گزارش میدانی از برخورد با دلالان میدان فردوسی

روز چهارشنبه‌ی گذشته عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در حاشیه‌ی ششمین جلسه‌ی کمیته‌ی مقابله با گران‎فروشی گفت خرید و فروش ارز در معابر جرم است.

خبرنگار انصاف نیوز برای ارزیابی میزان برخورد با دلالان ارز در خیابان‌ها، طی سه روز خیابان فردوسی تا چهار راه استانبول را بررسی کرد. در این بازه‌ی زمانی، روز اول حدود ۱۰۰ دلال ارزی درحال خرید و فروش دیده شدند، روز یکشنبه حدود ۴۰ نفر، که با تعدادی از آنها برخورد شد و روز دوشنبه تعداد دلالان به حدود ۷۰ نفر رسید که از سوی نهادهای امنیتی برخورد خیلی کمی با آنها صورت گرفت.

گزارش روز اول

خبرنگار انصاف نیوز ظهر پنجشنبه ۱۶ اسفندماه بعد از صحبت‌های دادستان کل تهران درباره‌ی جرم بودن خرید و فروش ارز در معابر؛ برای تهیه‌ی گزارش درباره‌ی این موضوع به خیابان فردوسی رفت و با تعدادی از دلالان ارزی و تعدادی از صرافان گفت‌وگو کرد که در زیر می‌خوانید.

دلال اول در پاسخ به سؤال خبرنگار درباره‌ی جرم بودن خرید و فروش ارز طبق گفته‌ی دادستان گفت : «روز گذشته حدود ۴ نفر از ماموران که لباس شخصی بودند با شناسایی دلالان حدود ۱۰ نفر از آنها را دستگیر کرده و تحویل دادند.»

او در ادامه افزود: «امروز صبح فقط عملیات نامحسوسی برای دستگیری وجود داشت ولی دستگیری رخ نداد.»

او در ادامه از روند خرید و فروش ارز توسط صرافان شکایت داشت و گفت: «چه طور است در برخی صرافی‌ها قیمت‌ ارز متفاوت است و به آنها گیری نمی‌دهند اما فقط زورشان به من ارز فروش کف خیابان می‌رسد. من دلار خودم را می‌فروشم، به کسی چه مربوط است.»

او در پاسخ به سؤال خبرنگار انصاف‌نیوز که چرا دلار خود را به صرافان نمی‌فروشد؟ گفت: «صراف‌ها به قیمت واقعی نمی‌فروشند و مبلغ خرید ارز را هم دیر پرداخت می‌کنند و برای من صرف نمی‌کند که منتظر بمانم به همین علت دوست دارم ارز خود را خیلی سریع در خیابان بفروشم.»

دلال دوم در پاسخ به سؤال خبرنگار انصاف‌نیوز درباره‌ی اینکه آیا امروز با دلالان ارزی توسط نهادهای امنیتی برخوردی صورت گرفته؟ گفت: «امروز که فقط به صورت نامحسوس زیر نظر داشتند ولی خبری از برخورد نبود ولی روز گذشته طبق گقته دیگر دلالان حدود ۱۰ نفر را بازداشت کردند ولی در کل امروز دستگیری و برخوردی صورت نگرفت.»

او در ادامه از خبرنگار انصاف نیوز پرسید: «آیا خبری شده که این روزها برخوردها جدی شده؟» که خبرنگار انصاف نیوز توضیح داد طبق گفته‌ی دادستان کل تهران از فردا خرید و فروش ارز در معابر جرم است و در این زمینه هشدارهایی داد.

او در جواب توضیحات خبرنگار انصاف نیوز افزود: «به هرحال گویا یکبار دیگر قیمت دلار افزایش خواهد داشت که اینطور دلال‌ها را تهدید کرده است اما این حرکت آنها فقط برای ترساندن است و به هیچ عنوان اجرایی نخواهد شد اگر هم اجرایی شود در دو روز ابتدایی این اقدامات را انجام خواهند داد بعد از آن دیگر خبری از برخورد نخواهد بود.»

پس از آن خبرنگار انصاف نیوز به صرافی‌های حاضر در خیابان فردوسی رفت تا ببیند آیا برخورد جدی با دلالان ارزی صورت گرفته یا خیر.

صراف اول در پاسخ به سؤال خبرنگار انصاف نیوز مبنی براینکه آیا برخورد جدی صورت گرفته؟ گفت: «امروز موردی برای دستگیری مشاهده نشده اما روز گذشته تعدادی را بازداشت کردند.»

او در ادامه به خبرنگار انصاف نیوز گفت: «این برخوردها باید ادامه‌دار باشد نه اینکه یک یا دو روزی افراد را بازداشت کنند اما بعد ادامه برخورد را رها کنند. علت به وجود آمدن دلالان فقط به سیاست غلط بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز و وزارت اقتصاد برمی‌گردد.»

این صراف در پاسخ به این سوال که چرا سیاست‌ها غلط است؟ گفت: «تحریم‌ها وقتی افزایش پیدا کرد قیمت‌ها هم افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل باعث افزایش دلالان و بالا پایین رفتن قیمت ارز می‌شود.»

همچنین در پاسخ به اینکه آیا تا به حال با دلالان وارد معامله شدید؟ گفت: «خیر با آنها وارد معامله نمی‌شویم، به این علت که درخواست تعدادی از آنها بالاست و ما اجازه‌ی خرید و فروش بیش از سقف تعیین شده را نداریم.»

صراف دوم  نیز درباره‌ی برخورد با دلالان ارزی گفت: «برخورد صورت می‌گیرد اما ادامه‌دار نیست؛ روز گذشته مقابل مرکز تجارت جهانی فردوسی حدود ۷ نفر را دستگیر کردند، در صورتیکه این دلالان موریانه‎وار رشد می‌کنند و باید این اقدامات ادامه‎دار باشد تا بیش از این به اقتصاد صدمه وارد نشود.»

او در پاسخ به این سؤال که تا به حال این برخوردها باعث شده که تعداد آن‌ها کاهش داشته باشد؟ گفت: «به هیج عنوان تعدادشان کم نمی‌شود؛ به این دلیل که از سوی برخی دلال‌های رده بالا ساپورت می‌شوند و در صورت دستگیری سریعاً نیروی جدید جایگزین می‌شود.»

او توضیح داد: «این‌ها از سوی یک سری افراد که ثروت بالایی دارند و با قول ساپورت مالی برای خرید و فروش ارزی جذب می‌شوند و بعد از مدتی انجام عملیات خرید و فروش ارز با گرفتن پورسانت و دستمزد -به این علت که ممکن است بازداشت شوند- با آنها خداحافظی کرده و نیروی دیگری را جایگزین می‌کنند.»

او در پاسخ به این سؤال که آیا تاکنون دلالی با شما وارد معامله شده است؟ گفت: خیر؛ آنها معمولاً برای فروش دلار خود می‌آیند اما به این دلیل که امکان دارد دلارهای‌شان تقلبی باشد با آنها همکاری نمی‌کنیم.»

خبرنگار انصاف نیوز بعد از پرس‌وجو از تعدای صراف درباره‌ی برخورد با دلالان به بررسی بیشتر خیابان فردوسی پرداخت.

حدود ۱۰۰ دلال ارزی در ضلع غرب و شرق پیاده‌روی خیابان فردوسی اقدام به فروش ارز می‌کنند که اکثر آنها مقابل مجمتع مرکز تجارت جهانی فردوسی ارزهای خود را می‌فروشند.

خبرنگار به سراغ تعدای دیگر از دلالان فروش ارز رفت تا ببیند آیا ماموران با آنها برخورد داشته‌اند یا خیر که صحبت سه نفرشان را در زیر می‌خوانید:

دلال اول در پاسخ به تجربه‌ی برخورد ماموران با آنها گفت: «۷ ماه پیش بعد از گران شدن دلار و وارد شدن به کانال ۲۰ هزار تومان، بعد از اینکه ترسیدم ضرر کنم مجبور به فروش دلار خود شدم. درحال انجام فروش توسط ماموران بازداشت شدم و بعد از مدت دو هفته با دادن تعهد کتبی آزاد شدم.»

او در پاسخ به سوال خبرنگار انصاف نیوز مبنی بر اینکه آیا ترسی از بازداشت دوباره و برخورد جدی ندارد؟ گفت: «به دلیل ترس از دست رفتن سود دلار مجبورم آن‌ها را بفروشم. ۱۰ هزار دلار داشتم و حدود ۴ هزار دلار آن را فروخته‌ام و همچنان به دنبال فروش آنها هستم.»

این دلاال درباره‌ی نحوه‌ی برخورد ماموران در طول بازداشت، گفت: «برخوردها فقط در لحظه‌ی بازجویی سخت بود اما در مدت بازداشت رفتار مناسبی داشتند.»

دلال دوم درباره‌ی تجربه‌اش از برخورد ماموران به علت خرید و فروش دلار، گفت: «به دلیل فروش تنها ۵۰۰ دلار، ۸ ماه پیش که دلار وارد کانال ۲۰ هزار دلار شده بود بازداشت شدم، ولی بعد از بازجویی مختصر و گرفتن تعهد کتبی آزادم کردند.»

او پاسخ به اینکه ترس دوباره از بازداشت ندارد؟ گفت: «من تا به حال ۶ بار بازداشت شده‌ام اما با تعهد کتبی بیرون آمدم و از این موضوع ترسی ندارم، چون کارم این است و درآمدم را از این راه به دست می‌آورم.

وقتی مغازه‌ی اجناس من را به دلیل فروش تیشرت‌های دارای تصاویر شمایل غربی پلمپ می‌کنند چه راهی برای امرار معاش پیدا کنم؟! به همین دلیل دلار خرید و فروش می‌کنم تا هزینه‌ی درمان بیماری مادرم و خرجی فرزندانم را دربیاورم.»

دلال سوم نیز درباره‌ی اینکه آیا تابحال بازداشت شده است یا خیر، گفت: «بعد از پایین آمدن دلار از کانال ۲۰ هزار تومان، بعد از اینکه تعداد دلارهایم به ۳۰ هزارتا رسید برای فروش آن به صورت یکجا اقدام کردم که ماموران من را در حال فروش دلار بازداشت کردند.»

او از جواب دادن به سؤال خبرنگار انصاف نیوز که چه مدت در بازداشت بوده؟ طفره رفت و با گفتن این جمله که دلارهایم و سرمایه‌ام را پس بدهند دیگر کاری به فروش دلار ندارم و به دنبال شغل دیگری می‌روم صحبت‌های خود را تمام کرد.

گزارش روز دوم

خبرنگار انصاف‌نیوز روز یکشنبه ۱۹ اسفندماه نیز به خیابان فردوسی رفت تا از وضعیت این افراد و برخورد با آن‌ها توسط نهادهای قانونی اطلاع پیدا کند.

در این بررسی مشخص شد افراد کمتری به نسبت روز پنجشنبه در خیابان فردوسی مشغول به فروش ارز هستند و تعداد آنها از ۴۰ نفر تجاور نمی‌کرد. بعد از این بررسی با سه نفر از دلالان گفت‌وگویی انجام شد که در ادامه می‌خوانید:

دلال اول به خبرنگار انصاف نیوز گفت: «از روز پنج شنبه نهادهای امنیتی به صورت نامحسوس دلالان ارزی را زیر نظر دارند و در صورت دیدن فروش ارز به سرعت آن‌ها را دستگیر کرده و تحویل مراجع قانونی می‌دهند.»

او همچنین گفت: «روز گذشته و صبح امروز ۳ نفر بازداشت شدند.»

دلال دوم به خبرنگار انصاف نیوز گفت: «با دستور دادستانی برخورد می‌شود؛ حتی روز گذشته دو نفر را دستگیر کردند. ساعاتی از روز به صورت نامحسوس نیروهای لباس شخصی و پلیس حضور پیدا می‌کنند و شگرد دستگیری دلالان به این صورت است که از راه دور این افراد را زیر نظر دارند و به محض خرید و فروش ارز سر بزنگاه آنها را دستگیر کرده و بعد با ماشین‌های پلیس آنها را به مکان مشخصی منتقل می‌کنند.»

دلال سوم نیز در این مورد به خبرنگار انصاف‌نیوز گفت: «زیر نظر گرفتن دلال‌ها بسیار جدی دنبال می‌شود به طوری که تعدادی از همکاران ارز فروش از این مکان رفته‌اند و جای دیگری دلار خود را می‌فروشند (تلاش خبرنگار انصاف نیوز برای اینکه بداند در چه مناطقی دیگر یاز تهران ارزها به فروش می‌رسد بی‌نتیجه بود.)

او در ادامه افزود: «مردم برای خرید و فروش ارز دیگر به دستفروشان آزاد ارز مراجعه نمی‌کنند و به خاطر ترس از دستگیری به صرافی‌های معتبر مراجعه می‌کنند. گشت زنی در خیابان فردوسی به صورت نامحسوس ادامه دارد و در صورت دیدن خرید و فروش ارز توسط دلالان آن‌ها را فوراً دستگیر می‌کنند.»

در ادامه خبرنگار انصاف‌نیوز که در روزهای گذشته شماره تلفن یکی از دلالان ارزی را گرفته بود در خیابان فردوسی او را ندید و برای کسب اطلاع از آن فرد با او تماس گرفت تا علت نیامدن او را بفهمد. خبرنگار انصاف نیوز در نقش یک خریدار ارز به او زنگ زد که شرح گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید:

-سلام آقا خوبی؟

سلام خوبم شما؟

-دلار چنده؟

کجایی؟

-فردوسی‌ام

چرا از دلالای دیگه نپرسیدی؟

-از تو می‌پرسم که قابل اعتمادی

دلار ۱۳۲۰۰ شده

-فردوسی نیستی ازت بگیرم؟

نه دیگه اونورا پیدام نمیشه

-اا چرا دعوات شده؟

می‌ترسم بگیرنم بدبخت شم

-از چی می‌ترسی؟

از پلیس و مامورا مگه نمی‌دونی چی شده؟

-نه چی شده باز بگیر بگیر شده؟

آره می‌گیرن و دیگه بگیرن ول نمی‌کنن

-ای بابا خب کجا پیدات کنم؟

دو ساعت دیگه یک لوکیشن می‌فرستم واتس‌آپ بیا اونجا یک پراید نوک‌مدادی هست تو ماشین معامله می‌کنیم تموم می‌شه می‌ره

-باشه تا دو ساعت دیگه

خدافظ خداکنه مأمور نباشی

-نه بابا مأمور کجا بود اگه بودم همون روز دستگیر می‌شدی

حله خدافظ

-خداحافظ.

گزارش روز سوم

خبرنگار انصاف‌نیوز به منظور بررسی فروش ارز توسط دلالان بار دیگر عصر روز دوشنبه به خیابان فردوسی رفت. در این بررسی متوجه شد تعداد دلالان در این روز ۷۰ نفر است و نسبت به روز گذشته تعداد آنها افزایش یافته است.

علت افزایش حضور آنها، کاهش نسبتاً زیاد قیمت ارز نسبت به روز گذشته بوده و باعث شد که برای خریدوفروش حضور داشته باشند. عمده حضور دلالان ارزی مقابل مجتمع تجارت جهانی فردوسی و کوچه گل‌پرور بود. که با همان شیوه‌ی قدیمی و بدون مشکل ارزهای خود را به فروش رسانده و مشکلی متوجه آنها نمی‌شد.

خبرنگار انصاف نیوز با دو دلال ارزی حاضر در خیابان فردوسی صحبت کرد که در زیر دو صحبت را می‌خوانید.

دلال اول به خبرنگار انصاف نیوز گفت که «امروز به دلیل کاهش قیمت ارز و تقاضا برای خرید بازار رونق گرفته و به همین منظور دلیل برخورد جدی از طرف نهادهای امنیتی و گشت‌های نامحسوس نشد و بازار خریدوفروش ارز به آسانی طبق روال ادامه دارد.»

همچنین او در پایان گفت: «قیمت که در بازار ارز پایین بیاید کاری به کار کسی ندارند و خریدوفروش به آسانی انجام می‌شود؛ فقط در صورت بالا رفتن آن است که ماموران به صورت نامحسوس حضور دارند و تعدادی را دستگیر می‌کنند»

دلال دوم به خبرنگار انصاف نیوز درباره‌ی افزایش تعداد دلالان ارزی نسبت به روز گذشته گفت: حضور بیشتر ما به دلیل کاهش قیمت ارز است؛ فقط به این دلیل است و موضوع مهم دیگری رخ نداده. فقط حوالی ساعت ۱۲ که بازار وضعیت خیلی آرامی دارد، یک نفر در لحظه خرید و فروش ارز بازداشت شد و به غیر از آن دیگر اتفاق خاصی رخ نداده و خرید و فروش در جریان است و ماموران در این روز حضور نداشتند.»

حادثه برای خبرنگار انصاف‌نیوز

خبرنگار انصاف‌نیوز در ادامه به بررسی خیابان فردوسی پرداخت که ناگهان دو نفر از دلالان که روزهای گذشته به او مضنون شده بودند به سراغش رفتند و گفتند که «تو مأمور هستی و برای سرکشی و خبرچینی در این محل حضور داری»

ضمن رد این موضوع به آنها گفت که خبرنگار است و برای تهیه‌ی گزارش به این مکان آمده؛ این دو دلال که صحبت‌های خبرنگار را قبول نکردند درگیری فیزیکی به راه انداختند و با مشت به کلیه سمت راست او زدند. با ترک محل توسط خبرنگار این درگیری پایان یافت.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن