آخرین خبرها از سیل در شیراز و لرستان

با وجود گذشت ۴ روز از سیل ویرانگر پنج فروردین و سه روز از سیل ششم فروردین در محله سعدی شیراز و با وجود تداوم شبانه روزی امدادرسانی از سوی مردم، شهرداری، ارتش ، بسیج و سپاه، هنوز وضعیت شهرک سعدی و برخی بخش‌های شمال شرق شیراز به حالت عادی بازنگشته است.

بنا بر مشاهدات میدانی خبرنگار ایسنا، شهروندان در بخشی از محله دلگشا، خیابان نیستان، خیابان شهید وفایی و به خصوص گود گل کنان در محدوده سعدی و برخی از ساکنان محدوده بلوار نصر، اطراف بوستان نماز و مسیر منتهی به چهارراه دلگشا، فضیلت و…. شاهد حجم زیادی از گل و لای هستند.

این درحالیست که مجموعه عوامل شهرداری شیراز با بسیج امکانات خود از مناطق مختلف شهر، در حال تلاش برای پاکسازی کامل این منطقه و منازل شهروندان هستند.

فعالیت گروه‌های مردم نهاد و مجموعه‌های مختلف مردمی که طی سه روز گذشته در بخش‌های پاکسازی منازل و معابر، تخلیه آب و گل و لای منازل، اسکان شهروندان سیل‌زده، تأمین غذا، آب و سایر مایحتاج شهروندان ساکن این مناطق، تداوم داشته و کاسته نشده است.

در این بین حضور گروه‌هایی از محیط بانان، تشکل‌های دوستدار میراث فرهنگی و محیط زیست، کسبه و ورزشکاران و سازمان‌های مردم نهاد جوانان بسیار چشمگیر و تأثیرگذار بوده است.

گزارش ایسنا حاکی از تبدیل گروه‌های فعال در فضای مجازی اعم از واتس آپ و اینستاگرام به محلی برای اعلام وضعیت، طرح درخواست‌ها، اعلام همکاری و اطلاع رسانی پیرامون مسائل و نیازها و مشکلات شده است.

شهروندان شیرازی که در روزهای اول جاری شدن سیل با بسیج تمام امکانات مردمی، اعم از مالی و جانی، نقدی و غیرنقدی، به کمک میهمانان نوروزی شتافته و در زمینه تأمین نیازهای غذایی، پوشاک و حتی تعمیر تلفن‌های همراه و خودروها و اسکان مسافران، از هیچ کمکی مضایقه نکردند، طی دو روز اخیر، عزم جزم کرده و به کمک آسیب دیدگان سیل در سعدی و سایر محله‌ها شتافتند.

عصر روز گذشته شهردار شیراز ضمن بازدید از محله سعدی و سایر محله‌های از حادثه سیل گفت: با همکاری ۳ هزار نفر از نیروهای شهرداری در حال پاکسازی کوچه‌ها و خیابان‌های مناطق ۷ و ۱۱ و ۳ هستیم و تلاش داریم پس از اتمام پاکسازی اقدام به گلکاری و زیباسازی این بلوارها و خیابان‌ها کنیم.

حیدر اسکندرپور با اشاره به حادثه سیل دروازه قرآن و خسارت‌های جانی و مالی این حادثه گفت: در روز سه شنبه ۶ فروردین ماه نیز سیلی سنگین در محله سعدی داشتیم که این سیل از طریق تونل فضیلت به قسمت شرقی شیراز و بلوارهای نصر، سرداران و … منتقل شد اما به دلیل هماهنگی با راهنمایی و رانندگی مسیرهای منتهی به این بلوارها را مسدود کردیم و این سیلاب را توانستیم مدیریت کنیم تا آسیب جانی در پی نداشته باشد.

شهردار شیراز با اشاره به آب گرفتگی منازل برخی از شهروندان این منطقه افزود: هم اکنون بخشی از نیروهای شهرداری مشغول تخلیه آب منازل شهروندان هستند.

وی خاطرنشان کرد: تلاش داریم طی روزهای آینده شرایط در بخش شرقی شهر شیراز به حالت عادی بازگردد و شهروندان و مسافران شاهد زیبایی و تمیزی این قسمت از شهر باشند.

اسکندرپور خطاب به شهروندان و مسافران اعلام کرد: تلاش داریم شیراز را برای ادامه تعطیلات آماده کنیم و این شهر را مثل گذشته تمیز و زیبا خواهیم کرد.

همچنین رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز نیز با اشاره به وجود مشکلات ناشی از سیلاب در سطح مناطق ۳ و ۱۱ شهر شیراز، تاکید کرد که علاوه بر نیروهای پاکبان آن مناطق، تعداد هشت گروه ویژه در ۸ محور نیز تعیین شده و مشغول به فعالیت هستند.

خوشبخت افزود: با توجه به شدت بارندگی، پاکسازی معابر از سیلاب از همان لحظات ابتدایی و بصورت ۲۴ ساعته آغاز شد که به صورت شبانه روزی در مناطق یازده گانه شیراز به جز مناطق ۳ و ۱۱ که به صورت ویژه این فعالیت در حال انجام است، پاکبانان در حال پاکسازی و شستشوی بقایای حاصل از بارندگی هستند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد که دروازه قرآن، خیابان قرآن قدیم، خیابان نفت، خیابان‌های معزی، شهریار و قانعی، بلوار چهل مقام، بلوار هفت تنان، رفوژ وسط منطقه سه و یازده، تونل سعدی، پل بلوار وفایی، چهارراه حافظیه، بلوار سرداران، خیابان نارنجستان و پشت آرامگاه سعدی، خیابان گلستان و سفر و انشعابات براثر جاری شدن سیلاب طی روزهای پنجم و ششم فروردین با مشکلاتی خصوصاً انباشت گل و لای مواجه بوده است.

به گزارش ایسنا، همکاری مجموعه شهرداری و نواحی مختلف بسیج و سپاه برای اسکان شهروندان سیل زده و تأمین تجهیزات و امکانات و ماشین آلات و همچنین تأمین نیروی انسانی برای کمک به پاکسازی محله‌های آسیب دیده از سیل، بسیار گسترده بوده است.

فرمانده سپاه احمد بن موسی(ع) شیراز نیز از توزیع ۳۰ هزار پرس غذای گرم توسط این سپاه به سیل زدگان خبر داد .

سرهنگ مرتضی خسروانی پنجشنبه در حاشیه بازدید از محله‌های آسیب دیده از سیل در شرق شیراز گفت: تا به حال ۳۵۰۰ مسافر و ساکنین محله‌های سیل زده در سوله‌های ورزشی و حسینیه ‌ ها و مساجد شهر شیراز اسکان داده شده‌اند.

فرمانده سپاه احمد بن موسی(ع) شیراز با اشاره به اینکه ۸۵۰ واحد منزل مسکونی در شرق شیراز توسط بسیجیان این سپاه تخلیه شده است، گفت: ۳۰ تن آب معدنی، ۳۸۰۰ دست البسه زنانه و وسایل بهداشتی توزیع و آب و گل و لای ۸۰ درصد منازل توسط بسیجیان تخلیه شده است.

خسروانی خاطرنشان کرد که با شناسایی منازل آسیب دیده، بسیج در تلاش برای شست و شوی فرش و سایر لوازم قابل شست و شوی سیلزدگان است.

طی روزهای اخیر شاهد اطلاعیه و اعلامیه‌هایی از سوی مردم و کسبه و فعالان اقتصادی در خصوص انجام خدمات مختلف نظیر شست و شوی فرش، تعمیر وسایل و … سیلزدگان به صورت رایگان، در فضای مجازی و گروه‌های شناخته شده اجتماعی هستیم.

اتاق اصناف شیراز نیز از اعلام آمادگی صنف قالیشویی برای شست و شوی فرش شهروندان سیل‌زده به شکل رایگان خبر داده است.

همچنین اتاق بازرگانی فارس با راه‌اندازی کمپینی، اقدام به جمع آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم و نیک اندیشان به سیل‌زدگان سعدی کرده است.


مدیرکل هواشناسی لرستان از احتمال سیل دوباره در استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدناصر هاشمی اظهار کرد: بر اساس آخرین نقشه‌های پیش یابی با توجه به گذر امواج کم دامنه از روی نوار غرب کشور و نیز رطوبت حاکم بر جو منطقه برای نقاط مختلف استان علاوه بر ابرناکی، بارش‌هایی بصورترگباری، همراه با رعد و برق و وزش باد قابل ملاحظه پیش‌بینی است.

وی اضافه کرد: از صبح پنجشنبه و تا اوایل شب با توجه به ورود یک سامانه بارشی به آسمان استان برای همه نقاط، رگبار باران و رعد و برق و گاهی وزش باد نسبتاً شدید را خواهیم داشت.

هاشمی ادامه داد: همچنین با توجه به مقدار بارش‌ها در اغلب نقاط سبب آب‌گرفتگی معابر عمومی، احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و اختلال در تردد جاده‌ای خواهد شد.

مدیرکل هواشناسی لرستان بیان کرد: همراه با این شرایط جوی برای شهرهای سردسیر استان (شمال و شرق) نواحی کوهستانی، گردنه‌ها و ارتفاعات بارش برف و برای مناطق مستعد ریزش تگرگ پیش بینی می‌شود.

وی گفت: توصیه می‌شود جهت جلوگیری از خسارات احتمالی تمهیدات لازم به کار گرفته شود.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن