاه تهران، در بخش پایانی سخنان خود، ضمن ارایه راهبرد برخورد با گروه‌های تکفیری در منطقه، گفت: وقتی در جدال با شیعیان، پای خارجیانی مانند آمریکایی‌ها و غربی‌ها به میان بیاید، حجت برای آنها برای مبارزه و جنگ قوی‌تر می‌شود و در مبارزه راسخ‌تر می‌شوند. پس باید این بهانه از آنها گرفته شود.
انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/zj9fz

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن