خرید تور نوروزی

سی توصیه برای سفر انسانی‌تر

محمد امین ثامنی در عصر ایران نوشت: سفر آگاهانه و مسئولانه بدون تردید فواید زیادی دارد و با رونق اقتصاد جوامع محلی و شادی اجتماعی بخشی از لطمات بحران اقتصادی سال 97 را جبران می کند ولی اگر غیر مسئولانه و ناآگاه سفر کنیم سونامی سفر دومینوی ناکامی‌های امسال را کامل خواهد کرد.

سونامی جمعیتِ مسافرانی که با تحقیر، تخریب و تحمیل فشار بیش از ظرفیت ویرانه ای اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی بر جا خواهند گذاشت.

بنابراین برای کاستن مضرات و افزایش منافع سفر نکاتی را توصیه می‌کنیم تا سفری مسئولانه، آگاهانه و طبیعت‌دوست و در یک کلمه انسانی‌تر داشته باشم:

1. فرهنگ، هنجارها و باور های بومی مقاصد سفر و جامعه میزبان را بشناسیم و به آنها احترام بگذاریم.

2. به جای لیوان، ظرف و سفره یک بار مصرف از ظروف چندبار مصرف و سفره پارچه‌ای استفاده کنیم.

3. مایحتاج طول سفر (آب، تنقلات، میوه، غذا و …) را از جوامع محلی تامین کنیم تا در گردش اقتصادی آنها سهیم باشیم.

4. از روستاها و شهرهای کوچک بازدید و در آنها اقامت کنیم.

5. از اقامت‌گاه‌های بوم گردی و خانه‌های روستایی برای اقامت استفاده کنیم، باور کنیم با رونق اقتصاد های کوچک محلی این هزینه درطول سال به جیب ما برخواهد گشت.

6. به جای کمربندی ها از میان شهر ها عبور کنیم، تا هم با فرهنگ و زندگی مردم آشنا  شویم هم با خرید مایحتاج به اقتصاد آن شهر کمک کرده باشیم.

7. در طبیعت، جاده و شهرها زباله نریزیم. حتی دستمال کاغذی و زباله‌های تَر.

8. در خودرو کیسه جمع آوری زباله داشته باشیم، زباله های خشک‏ و قابل بازیافت را جدا کنیم و در شهرها تحویل دهیم و زباله‌های تر را در نزدیک ترین سطل زباله تخلیه کنیم. زباله های جمع شده را حتی الامکان به شهرهایی که سیستم جمع آوری و تفکیک زباله دارند تحویل دهیم، معمولا روستاها توان تفکیک و دفع زباله بیش از جمعیت روستا را ندارند.

9. کیسه زباله بزرگ همراه خود داشته باشیم و همراه با خانواده زباله های جامانده در طبیعت را جمع کنیم، باور کنیم انرژی جمعی حاصل از این فعالیت داوطلبانه در کودکان و خانواده اثرات مثبتی خواهد داشت.

10. در طبیعت سکوت را رعایت کنیم، نوروز فصل زادآوری بسیاری از حیوانات است، صداهای غیر طبیعی باعث ترس و مرگ آنها خواهد شد.

11. از نزدیک شدن به حیوانات وحشی، به خصوص به لانه و بچه های آنها خودداری کنیم، هم به آسایش حیوانات لطمه نخواهیم زد هم ایمنی خود را به خطر نخواهیم انداخت.

12. هدایای معنوی کوچک مانند کتاب، مداد رنگی، دفتر نقاشی و … همراه خود داشته باشیم و به کودکان روستاها و مناطق کمتر برخوردار عیدی بدهیم.

13. غذای محلی بخوریم، تلاش کنیم حتی الامکان در هر شهر غذای همان منطقه را سفارش دهیم، هم به اقتصاد منطقه کمک خواهیم کرد، هم ردپای کربنی خود را کاهش خواهیم داد هم مزه‌های جدیدی به زندگی و سفرمان رنگ خواهد داد.

14. تولیدات روستایی و محلی را به عنوان سوغاتی و عیدی برای دوستان و بستگان خود خریداری کنیم، صنایع دستی، دست سازهای زنان روستایی، مواد غذایی محلی و … بهترین انتخاب‌ها هستند.

15. روزها سفر کنیم، سیاحت مسیر بخشی از سفر است، با توجه به طبیعت اطراف جاده‌ها و یافتن جاذبه‌های کمتر دیده شده از طول مسیر لذت ببریم.

16. تا حد امکان به شهرهای مختلف سفر کنیم. به ویژه شهرها و مناطقی که تاکنون به آنها سفری نداشته ایم.

17. هنگام خرید مایحتاج و سوغاتی کیسه پلاستیکی نگیریم، بهتر است همراه خودمان کیسه پارچه ای بزرگ داشته باشیم.

18. یک ته سیگار 2500 تا 4000 نوع سم در خود دارد و می تواند 500 لیتر آب را آلوده کند دور انداختن ته سیگار در طبیعت بلای جان حیوانات و آلوده کننده خاک و آب است، آنرا در ظروف در بسته و بعد در سطل زباله بیاندازیم.

19. اگر در هتل اقامت داریم و اتاق نیازی به نظافت ندارد کارت لطفا مزاحم نشوید را هنگام خروج به در اتاق آوریزان کنیم تا از شستشوی غیرضروری ملحفه و حوله‌ها جلوگیری کنیم.

20. لوازم شخصی مانند حوله، مسواک، تیغ صورت، دمپایی و… را همراه خود ببریم و از مصرف اقلام یکبار مصرف هتل خودداری کنیم.

21. از خریدن هرگونه حیوان وحشی به عنوان سوغاتی، اسباب بازی کودکان و غیره خودداری کنیم.

22. از خریدن انواع حیوانات خشک شده خودداری کنیم.

23. از خریدن و یادگاری آوردن سنگ و خاک مناطق مختلف خودداری کنیم، بیاندیشم اگرهرکدام از مسافران فقط چند عدد با خود بیاورند در پایان نوروز چه اتفاقی خوهد افتاد.

24. تا حد امکان در طبیعت اجابت مزاج نکنیم. در صورت ضرورت، در نزدیکی روستاها یا شهرها یا محل‌های تردد و پای درخت‌ها و بوته‌ها و جایی که گیاهان یا جانوران تغذیه می‌کنند، این کار را انجام ندهیم. دستمال خود را در طبیعت رها نکنیم. و برای فضولات انسانی، چاله‌ای حفر کرده و پس از پایان کار مجددا روی آن را با خاک بپوشانیم.

25. برای عکس گرفتن از جوامع محلی اول کسب اجازه کنیم.

26. در رستوران‌ها به میزان نیاز سفارش بدهیم و از دورریخته شدن غذا خودداری کنیم.

27. زمان سفر را مدیریت کنیم تا از ماندن در ترافیک و اتلاف بنزین جلوگیری کنیم.

28. باکودکان روستایی بازی کنیم.

29. از زیاد کردن صدای موسیقی در طبیعت و روستاها خودداری کنیم.

30. قدم بزنیم، نفس بکشیم و خوش رو باشیم.

امیدوارم با رعایت این نکات ساده و احتمالا موارد دیگری که در این لیست نیست سالی شاد و آرام و پر رونق را آغاز کنیم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا