نه فیلم حمله تروریستی نیوزلند را ببینید و نه به اشتراک بگذارید!

سامان توکلی، روان‌پزشک و رییس انجمن علمی روان درمانی با اشاره به انتشار بی‌رویه فیلم حمله‌ی تروریستی به دو مسجد در نیوزلند یادداشتی نوشته است که به نقل از کانال تلگرامی “باشگاه روزنامه‌نگاران ایران” می‌خوانید:

متأسفانه اخبار امروز حاکی از یک حمله‌ی تروریستی فاجعه‌بار به دو مسجد در نیوزیلند بود که منجر به مرگ و جراحت تعداد زیادی از افراد شده است.

فرد تروریست به طور زنده فیلم این اقدام غیرانسانی را در اینترنت منتشر کرده است.

خوش‌بختانه، شبکه‌های اجتماعی مانند #فیس‌بوک و #اینستاگرام بلافاصله اقدام به حذف این فیلم‌ها و پیام‌های حمایت‌آمیز از این حمله کرده‌اند.

متأسفانه و با شگفتی بسیار، برخی کانال‌های خبری و از جمله در ایران، این فیلم را بازنشر کرده‌اند و این فیلم‌ها هم‌چنان در این کانال‌ها در دست‌رس است.

از مدیران این شبکه‌ها و کانال‌های خبری درخواست می‌شود از انتشار این فیلم خودداری کنند.

از سایر افراد هم خواسته میشود از دیدن و بازنشر این فیلم‌ها خودداری کنند و در صورتی که در شبکه‌های اجتماعی (مانند فیس‌بوک و اینستاگرام) به آن برخوردند، آن را گزارش کنند.

امیدوارم رسانه‌ها و شبکه‌های خبری کشورمان با تدوین سیاست‌های مشخص و حرفه‌ای در خصوص انتشار تصاویر و اخبار مرتبط با این اتفاقات، حساسیت‌های بیش‌تری در این موارد داشته باشند.

مشاهده‌ی اخبار و گزارش‌های خبری شبکه‌های حرفه‌ای و بین المللی می‌تواند نمونه‌هایی از انعکاس خبری مسؤولانه و همراه با حساسیت در چنین مواردی به دست بدهد.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/RVRpD
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن