پوران درخشنده: استفاده سیاسی از چهارشنبه سوری درست نیست

/ در گفت‌وگو با انصاف نیوز /

چهارشنبه سوری مراسمی باستانی است که به نظر می‌رسد به‌لحاظ تاریخی باید باری فرهنگی داشته باشد، اما در طول تاریخ معاصر با رویکردهایی سیاسی روبرو شده است. چه در سال‌هایی نه چندان دور که با روشن کردن آتش هم برخورد می‌شد و جشن گرفتن این شب به سیاق رسوم گذشته ممنوع بود و چه در سال‌های اخیر که بعضی از افراد و گروه‌های سیاسی سعی در دادن بار سیاسی به این روز و دیگر روزهای آیینی، ملی و مذهبی دارند و برای این روز فراخوان‌ می‌دهند. پوران درخشنده کارگردان سینما در گفت‌وگو با انصاف نیوز از این موضوع انتقاد کرد و گفت این افراد پشت این روزها قرار می‌گیرند و می‌خواهند از آن سواستفاده کنند و این کار درستی نیست.

درخشنده در مورد این مراسم گفت: «چهارشنبه‌سوری برای این است که در جامعه نشاط به وجود بیاید، این روز یک معنایی دارد که افراد از آتش می‌پرند تا زردی و ناتوانی خود را به آتش دهند و شادی و سرخی و شادابی بگیرند؛ به خاطر همین است که ما دور هم جمع می‌شویم و پیش بزرگ‌ترها می‌رویم تا نشاط و دورهم بودن را معنا ببخشیم.»

او با انتقاد از استفاده‌های سیاسی از چهار شنبه‌سوری افزود: «این معنای چهارشنبه‌سوری است اما اینکه برای مقاصد دیگری از این روز سواستفاده شود درست نیست و من آن را مناسب نمی‌دانم. باید از چهارشنبه‌سوری به همان معنایی که در فرهنگ آیینی و عامیانه‌ی ما معنا دارد، استفاده کرد.»

او در پاسخ به اینکه از دیگر مراسم‌های مذهبی و ملی نیز چنین استفاده‌هایی می‌شود گفت: «این افراد پشت این مراسم‌ها قرار می‌گیرند و می‌خواهند از این موقعیت سواستفاده کنند؛ وگرنه همه‌ی این مراسم‌ها آیین‌هایی هستند که در فرهنگ دینی و اعتقادی یا ملی ما و در باورهای فرهنگ ایرانی، حضور جدی دارند. به طور طبیعی خود این مراسم‌ها ارزشمند هستند، چرا که برای بودن همه‌ی این مراسم‌ها و تازه‌تر شدن آن‌ها دلایلی وجود دارد.»

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. یکی از دلایل استفاده سیاسی از هر چیز آن است که حزب درست و حسابی وجود ندارد و امکان ابراز مخالفت جز برای عده ای خاص وجود ندارد. اظهارات این خانم برای کشوری است که همه این امکان ها وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن