توضیح پلیس فتا درباره‌ی تقلب در جشنواره جام جم

سردار مجید، رییس پلیس فتا از شناسایی عامل دستکاری نظر سنجی جشنواره جام جم خبر داد و گفت: متهم یکی از توسعه دهندگان نرم افزار و سامانه کد‌های دستوری USSD در شرکت پیمانکار و مجری انجام نظرسنجی بوده است.

به گزارش میزان سردار وحید مجید اظهارداشت: به دنبال گزارش رسمی و شکایت واحد حقوقی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و یکی از مدیران و تهیه کنندگان تلویزیونی مبنی بر دستکاری و تغییر غیرمجاز آراء یکی از برنامه‌های شرکت کننده در پنجمین جشنواره مردمی جام جم و نظرسنجی مردمی آن که بازتاب‌های گسترده در فضای رسانه‌ای کشور و شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت، کاراگاهان پلیس فتا وارد عمل شدند.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع، پلیس سایبری کشور ضمن ارائه گزارش به مقام قضائی و تشکیل پرونده، بلافاصله هماهنگی لازم را با دادسرای ویژه جرائم رایانه‌ای ناحیه ۳۱ تهران انجام داد و اقدامات قانونی و بررسی‌های فنی-تخصصی به منظور کشف پرونده را آغاز کرد.

رئیس پلیس فتا ناجا افزود: پس از انجام بررسی­‌های میدانی و پی­جوئی قانونی مسئله، با حضور کارشناسان فنی و تیم‌های مستندسازی ادله دیجیتال پلیس فتا در اپراتور تلفن همراه و شرکت ارائه دهنده خدمات USSD و همچنین شرکت مجری و توسعه دهنده نرم افزار مربوطه که پیمانکار، مجری فنی و متولی فرآیند سیستمی نظرسنجی مزبور بودند، سامانه‌های اطلاعاتی، سیستم‌های نرم افزاری و سخت افزاری مورد بررسی قرار گرفت.

وی گفت: در نهایت، ادله دیجیتال تکمیل کننده تحقیقات جمع ­آوری شد و پس از تحلیل در آزمایشگاه ­های ادله دیجیتال پلیس فتا، عامل دستکاری آراء با تلاش فنی کارآگاهان این پلیس شناسایی و نتیجه پی جوئی‌ها به همراه گزارش اقدامات برای سیر مراحل قانونی بعدی به مقام قضایی تحویل داده شد.

سردار مجید خبر داد: برابر شواهد دیجیتال استخراج و بررسی شده، متهم یکی از توسعه دهندگان نرم افزار و سامانه کد‌های دستوری USSD در شرکت پیمانکار و مجری انجام نظرسنجی بوده است.

وی ادامه داد: این فرد با سوءاستفاده از کد‌های برنامه و سورس کد پروژه‌های در اختیار، مستقل از فرآیند اصلی ثبت رای، به صورت اتوماتیک و انبوه، اقدام به تولید و اجرای دستورات USSD بر روی سرور سامانه نظرسنجی در شرکت مجری آن کرده که موجب تغییر در روند ثبت رای به نفع یکی از نامزد‌های جشنواره مذکور شده است.

سردار مجید تاکید کرد: کلیه اقدامات و مستندات لازم مستقلاً بر مبنای بررسی‌های مستدل فنی و با اشرافیت تخصصی افسران پلیس فتا انجام شده و به علاوه گزارش تهیه شده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اخیراً به این پلیس ارائه شده است که تطابق آن به استحکام مستندات قانونی کمک خواهد کرد.

سردار مجید از همکاری مقام قضائی و دادسرای ویژه جرائم رایانه‌ای تهران قدردانی و تصریح کرد: اقدامات لازم به منظور حفظ نظرات واقعی مردمی و حذف نظرات کاذب درج شده در سامانه به صورت کامل به عمل آمده است و هیچ گونه نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

رییس پلیس فتا ناجا گفت: امید است همدلی و همراهی مسئولان دلسوز، موجب افزایش سرمایه اجتماعی، اعتماد عمومی و سربلندی روز افزون نظام مقدس جمهوری اسلامی و ایران عزیز شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/T7Pu9
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن