«دیدار روحانی با آیت‌الله سیستانی منحصر به فرد است»

ئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: آیت الله سیستانی نقش اساسی در تحولات سیاسی عراق دارد، بنابراین دیدار روحانی و آیت الله سیستانی منحصر به فرد و تحول بخش است، این دیدار می تواند اثرات عمده ای در مناسبات دو کشور ایجاد کند.

به گزارش خانه ملت، حشمت‌الله فلاحت‌ پیشه روز سه شنبه در خصوص سفر رئیس جمهوری به عراق، اظهار داشت: انتظار داشتیم که رئیس جمهوری زودتر از این به عراق سفر کند به همین جهت از این سفر استقبال می‌کنیم، از آنجایی که مهمترین راه شناخت سطح مناسبات سفر به کشورها آمارهای اقتصادی است.

رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: براساس آمارهای موجود به خصوص در بُعد اقتصادی، در یک سال گذشته مناسبات ایران با دیگر کشورها به اندازه مناسبات با عراق افزایش پیدا نکرده است، با خروج داعش زمینه برای گسترش این مناسبات فراهم تر شده است.

وی افزود: برخی مسائل بین ایران و عراق وجود داشت که طرفین توانستند این موضوع را تحدید کنند که مانعی در مناسبات راهبردی آن‌ها باقی نماند، همکاری دو کشور در مبارزه با داعش نشان داد که هیچ دو کشوری در منطقه به اندازه ایران و عراق مولفه‌هایشان به یکدیگر نزدیک نیست، لذا انتظار می‌رود که در سفر رئیس جمهوری به عراق این مولفه‌ها تقویت شود.

فلاحت پیشه ادامه داد: انتظار می‌رود در سفر رئیس جمهوری به عراق منجر به ساماندهی مبادلات مرزی بین دو کشور گردد، اکنون مبادلات مرزی ایران و عراق از یک سری توافقات ترجیحی دور است که باید توافقات ترجیحی بین دو کشور ایجاد شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: نیازمند ایجاد زیرساخت‌های مشترک بین ایران و عراق هستیم و باید اختلافات در مرزها برطرف و یا به حداقل برسد. محدود کردن اختلافات باید به گونه‌ای باشد که زیرساخت‌های دو طرف به یکدیگر وصل شود، نمونه آن انتقال راه آهن ایران به بغداد در شلمچه و خسروی است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید یک سری مرزهای بین دو کشور همچون مرز خسروی ساماندهی پیدا کند، بیان کرد: اخیرا دو کشور در خصوص بازگشایی مرز خسروی حکم داده‌اند، اما ساز و کارها و اجرائی شدن آن در زمان اربعین مهمترین انتظارات است.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/MHCmJ
برچسب ها

نوشته های مشابه

2 Comments

  1. اصلا خود روحانی هم منحصر به فرده. ما رو گول زد و بهش رای دادیم. حالا دم رقبا و بالا و پایین و همه رو می بینه بجز مردم در کل و حتی حامیانش

  2. ظاهرا آقای دکتر روحانی هم جزء خط قرمزها شده اند لااقل برای ما مردم عادی که فقط گرونی و فقر و گرسنگی اون برای ما بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن