بازار خودرو در سال ۹۸ متعادل خواهد شد؟

/ در گفت‌وگو با دو کارشناس بررسی شد /

پریسا صالحی، خبرنگار انصاف نیوز: بازار خودرو در سال ۹۷ جزو بازارهای پرحاشیه و پرخبر کشور بود. بازار این محصول در طی سال گذشته دچار افت و خیزهای فراوانی شد و با نبود ثبات قیمت و افزایش‌­های ناگهانی آن همراه بود. از شهرام آزادی و ابوالفضل خلخالی کارشناسان خودرو خواستیم تا وضعیت بازار خودرو را در سال ۹۸ پیش‌بینی کنند؛ آزادی معتقد است اگر مشکل تامین ارز و مشکلات بین‌­المللی حل شوند سال آینده به تعادل بین تقاضا و عرضه خواهیم رسید، خلخالی هم در این مورد به خبرنگار انصاف نیوز گفت با توجه به اصلاح قیمت­‌ها احتمال دارد دولت بتواند ثبات را به بازار خودرو برگرداند.

آزادی: بازار خودرو بدتر از سال ۹۷ نخواهد شد

شهرام آزادی، عضو هیات علمی دانشگاه خواجه‌ نصیرالدین طوسی در مورد اتفاقاتی که ممکن است در سال ۹۸ در بازار خودرو بیفتد به انصاف نیوز گفت: «دو سناریو ممکن است رخ دهد، اینکه کدام یک اتفاق بیفتد بستگی به شرایط دارد. شرایط مالی خودروسازها از نظر تامین نقدینگی یکی از این عوامل است که اگر مناسب باشد امکان اینکه خودروسازها بتوانند تولید را افزایش دهند و به سطحی برسانند که عرضه و تقاضا برابری کند وجود دارد.

در این صورت ما به یک نقطه­‌ی تعادلی در عرضه و تقاضا می­‌رسیم و قیمت تثبیت می­‌شود و نواسانات کمتری را شاهد خواهیم بود. اگر دو خودروساز اصلی بتوانند بیش از یک میلیون خودرو تولید کنند می­‌توانیم افزایش تولید داشته باشیم.

این سناریوی اول بود که دو شرط داشت یکی تامین نقدینگی و اینکه خودروسازها بتوانند با قیمت حاشی‌ه­ی بازار حرکت کنند، شرط دوم هم مربوط به مسایل بین‌الملل و تامین قطعات می­‌شود که ممکن است محدودیت­‌هایی به وجود بیاید که الان هم آمده، خودروسازها باید بتوانند در سطحی که مربوط به تولید بیش از یک میلیون خودرو است نیازهای خود را برطرف کنند.»

او در مورد سناریوی دوم که ممکن است رخ دهد گفت: «اگر هرکدام از این دو مورد محقق نشود یعنی یا تامین نقدینگی انجام نشود و خودروسازها نتوانند به ثبات قیمتی با سود مناسب برسند و از این راه تامین نقدینگی را انجام دهند، یا مشکلات بین المللی باعث کمبود قطعات وارداتی شود، من حدس می‌­زنم که دوباره با مشکل عرضه مواجه خواهیم شد و این مشکل باعث می­‌شود قیمت­‌ها دومرتبه دچار تغییر شوند و تامین خودرو برای کسانی که خودرو را پیش خرید کرده‌اند یا کسانی که جدید ثبت­‌نام می‌­کنند دچار مشکل شود.»

آزادی در ادامه افزود: «تصور من این است که بازار خودرو بدتر از امسال نخواهد شد­. با توجه به مشکلاتی که الان به وجود آمده، انتقاداتی به دست‌­اندرکاران صنعت خودرو  وارد است که پیش‌بینی­‌های لازم را نکردند. دولت از بابت واردات قطعات و تامین ارز مورد انتقاد است و اینها مشکلاتی جدی بوده که در زمینه‌­ی مدیریت وجود داشته است.»

او با انتقاد از مدیریت در حوزه­‌ی خودرو گفت: «بیشترین چیزی که باعث شد قیمت افزایش پیدا کند و در تولید تاخیر به وجود بیاید، مشکلات مدیریتی بود نه تحریم‌­های بین­‌المللی. برای مثال وقتی چندماه طول می­‌کشد که مشکل گمرک را حل کنیم و متوجه شویم باید چه کار کنیم و قطعات و مواد اولیه و سایر چیزهایی که برای تولید خودرو نیاز است در گمرک انبار می‌­شود و ترخیص آنها با مشکل مواجه می­‌شود، یعنی مشکلات مدیریتی وجود دارد.

این موضوع تعیین قیمت خودرو هم که ماه­‌ها طول کشید تا شورای رقابت و سایرین تصمیم بگیرند که قیمت خودرو باید چقدر باشد. تمام این مسایل نشان می‌­دهد که مشکلات مدیریتی وجود دارد و سیستم چابک نیست. بیشترین ضرر و زیانی که از بابت تولید امسال به وجود آمد از نظر تحریم‌­های بین­‌المللی نبود بلکه به خاطر سومدیریت و نبود مدیریت صحیح بوده است.

با توجه به اینکه برای کسانی که دست‌­اندرکاران این حوزه هستند راه‌­حل­‌ها مشخص شده، به نظرم سال پیش رو سال بهتری خواهد بود.»

او در مورد پیش‌بینی‌اش از تعداد تقاضا در این بازار گفت: «با توجه به اینکه قیمت خودرو افزوده شده به طور قطع تقاضا مثل سال ۸۸ یا ۹۰ روی یک و نیم میلیون خودرو نیست؛ چون وقتی که خودروهای ارزان قیمت حدود بیست تا سی میلیون تومان بودند، این ممکن بود که یک و نیم میلیون تقاضا وجود داشته باشد اما حالا که کمترین قیمت خودرو حدود ۴۰،۵۰ میلیون تومان است، به طور قطع تقاضا کم خواهد شد.

به نظر می­‌آید اگر تقاضایی هم صورت بگیرد بیشتر از جنس سرمایه‌­گذاری باشد. به خصوص دلال­‌ها و کسانی که واسطه­‌گر هستند اینجا ایفای نقش می­‌کنند. چنین موضوعی در شرایطی به وجود می­‌آید که عرضه و تقاضا به تعادل نرسیده باشد؛ اگر به تعادل برسد، این واسطه­‌ها کنار می‌­روند و به یک قیمت تعادلی می­رسد.»

خلخالی: با وجود اصلاح قیمت‌ها ثبات به بازار خودرو برمی‌گردد

ابوالفضل خلخالی، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت نیز در مورد مشکلات بازار خودرو در سال ۹۷ به خبرنگار انصاف نیوز گفت: «به صورت معمول سالیانه بازار فروش خودرو یک میلیون دستگاه است، در سال گذشته با توجه به اینکه مشکل ارز داشتیم و بازار خودرو با حضور واسطه­‌ها دچار مشکلاتی شد، خودروسازها نتوانستند به یک میلیون فروش دست پیدا کنند.»

او در مورد سال ۹۸ پیش‌بینی کرد: «با توجه به اینکه قیمت­‌ها اصلاح شده، در سال آینده­ اگر دولت بتواند ثبات خوبی را به بازار برگرداند، انتظار داریم که بازار شرایط آرامی داشته باشد و خودروسازها بتوانند تولیدات خود را در یک بازار نرمال به فروش برسانند.

می‌­توان انتظار داشت همان تقاضای یک میلیون خودرو که به طور متوسط وجود دارد در بازار سال ۹۸ هم وجود داشته باشد.  خودروسازها و زنجیره‌­ی تامین آنها هم باید بتوانند مشکلات مربوط به تحریم را  حل کنند، باید بر اساس تکیه به توانمندی­‌های داخلی این موضوع حل شود. باید عرضه­‌ی مناسب هم در بازاری که چنین تقاضایی دارد فراهم باشد.»

او در مورد تقاضا در بازار گفت: « به دلیل مشکلاتی که ما به خاطر تغییرات نرخ ارز و حضور واسطه‌­ها در بازار داشتیم، تقاضا واقعی نبود و عرضه هم به دلایل مختلف واقعی نبود اما باید انتظار داشته باشیم که با توجه به اصلاح قیمت­‌ها در سال ۹۸ بازار به حالت تعادلی خود برگردد.»

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن