رییس انجمن اسلامی بازار: مردم خرید نکنند بازار اشباع می‌شود

رییس انجمن‌های اسلامی بازار می‌گوید اگر مردم کالاهای بیش از حد نیازشان را نخرند بازار اشباع خواهد شد و بخشی از مشکلات رفع می‌شود. او همچنین چند نرخی بودن ارز در این شرایط را دلیلی برای وسوسه‌ی بعضی افراد در جهت ایجاد تخلف می‌داند.

بسیاری بر این باورند که سال ۹۸ از نظر اقتصادی سالی سخت‌تر از سال جاری خواهد بود و همین موضوع شاید باعث ایجاد تصور گرانی شده است، اما همین تصور موجب آن شده که بعضی افراد از ترس کم شدن اجناس و یا سود بیشتر شروع به احتکار و یا خریدهای غیر ضروری کنند که این عمل وضعیت را بحرانی‌تر می‌کند.

احمد کریمی اصفهانی به خبرنگار انصاف نیوز گفت: «در مسایل اقتصادی نکته‌ی مهم این است که آیین نامه‌هایی که وزارت بازرگانی صادر می‌کند یا وضعیت اقتصادی را سامان می‌دهد و یا خدای ناکرده مشکل ایجاد می‌کند؛ آنچه از نظر اقتصادی اهمیت دارد ثبات در مقررات است، به طور طبیعی اگر ثبات در مقررات وجود داشته باشد تاجر مدیریت خوبی اعمال می‌کند و بخش خصوصی طوری مدیریت می‌کند که مشکل پیش نخواهد آمد.»

او ادامه داد: «در حال حاضر ما در مقطعی هستیم که با ابتدای انقلاب بسیار متفاوت است، آن زمان را به خوبی مدیریت کردیم پس بنظر من هیچ نوع مشکلی نخواهد بود، مشروط به اینکه دولت مردان ما در رابطه با تصویب و تعیین مقررات توجه کنند و شتاب زده عمل نکنند و حتی مشورت کنند تا طوری نشود که دوباره تصمیمات را عوض کنند، اینها چیزهایی است که خیلی تاثیرگزار است.

یکی از این موارد گمرک‌ها است که بنظر می‌رسد در عملکرد آنها مقداری نقص وجود دارد، اگر مقرراتشان به شکلی باشد که کالا قبل آنکه به مشکل بربخورد ترخیص شود و در توزیع خوب عمل شود مردم هم بیش از حد ظرفیت خود نخرند هیچ مشکلی نه در سال آینده و نه سال‌های بعد نخواهیم دید.»

کریمی تاکید کرد: «البته باید بدانیم ما عادت کردیم که همیشه در سختی زندگی کنیم و  آنچه باعث رونق ما شده این است که در دنیا به همین دلیل پیش بیفتیم؛ اگر قرار باشد همه چیز خیلی روان در اختیار انسان باشد دیگر به این فکر نمی‌کند که چطور شرایط را مدیریت کند».

او درباره‌ی نقش خود مردم در کم کردن گرانی‌ها گفت: «خود مردم هستند که در این مورد باید همکاری کنند اگر ما بیش از آنچه نیازمان است نخریم به طور طبیعی بازار اشباع از کالا خواهد بود و دیگر گرانی نخواهیم داشت.

در یک مقطعی ما مشکل نان داشتیم، یک تصمیم جالبی گرفته شد که آرد در دید مصرف کننده قرار گیرد، به مجرد آنکه این اتفاق افتاد مردم اعتماد پیدا کردند و حالا ده پانزده سال است که در نانوایی مشکل پیش نیامد است؛ لذا در مورد کالاهای مختلف هم همینطور است و از نظر کالاهای اساسی هیچ مشکلی نداریم اما متاسفانه یک عده هستند که این کمبودها را به مردم القا می‌کنند.

اگر مردم به اندازه نیازشان خرید کنند و اطمینان داشته باشند هم قیمت‌ها مناسب می‌شود و هم بازار از اجناس اشباع می‌شود.»

بنجل فروشان وجهه‌ی هم صنفان خود را خراب می‌کنند

در زمانی که کشور دچار مشکل اقتصادی است و تقاضا برای خرید چند برابر می‌شود بسیاری این فرصت را غنیمت می‌شمرند و اجناس بی‌کیفیت و تاریخ گذشته‌ی خود را وارد بازار می‌کنند، کریمی اصفهانی در مورد این موضوع گفت: «این یکی از مسوولیت‌های اتاق اصناف است که باید آن را کنترل کند. افرادی اجناس بنجل خود را به مردم می‌فروشند و یا افزایش قیمت وجود دارد که باید نظارت درستی صورت بگیرد. نمی‌شود که ما توقع داشته باشیم همه‌ی انسان‌ها ادب شده و مومن باشند. همین افراد هستند که گه‌گاه دید مردم را به هم صنفان خود بد می‌کنند و به همین دلیل اتاق اصناف باید روی این موضوع نظارت کند.»

چند ارزی مردم را وسوسه می‌کند

در شرایط سخت اقتصادی همیشه افرادی وجود دارند که فقط به فکر منافع شخصی خود باشند و باعث ایجاد وضعیت سخت‌تر برای هموطنان خود شوند، مثلا از طریق تجارت خود ارز ۴۲۰۰ را از کشور خارج می‌کنند ولی سودی از آن به کشور برمی‌نگردد، کریمی اصفهانی در این مورد افزود:«ارز تا زمانی که چند نرخی باشد ما شاهد این نوع از رانت‌ها خواهیم بود، این موضوع افراد را وسوسه می‌کند تا فساد ایجاد شود و مسوول این اتفاق مسوولینی هستند که این مقررات را تعیین کردند. در این شرایط انسان‌ها وسوسه می‌شوند و اگر قرار است این ارز برای کالای مشخص استفاده شود باید آن کالا کاملا مشخص شده باشد.»

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/eWZHY
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن