رییس‌جمهور لبنان خطاب به پمپئو: حزب الله پایگاه مردمی دارد

میشل عون رئیس جمهوری لبنان خطاب به وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد، حزب الله لبنان یک حزب لبنانی است که در پارلمان و دولت لبنان حضور دارد و برخاسته از یک پایگاه مردمی است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری ملی لبنان، وی عصر جمعه در دیدار با مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا با اعلام این مطلب تصریح کرد، حزب الله لبنان در پارلمان و دولت حضور دارد.

وی که در پاسخ به برخی اظهارات وزیر خارجه امریکا علیه حزب الله سخن می گفت، افزود: حزب الله لبنان برخاسته از یک پایگاه مردمی است که در خاک خود و روستاهای خود زندگی و یکی از مذاهب اساسی لبنان را نمایندگی می کند.

رئیس جمهوری لبنان در ادامه از پمپئو برای بازگرداندن پناهجویان سوری به مناطق امن سوریه درخواست همکاری کرد و افزود : لبنان بیش از یک و نیم میلیون پناهجوی سوری در خود جای داده است و لبنان دیگر ظرفیت تحمل پیامدهای تداوم وجود این پناهندگان بر همه بخش های حیاتی این کشور را ندارد.

وی تاکید کرد، عملیات ساماندهی بازگشت پناهجویان سوری بر اساس ساز و کارهای طراحی شده توسط سازمان امنیت عمومی لبنان بر همین منوال ادامه خواهد داشت.

عون در ادامه از همکاری آمریکا برای ترسیم مرزهای زمینی معروف به خط آبی تقدیر کرد وگفت: امنیت و ثبات درجنوب لبنان با این کار افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد، لبنان همچنان به اجرای قطعنامه ۱۷۰۱ پایبند است و بر تداوم آرامش و ثبات در مرزهای جنوبی با وجود کارشکنی و تجاوزات مستمر اسرائیل تاکید دارد.

اسرائیل در روزهای اخیر بارها حریم هوایی و دریایی لبنان را نقض کرده است.

رئیس جمهوری لبنان تاکید کرد که محافظت از وحدت ملی و صلح داخلی از اولویت هایی است که مردم لبنان برای آن تلاش می کنند.

عباس ابراهیم رئیس سازمان امنیت عمومی لبنان نیز دراین دیدار ساز وکارهایی را که توسط این سازمان برای بازگشت پناهجویان سوری از ماه پنجم سال گذشته میلادی در دستور کار قرار گرفته است برای وزیر خارجه آمریکا تشریح داد.

وی بابیان اینکه تاکنون ۱۷۵هزار پناهجوی سوری از لبنان به کشور خود بازگشته اند، تاکید کرد که سازمان امنیت عمومی ایجاد فضای مناسب برای بازگشت این پناهجویان را برعهده گرفته و وضعیت آن ها را در محل زندگی شان همواره زیر نظر دارد و تاکنون هیچ گونه گزارشی از آسیب رسانی به آنها به دست این سازمان نرسیده است.

پمپئو نیز در این دیدارها بر گسترش روابط بین دو کشور و ادامه پشتیبانی آمریکا از نیروهای مسلح لبنان تاکید کرد.

وی همچنین آمادگی آمریکا برای همکاری در ترسیم مرزهای زمینی و دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی را اعلام کرد.

جبران باسیل وزیر خارجه لبنان نیز امروز بعد از دیدار با وزیرخارجه آمریکا در پاسخ به برخی دخالت های وی در امور داخلی لبنان و موضع گیری علیه حزب الله تاکید کرد که حزب الله یک گروه لبنانی است که در دولت و مجلس نماینده دارد.

باسیل خاطرنشان کرد: ما بر روابط خود با دیگران تاکید داریم و می خواهیم با هم کار کنیم ولی باید بر این نکته نیز تاکید کنیم که ما در امور داخلی دیگران دخالت نمی کنیم و اجازه نمی دهیم کسی در امور ما دخالت کند.

پیشتر نیز شخصیت های دینی و ائمه جمعه در لبنان در موضع گیری های خود خواستار یک صدا شدن مقام های لبنانی در برابر دخالت های امریکا در امور داخلی لبنان به خصوص در ارتباط با حزب الله شده بودند.

نبیه بری رئیس مجلس لبنان هم در دیدار با وزیر خارجه امریکا گفت، حزب الله یک حزب لبنانی است و در پارلمان و حکومت لبنان مشارکت دارد و مقاومت آن و مقاومت لبنانی ها در برابر اشغالگری رژیم اسرائیل است .

کارشناسان سیاسی در منطقه معتقدند که هدف پمپئو از سفر به لبنان تحریک مقام ها و ملت این کشور علیه حزب الله و بسیج آنان علیه این حزب بود که با توجه به مواضع قاطع و روشن رئیس جمهوری و وزیر خارجه مسیحی و مارونی این کشور و دیگر مقام های لبنانی در عمل سفر وی به لبنان به خاطر شنیدن یک صدا و دفاع قاطع و شفاف از حزب الله با ناکامی مواجه شد و تیر وی به سنگ خورد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن