به بهانه‌ی بازی امشب پرسپولیس و استقلال

ناصر نامدار در سازندگی نوشت: هفته دوم دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۹ از دیروز در منطقه غرب آسیا آغاز شد. روز گذشته ذوب آهن اصفهان که در بازی اولش با درخشش دروازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بان عراقی مقابل تیم الزورا متوقف شده بود در دومین بازی با تیم النصر عربستان روبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رو شد. این بازی به دلیل مشکلات سیاسی بین دو کشور ایران و عربستان در ورزشگاه آل مکتوم شهر دوبی و به میزبانی تیم عربستانی برگزار شد.

در دیگر بازی این گروه دیروز الزورای عراق میزبان در کربلا میزبان الوصل امارات بود. اما بازی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های امروز به سبب پرطرفدارتر بودن تیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پرسپولیس و استقلال از اهمیت و توجه بیشتری برخوردار است. امروز از ساعت ۱۹ در ورزشگاه آزادی استقلال میزبان تیم العین امارات است. دومین بازی این گروه هم در عربستان برگزار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در این بازی از ساعت ۱۹:۱۵ الهلال عربستان میزبان الدحیل قطر است. در گروه D هم دو بازی برگزار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. پاختاکور ازبکستان که در بازی اول موفق شد در تهران از پرسپولیس یک امتیاز بگیرد از ساعت ۱۶:۳۰ میزبان الاهلی عربستان است.

در بازی دوم هم پرسپولیس از ساعت ۱۹:۱۵ میهمان تیم السد قطر است. برای هر ۳ تیم ایرانی کسب نتیجه مطلوب در بازی دوم گروهی از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که هر ۳ تیم در بازی اول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شان نتیجه مطلوبی نگرفتند و اگر در بازی دوم هم به نتیجه مدنظرشان نرسند شانس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شان برای صعود از مرحله گروهی کم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

انتقام آن شکست تلخ
دقیقا یک هفته پیش در همین روز استقلال در اولین بازی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش در لیگ قهرمانان آسیا مقابل الدحیل قطر قرار گرفت و شکست سنگینی خورد. باخت با ۳ گل اصلا چیزی نبود که هواداران استقلال منتظرش بودند. حریف امروز استقلال تیم آشنایی است. العین در سال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اخیر چند بار با استقلال روبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رو شده و اهالی فوتبال در ایران شناخت نسبتا خوبی از این تیم دارند. نام العین البته یادآور تلخ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین خاطره استقلالی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در سال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اخیر است. آبی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در تاریخ نهم خرداد ۱۳۹۶ در بازی برگشت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۷ با نتیجه سنگین ۶ بر یک از العین شکست خوردند و حذف شدند. در‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حالی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که در بازی رفت با یک گل پیروز شده بود. استقلال یک سال بعد هم در آسیا با العین همگروه شد.

هواداران استقلال در هر دو بازی منتظر تلافی آن شکست تلخ بودند اما هر دو بازی با تساوی تمام شد تا انتقام استقلال از العین به بازی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بعدی موکول شود. مثلا شاید همین امروز! استقلال البته اگر صرفا به فکر تلافی باشد احتمالا به نتیجه خوبی نخواهد رسید. خیلی دشوار است که به تیمی مثل العین ۶ گل زد. اما استقلال اگر تمرکزش را روی شکست دادن العین و گرفتن ۳ امتیاز بگذارد به احتمال زیاد به موفقیت خواهد رسید. در ترکیب استقلال نسبت به بازی قبلی آسیایی این تیم احتمالا تغییراتی صورت خواهد گرفت. محتمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین تغییر در دروازه خواهد بود. جایی که سید حسین حسینی به جای سید مهدی رحمتی وظیفه حراست از دروازه استقلال را بر عهده خواهد گرفت. رحمتی در بازی مقابل العین نمایش خوبی نداشت.

حسینی اما در بازی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اخیر استقلال در لیگ برتر آماده نشان داده است. بازگشت روزبه چشمی به ترکیب اصلی هم قابل پیش بینی است. او بازی قبلی را به دلیل محرومیت از دست داده بود. آمادگی این روزهای همام طارق هم باعث شده او بعد از مدت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مصدومیت، به ترکیب اصلی استقلال نزدیک شود. العین نسبت به یکی دو سال پیش کمی افت کرده است. تغییرات بزرگی در این تیم صورت گرفته که باعث شده العین قدرت سال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اخیر را نداشته باشد. در اواسط فصل گذشته عمر عبدالرحمان ستاره بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌چون و چرای این تیم در انتقالی عجیب و گران قیمت راهی الهلال عربستان شد.

هر چند با این انتقال العین سود مالی زیادی کرد اما جای خالی عمر در ترکیب العین هرگز پر نشد. تغییر بزرگ بعدی که در ماه گذشته اتفاق افتاد انتقال سرمربی موفق و معروف این تیم یعنی زوران مامیچ کروات به الهلال عربستان بود. مامیچ توانسته بود تیم پرقدرت و خوبی بسازد. همین توانایی او باعث شد تیم متمول عربستانی روی او انگشت بگذارد و بعد از دو سال موفقیت‌آمیز در العین مامیچ را جذب کند.

جانشین مامیچ در العین، خوان کارلوس گاریدو سرمربی اسپانیایی است که با تجربه مربی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گری در لالیگا و در کشورهایی مثل بلژیک و عربستان و مراکش به العین آمده است. العین در فصل جاری لیگ امارات نتایج چندان خوبی کسب نکرده است. این تیم درحال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حاضر در رده دوم جدول لیگ است اما با تیم اول یعنی الشارجه ۸ امتیاز اختلاف دارد. آنها در ۵ بازی اخیرشان در لیگ امارات، دو برد، دو باخت و یک مساوی به دست آورده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

خبر خوش برای استقلال اما این است که العین چند بازیکن خوبش را به دلایل مختلف در این بازی در اختیار ندارد. کایو ستاره برزیلی العین که مهره بسیار خطرناکی است به همراه محمد عبدالرحمان به دلیل مصدومیت به این بازی نرسیدند. سالم العنزی هم مصدوم است و نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در مقابل استقلال بازی کند. یکی دیگر از مهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین غایبان العین اسماعیل احمد کاپیتان این تیم است. او در دقیقه ۹۱ بازی با الهلال اخراج شد و نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در مقابل استقلال بازی کند. اما العین بازیکنان خطرناک دیگری هم دارد که تجربه بالایی در بازی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های لیگ قهرمانان آسیا دارند. مارکوس برگ سوئدی مهاجم خطرناکی است که سابقه گل زدن به استقلال را هم دارد. تسوکاسا شیوتانی مدافع ژاپنی هم یکی از مهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کلیدی العین است.

لیگ قهرمانان آسیا؛ هفته دوم گروهی
استقلال تهران – العین امارات
ورزشگاه: آزادی؛ ساعت ۱۹:۰۰
داور: احمد الکاف (اردن)

محمد فایز:
بازی مهمی داریم، اما آمده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم تا فردا سه امتیاز را بگیریم. امیدوارم هر دو تیم بازی خوبی انجام دهند. بازی در ورزشگاه آزادی ۱۰۰ هزار نفری آزادی هیجان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انگیز است و اگر ورزشگاه پر شود، هیجان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انگیزتر است، اما حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای هستیم، تجربه بازی در چنین شرایطی را داریم و این فشار را حس نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم.
در بازی اول الهلالی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از ما خطرناک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر بودند و فرصت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بیشتری داشتند ولی اکنون ما برای ارائه بازی بهتر برابر استقلال به تهران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رویم و هدف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مان کسب اولین سه امتیاز است. با امکاناتی که تیم ما دارد باید خودمان را برای این هدف آماده کنیم.

داریوش شجاعیان
ما در بازی با الدحیل روز خوب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مان نبود و شرمنده هواداران‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مان شدیم. امیدوارم آنها حمایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مان کنند و ان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شاءالله بتوانیم شکست مقابل الدحیل را در بازی با العین جبران کنیم. ما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم این کار را انجام دهیم و باید از شرایط میزبانی به بهترین شکل استفاده کنیم.
هیچ چیزی برای استقلال غیرممکن نیست. استقلال بزرگ است و مطمئناً همه آسیا تیم ما را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شناسند. ما هم تمام توانمان را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاریم که بتوانیم از گروه صعود کنیم. استقلال فصل گذشته هم‌چنین شرایطی داشت اما از گروه خودش صعود کرد.

ترکیب احتمالی العین: خالد عیسی، محمد فایز، تسوکاسا شیوتانی، محمد احمد، سعید جمعه، ریان یاسلام، احمد برمن، تونگو دومبیا، بوندار محمد، مارکوس برگ، عامر عبدالرحمان

ترکیب احتمالی استقلال: سید حسین حسینی، پژمان منتظری، محمد دانشگر، وریا غفوری، امید نورافکن، علی کریمی، روزبه چشمی، فرشید اسماعیلی، آیاندا پاتوسی، همام طارق، گادوین منشا

دوستان قدیمی؛ دشمنان تازه
شکست استقلال در مقابل الدحیل (البته نه با آن نتیجه) قابل پیش‌بینی بود. اما کسی فکرش را نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد که پرسپولیس در آسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین بازی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش در مرحله گروهی مقابل پاختاکور متوقف شود. البته گلی که پاختاکور در تهران به پرسپولیس زد آفساید بود اما این ربطی به نمایش نه چندان خوب پرسپولیس به خصوص در نیمه دوم آن بازی نداشت. حالا پرسپولیس به فاصله یک هفته بعد از آسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین بازی مرحله گروهی باید سخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین بازی این مرحله را انجام بدهد. بازی در قطر و مقابل یک رقیب آشنا به نام السد.

پرسپولیس بعد از تساوی با پاختاکور در لیگ برتر هم مقابل نساجی مازندران متوقف شد. روند نتایج پرسپولیس در هفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اخیر چندان مطلوب نبوده که البته دلایل مختلفی دارد. بدن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی سنگین در نیم فصل باعث شده بازیکنان از آمادگی و شادابی لازم برخوردار نباشند. اضافه شدن چند بازیکن جدید هم از هماهنگی قابل توجه بازیکنان کم کرده است. با این وجود برانکو ثابت کرده در روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایش برای بازی اصرار دارد. او معتقد است تیمش به کمی زمان نیاز دارد تا به آمادگی و شادابی سابق برسد.

برای همین پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها این است که او امروز تیمش را با همان ترکیبی به مقابله با السد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرستد که در بازی با پاختاکور به زمین فرستاده بود. مهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین نگرانی برای این بازی مصدومیت مهدی ترابی بود که به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد مصدومیت او در بازی با نساجی به شدتی که به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسید نبوده و او می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در مقابل السد بازی کند. سخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین قسمت ماموریت پرسپولیسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در بازی امروز، در نیمه زمین خودی رقم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خورد. جایی که مدافعان و هافبک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پرسپولیس نباید به مهاجمان و هافبک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های السد اجازه بدهند دروازه بیرانوند را تهدید یا باز کنند. برانکو احتمالا همان استراتژی را برای این بازی در نظر خواهد گرفت که در بازی رفت نیمه نهایی سال گذشته با السد در نظر گرفته بود.

یعنی یک بازی مبتنی بر سیستم دفاع – ضد حمله. این استراتژی سال گذشته جواب داد و پرسپولیس موفق شد با گل دقایق پایانی علیپور السد را در زمین خودش شکست بدهد. تازه در آن بازی پرسپولیس کلی محروم و مصدوم داشت. اما در این بازی دست برانکو باز است و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند با اتخاذ ترکیب مناسب و تعویض‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مناسب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر به نتیجه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که دوست دارد برسد.

همان قدر که العین برای استقلالی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها شناخته شده است السد هم برای پرسپولیسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها تیم آشنایی است. این دو تیم در فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا ۴ بار با هم روبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رو شدند و این ۴ بازی با فاصله زمانی بسیار کم باعث شد هر دو تیم شناخت خوبی از هم پیدا کنند. ضمن اینکه تعداد زیادی از بازیکنان السد عضو تیم ملی قطر بودند که در جام ملت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آسیا به قهرمانی رسیدند و حالا اعتماد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نفس بیشتری دارند. نگرانی بزرگ السد مصدومیت ژاوی و بوعالم خوخی بود که به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد هر دو به بهبودی کامل رسیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند و مشکلی برای بازی با پرسپولیس ندارند.

در این بین ژاوی به احتمال فراوان از ابتدا در ترکیب اصلی قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد و خوخی روی نیمکت خواهد نشست. نقطه قوت السد خط حمله خطرناک و مخوف این تیم است. السد در ۱۸ بازی که تا اینجا در این فصل لیگ ستارگان قطر انجام داده ۸۳ گل زده است!‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ این رقم باورنکردنی هشداری است برای خط دفاع و دروازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بان پرسپولیس است. بغداد بونجاح مهاجم معروف الجزاری السد با ۳۴ گل آقای گل است و اکرم عفیف با ۲۲ گل نفر دوم جدول گلزنان لیگ قطر است. در کنار اینها نفراتی مثل هیدوس، ژاوی و گابی هم هستند که کارشان تغذیه مهاجمان السد است و آمار گلزنی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های السد نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد آنها کارشان را خوب بلدند. با این وجود السد در بازی اول این گروه نتیجه غیر منتظره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای گرفت و در زمین الاهلی عربستان با دو گل مغلوب شد.

همین البته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند کار پرسپولیس را سخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر کند. چراکه السد برای جبران آن شکست و سر‌و‌سامان دادن به وضعیت خودش در جدول گروه در مقابل پرسپولیس قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد. السد البته انگیزه جداگانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای هم دارد. آنها اگر‌چه در فصل گذشته در بازی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مرحله گروهی پرسپولیس را شکست دادند اما در ۳ بازی بعدی مقابل تیم برانکو فقط و فقط ناکامی را تجربه کردند. هم در جدول مرحله گروهی بعد از پرسپولیس دوم شدند و هم در نیمه نهایی در دو بازی رفت و برگشت مقابل پرسپولیس باختند و نتوانستند به فینال برسند.

لیگ قهرمانان آسیا؛ هفته دوم گروهی
السد قطر – پرسپولیس تهران
ورزشگاه: جاسم بن حمد؛ ساعت ۱۹:۱۵
داور: کیم دونگ جین (کره جنوبی)

ژسوالدو فریرا
ما یک مسابقه متفاوت با پرسپولیس را در پیش داریم و نسبت به بازی ما در نیمه نهایی سال قبل فرق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زیادی خواهد داشت. ما پنج روز است که از عربستان سعودی بازگشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم و خیلی مهم است که بتوانیم سه امتیاز این بازی را در زمین خودمان بگیریم.
ما ۸ بازیکن داریم که در تیم ملی قطر حضور دارند و بعد از آن پیروزی بزرگ که در جام ملت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آسیا داشتند، انگیزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زیادی دارند که پیروزی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را ادامه داده و بتوانند آن را در لیگ قهرمانان تکرار کنند.

برانکو ایوانکوویچ
من قبل از هر چیز به مردم و تیم ملی قطر به خاطر قهرمانی تیم فوتبال این کشور در جام ملت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آسیا تبریک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویم ولی باید اذعان کنم، تیم السد، تیمی قوی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از تیم ملی قطر است. بازیکنان بسیار خوبی دارند که از ژاوی و گابی نام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برم و البته بازیکنان دیگری که در تیم ملی قطر دارند.
تصمیم داریم بهترین فرم بازی خودمان را به مرحله اجرا بگذاریم. ما در گروه سختی حضور داریم. همانطور که پاختاکور در بازی اول این حقیقت را نشان داد و در ورزشگاه آزادی، یک مساوی از ما گرفت و الاهلی عربستان هم موفق شد السد را در روز اول مغلوب کند.

ترکیب احتمالی السد: سعد الشیب، پدرو میگوئل، طارق سلمان، حمید اسماعیل، عبدالکریم حسن، جونگ وو یونگ، گابی فرناندز، ژاوی هرناندز، اکرم عفیف، حسن الهیدوس، بغداد بونجاح

ترکیب احتمالی پرسپولیس: سید جلال حسینی، شجاع خلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زاده، محمد نادری، مهدی شیری، کمال کامیابی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نیا، احمد نوراللهی، بشار رسن، مهدی ترابی، علی علیپور و ماریو بودیمیر

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن