طعم امداد، زخم اجحاف

دکتر کیومرث یزدان پناه درو، استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در یادداشت نقدی به برنامه‌ی دورهمی با عنوان «طعم امداد، زخم اجحاف» نوشت:

✔️یکی از مهمترین و ارزشمندترین ویژگی های تاریخی ایرانیان که ریشه در سازه های هویتی مردمان این سرزمین دارد، روحیه تعاون و همکاری و کمک به هم در شرایط سخت و اضطرار است.

💠اتفاقا مردم ایران این ویژگی ذاتی خود را که در طول تاریخ تبدیل به یکی سازه های ثابت هویتی خود کرده اند، بارها به خارج از قلمروهای جغرافیایی خود نیز انتقال داده اند و از اینرو نام نیکی از خود و سرزمین هویتی خود بنام ایران در جهان به جا گذاشته اند.

🔺در خصوص این ویژگی خاص ایرانیان که جزو ارزش های ذاتی ما به شمار می آید، مستندات معتبر تاریخی وجود دارد.

🔰 بر پایه این اسناد تاریخی و نمونه های بارز داخلی و خارجی آن ، که نشانه های خوبی از خود بجا گذاشته اند، مثل جانفشانی بی نظیر مردم ایران در جنگ هشت ساله عراق علیه ایران و موارد مشابه ، این ویژگی مثبت ملی می تواند بسیاری از نابسامانی های کشور را سامان دهد.

✅با وجود این عنصر ارزشمند تاریخی و هویتی، نمی توان منکر برخی عادات و خلقیات منفی و کاذب برخی از عناصر نق زن ، منفی باف و همیشه طلبکار بود که دراوج روحیه تعاون و همکاری ، “طعم امداد” را با ” زخم اجحاف” ذهن بیمار خود بر کام جامعه ایرانی تلخ می کنند!!

🔰متاسفانه برخی از اینها که برکت امکانات مفت و مجانی کشور بویژه رسانه های پرطرفدار به آوازه و شهرتی کاذب رسیده اند؛ بدون برخورداری از حداقل قدرت تحلیل و ذهن خلاق و صرف محبوبیت های کاذب و سطحی، با استفاده از این تریبون ها به تمسخر و تضعیف و تخریب بخش خدوم کشور می شوند

🛑و تاسف بار تر افرادی هستند که پای برنامه های این عناصر مضر می نشینند و برای این نمایش های سطحی کف و سوت می زنتد و ریسه می روند!!!

✴️برنامه “دور همی” که به مدد فرصت بی نظیر رسانه ملی به میلیاردها ثروت از راه تمسخر مستمر بخشی از جامعه ایرانی و تحقیر چهره ها و شخصیت های کشوری، رسیده، از جمله آنهایی است که در کنار برخی کانالهای مجازی و شبکه های اجتماعی در شکستن هنجارهای جامعه و زیر پا گذاشتن ارزشهای ملی از هیچ اقدامی غفلت نکرده اند!!

✅این در حالیست که در شرایط بحرانی ، اصلی ترین و اساسی ترین مسئولیت اجتماعی رسانه ها با هر نگرشی، کمک به رفع بحران و نقش اطلاع رسانی صادقانه و تشویقی است.
و مهمتر از همه تقدیراز گروههای امدادی و نهادهای خدمت رسان است.

✅آنچه اخیرد در برنامه ملال آور “دور همی” مشاهده شد، اقدامی سخیف در تضعیف روحیه ملی و تخریب نهادهای زحمت کش و گروههای امدادی در امداد به هموطنان گرفتار در “سیل” بود که به هیچ قابل گذشت نیست.

🔰🛑لذا از رسانه ملی انتظار میرود تا اصالت های ملی را قربانی برنامه های فانتزی و مخرب نکند و در شرایطی که کشور ایران در جبهه های متعدد تحت فشار بیرحمانه دشمنان این سرزمین است، اجازه تخریب و تفرقه در داخل را به هر دلیلی به متولیان متکبر و از خود راضی اینگونه برنامه ها ندهد.

🔄اقدام خبرنگاران جسور صداوسیما در مناطق سیل زده همانند حضور آنها در صحنه های بحرانی برون مرزی و مخابره بی وقفه اخبار و تصاویر از مناطق گرفتار، ستودنی است، لذا نباید با تمسخر افرادی از خود راضی زمینه تخریب آنان را فراهم کرد.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

  1. بازهم تکرار میکنم این دلقک ها ودلقک بازی ها فقط وفقط انحراف اذهان از مسببین غارت اموال واملاک مردم این دیار است مخصوصا الان که این سیل چهره انانیکه نانجیبانه جنگل ها ومحیط زیست را باین وضعیت کشیده اند نشان داده است لطفا به عروسک های خیمه شب بازی ودلقک های بی هویت انان نپردازید……

  2. توی همین صفحه از دلسوزی های خر کی بولدوزری یه مقاله نوشته شده ” از این اقای مبادی اداب که از خندیدن مردم به خیمه شب بازیهای نمایشی در رادیو تلویزیون ناراحت شده عرض میکنم اگه سرت تو اخور یکی از نهادها بند نیست و به لافت لیس مشغول نیستی نگاه کن و ببین مردم دارن چه جوری روزگار می گذرونند و مقصر ین این وضعیت کسی نیست جز اونائی که تو داری بخاطرشون پستون به تنور میچسبونی !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا