ایران و آمریکا 4.5 ساعت مذاکره کردند

معاونان وزیران امور خارجه ایران و امریکا در نخستین دور مذاکرات جامع هسته ای در شهر ژنو سوئیس چهار ساعت و نیم با یکدیگر مذاکره کردند.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دو طرف قرار است پس از استراحت نیم ساعته دوباره مذاکرات خود را از سر گیرند و اعضای هیات ایرانی در این فاصله نماز خود را اقامه خواهند کرد. 
قرار است فردا (سه شنبه) نیز هیات های جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا با یکدیگر به صورت دو جانبه مذاکره کنند و سپس از روز چهارشنبه مذاکرات با معاونان وزیران امورخارجه 1+5 آغاز شود.
در این دور از مذاکرات که نخستین دور مذاکرات جامع در دوره تمدید هفت ماهه است و احتمالا آخرین دور مذاکرات در سال 2014 میلادی خواهد بود، ریاست هیات ایرانی را «سید عباس عراقچی» و «مجید تخت روانچی» به ترتیب معاونان حقوقی و بین الملل و اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه برعهده دارند. 
ریاست هیات آمریکایی را نیز «وندی شرمن» برعهده دارد.
علاوه بر عراقچی و روانچی، «حمید بعیدی نژاد»، «داود محمدنیا»، «محمد امیری»، «حسین زمانی نیا» و یک کارشناس حقوقی اعضای تیم هسته ای ایران را در این مذاکرات تشکیل می دهند. 
اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا نیز در این دور از مذاکرات علاوه بر شرمن، عبارتند از: مدیرکل ارشد شورای امنیت ملی آمریکا در امور ایران عراق و کشورهای خلیج فارس، مشاور ارشد معاون وزارت امورخارجه در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین المللی، مدیرکل شورای امنیت ملی آمریکا در امور عدم اشاعه، مشاور حقوقی وزارت امور خارجه، مدیرکل دفتر ایمنی و امنیت اتمی وزارت انرژی، مشاور ارشد وزارت خزانه داری در امور تحریم ها، مشاور ارشد معاون وزارت امور خارجه.
به گفته عراقچی، امروز و فردا دیدارهای دو جانبه ای میان هیات ایرانی و 1+5 برگزار می شود.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان پنجشنبه شب به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: این دور از مذاکرات از 26 آذرماه (17دسامبر) در سطح معاونان وزیران خارجه در ژنو برگزار می شود.
به گفته وی، تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درباره همه موضوع های اختلافی مذاکره خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، محور اصلی اختلاف های ایران و 1+5، مدت زمان توافق نهایی، میزان غنی سازی اورانیوم ایران و نحوه لغو تحریم ها علیه ایران است.
به گفته یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، برخی اختلاف ها رفع شده و برخی دیگر نیز هنوز رفع نشده و طرفین نیاز به رایزنی ها و مشورت های بیشتری دارند.
این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت که چارچوب و اصول مذاکرات مشخص است و طرفین در این چارچوب برای حل اختلاف ها در تلاش هستند.
دور قبلی مذاکره ایران و 1+5، 26 آبان ماه تا سوم آذرماه در شهر وین اتریش در سطح وزیران امور خارجه برگزار شد و طرفین نتوانستند در سوم آذرماه(24 نوامبر) که دومین ضرب الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافق نهایی بود، به تفاهم برسند.
از این رو، وزیران امور خارجه 1+5 با وجود تایید پیشرفت مذاکرات اعلام کردند که برای رسیدن به توافق جامع نیاز به زمان بیشتری است و تهران با پیشنهاد تمدید مذاکرات برای هفت ماه دیگر موافقت کرد.
مذاکرات برای هفت ماه و هفت روز دیگر تمدید شد تا طرفین در چهار ماه نخست به توافق سیاسی یا کلی دست یابند و در سه ماه دیگر، جزئیات تفاهم را مکتوب کنند.
انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا