کیانوش‌راد: با حذف نظارت استصوابی مجلس به رأس امور باز خواهد گشت

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است: اگر اصلاح قانون انتخابات که شاه‎بیت آن نظارت قوه قضاییه و حذف دخالت شورای نگهبان و نظارت استصوابی است، تحقق یابد، مجلس به رأس امور بودن باز خواهد گشت. امروز مجلس نه‌تنها در رأس امور نیست، بلکه منفعلانه‎تر از نهادهای پایین‌دستی‌اش عمل می‎کند.

محمد کیانوش‎راد درباره عملکرد مجلس دهم و فراکسیون امید به ایرناپلاس می‎گوید: در این سه سال نه فراکسیون امید و نه مجلس کنونی، از صلابت لازم برخوردار نبود. متأسفانه مجلس فعلی سردرگم، متزلزل و در بسیاری موارد هم منفعل عمل کرد.

کیانوش‎راد که سابقه نمایندگی دوره ششم مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارد، معتقد است بعضی از این نمایندگان بیش از هر موضوعی به فکر زدوبندهای اقتصادی یا جمع رأی در حوزه انتخابیه خود یا راهیابی به دوره بعدی مجلس هستند. از این رو، این نمایندگان هیچ‎گاه نمی‎توانند الگوهایی همچون مدرس و مصدق را در نظر داشته باشند.

این فعال سیاسی اصلاح‎طلب با اشاره به اینکه برخی از نمایندگان مجلس دهم مصالح و منافع مردم را بر هر چیزی ترجیح داده‎اند، تصریح می‎کند: مجلس کنونی از حیث وجاهت، ایستادگی، دفاع از منافع ملی، پویایی و منفعل نبودن معدل منفی می‎گیرد. با این حال، اگر اصلاح قانون انتخابات که شاه‎بیت آن نظارت قوه قضاییه و حذف دخالت شورای نگهبان و نظارت استصوابی است، تحقق یابد، مجلس به رأس امور بودن باز خواهد گشت. امروز مجلس نه‌تنها در رأس امور نیست، بلکه منفعلانه‎تر از نهادهای پایین‌دستی‌اش عمل می‎کند.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در پاسخ به این پرسش که پیش‎بینی شما از انتخابات آینده چیست، توضیح می‎دهد: مجلس و روند انتخابات آن در حوزه‎های انتخابیه به‌گونه‌ای است که تعداد قابل‌ توجهی از نمایندگان به‎جای پرداختن به مسائل اصلی کشور، رفتارهای عوام‌فریبانه و پوپولیستی را دنبال می‎کنند. آن‎ها با کارهای کودکانه مانند طرح استیضاح رئیس‌جمهوری می‎خواهند رأی جمع کنند یا به جایگاهی برسند.

**باور ندارم که اصلاح‌طلبی و اصولگرایی برای مردم تمام شده است

او ادامه می‎دهد: به همین دلیل از چند ماه قبل دغدغه فکری این نمایندگان رأی‌آوری در دور بعدی یا لابی برای یافتن جایگاه مناسب در دستگاه‎های اجرایی است. این‎ها آفت‎های اساسی است که یک انتخابات محدود و کنترل شده مجلس دارد، آن‎ هم مجلسی که باید جایگاه والا داشته و در رأس امور باشد.

کیانوش‌راد در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر شما انتخابات آینده پرشور خواهد بود و مردم در انتخابات حضور خواهند یافت، تصریح می‎کند: تردیدی نیست که نگاه مردم به اصلاح‌طلبان و اصولگرایان تا حدی افول کرده، اما از سوی دیگر، تنها دو گروه و جناح منسجم سیاسی در کشورمان وجود دارد. اگر چه میزان گرایش سیاسی مردم به جریان اصلاح‎طلبی و اصولگرایی کاهش یافته، اما همچنان در میان جامعه ایران، اصولگرایان و اصلاح‌طلبان سازماندهی و ارتباطات مناسب دارند، پس نمی‎توان به این موضوع باور داشت که ماجرای اصلاح‎طلبان و اصولگرایان تمام شده‌ است.

این فعال سیاسی اصلاح‎طلب در ادامه می‏‌افزاید: گرایش مردم به اصلاح‌طلبان یا اصولگرایان در آینده به عوامل گوناگونی بستگی دارد. با این حال، گرایش اکثریت جامعه ایران اصلاح‎طلبی است، اما به دلیل بافت و پراکندگی جمعیت ایران، اگرچه در بسیاری از استان‎های سیاسی احتمال دارد که کاهش آرا اتفاق بیفتد، اما در بسیاری از مناطق هم به‎دلیل وجود مؤلفه‎های غیرسیاسی از جمله رقابت‎های محلی می‎توان به حضور قابل توجه مردم امید داشت.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. سلام،
    منظور شما این است که نظارت استصوابی در رآس امور نباشد و مجلس در رآس امور باشد ؟ خب اینکه میشود نقض غرض در استصواب و نهاد مربوطه !؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن